Tipy pro doplňky k objektivům

Publikováno: 8. srpna 2023 | autor Redakce
camera-2567127.jpg

Tentokrát se v naší poradně podíváme na to, jakými doplňky si můžete vybavit objektiv a k čemu je takové příslušenství dobré. A nebude to jen o filtrech.

Prakticky každý pokročilejší fotograf, který vlastní zrcadlovku nebo bezzrcadlovku, dříve či později pracuje s více než jedním nebo dvěma objektivy. Postupným vývojem a také tím, jakému žánru se věnuje, pak může dospět do situace, kdy potřebuje mít po ruce hned několik objektivů pro rychlou výměnu. Přesně v takových situacích se hlásí o slovo několik druhů příslušenství, určeného především pro doplnění funkcionality objektivu.

Zcela odlišnou skupinou doplňků, kterými můžeme objektiv dovybavit, jsou nejrůznější optické prvky, sloužící nejčastěji ke změně ohniskové vzdálenosti, zaostřitelné vzdálenosti a podobně. Velmi blízko k nim mají také redukce a adaptéry umožňující připojení nativně nekompatibilního objektivu ke konkrétnímu fotoaparátu.

pexels-the-lazy-artist-gallery-4164088.jpg

Zapomenout také nesmíme na ochranu objektivu před povětrnostními vlivy nebo prašným prostředím. Zkrátka a dobře těch doplňků není úplně málo a pravděpodobně je budete znát. Pokud tomu tak ale není, budiž vám následující tipy minimálně inspirací pro vaši fotografickou praxi.

Krytky, clony a obaly

Pojďme na to od základu. Prakticky každý objektiv koupíte s krytkou pro bajonet a také s krytkou přední čočky. Někdy je v balení i sluneční clona, jindy však chybí, a pokud jste ji někde rozbili anebo krytku ztratili, je vhodné se kouknout po nové.

Samotné krytky objektivu můžete na trhu najít ve dvojím provedení – ty obyčejnější mají pružinový mechanismus pro nasazení/uvolnění ovládaný na okrajích. Naopak ty lepší typy mají úchytky zdvojené a pružiny můžete ovládat na přední straně krytky. Je to prakticky jediná možnost, jak například sundat krytku u teleobjektivu s delší sluneční clonou.

pexels-pixabay-220247.jpg

Setkat se můžeme i s designovými krytkami, které se šroubují do filtrového závitu objektivu a nejčastěji jsou kovové. Specifické jsou také krytky na ultraširokoúhlé objektivy a rybí oka – ty se obvykle nasazují jako víko na přední část objektivu – vstupní čočka obvykle vystupuje před tubus, takže standardní krytku není možné použít.

Když už jsme zmínili sluneční clonu, může se její používání zdát zejména začínajícím fotografům zbytečné, ovšem opak je pravdou. Samotná sluneční clona totiž plní hned dva úkoly, a proto je její používání více než vhodné.

30387.jpg

Primárním smyslem toho kusu příslušenství z plastu nebo lehkého kovu je zabránit slunečním paprskům vnikat do objektivu, což může být příčinou odlesků či závoje, který není na snímku zrovna žádoucí. Neméně podstatným úkolem sluneční clony je však i...


Celý článek najdete v srpnovém čísle FotoVideo

Doporučujeme také výhodné předplatné s dárkem!


fv08-23-obalka-web3.jpg

Právě vychází
fv06-24-obalka-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.