Pro zajištění bezproblémového chodu objektivů a dostupnost nejnovějších funkcí je třeba pravidelně aktualizovat jejich firmware. Donedávna jsme byli odkázáni na dvě základní cesty: buďto aktualizace provádět přes fotoaparát, nebo externí konzoli. Obě řešení jsou funkční, ale ne úplně uživatelsky přívětivá.
Tamron se na problematiku aktualizací zkusil podívat znovu z trochu jiného úhlu a celý proces výrazně zjednodušil integrací konektoru USB-C do těl nových objektivů, umožňující jejich přímé připojení k počítači. S pomocí aplikace Tamron Lens Utility (dostupné pro Windows i macOS) tak můžeme provádět aktualizace a nastavení pokročilých funkcí objektivů jednoduše v domácím prostředí.
Koncem listopadu loňského roku k tomu přidal ještě verzi pro mobilní telefony, tedy Tamron Lens Utility Mobile, se kterou si můžete programovatelná tlačítka objektivu přenastavit klidně i v terénu (bohužel však zatím potěší jen uživatele systému Android).
Seznam kompatibilních objektivů s integrovaným konektorem USB-C:
Tamron 20–40 mm f/2,8 Di III VXD – E-mount
Tamron 28–75 mm f/2,8 Di III VXD G2 – E-mount
Tamron 35–150 mm f/2–2,8 Di III VXD – E-mount
Tamron 50–400 mm f/4,5–6,3 Di III VC VXD – E-mount
Tamron 70–300 mm f/4,5–6,3 Di III RXD – Z-mount
Pojďme se tedy na aplikaci podívat podrobněji. Po připojení objektivu a spuštění Tamron Lens Utility se zobrazí přehledné menu, kde jako první krok zkontrolujeme verzi firmwaru volbou položky Firmware version. Každá z aktualizací může přinést nové funkce a vylepšení (např. rychlejší autofokus, kompatibilitu s novějšími fotoaparáty atd.), která nebyla v původní verzi dostupná.
Zejména v počáteční fázi seznamování se s aplikací bude nejzajímavější volba Function list. Pod ní totiž najdeme seznam všech podporovaných nastavení, včetně malé nápovědy, co dané nastavení vlastně znamená.
Dostupná nastavení se liší v závislosti na připojeném objektivu. Např. Tamron 20–40 mm f/2,8 Di III VXD umožní „pouze“ změnu směru otáčení ostřicího prstence a nastavení metody manuálního ostření volbou MF Method. Jako defaultní hodnota je nastaveno nelineární ostření, tedy ostření beroucí v úvahu nejen úhel pootočení kroužku ostřicího prstence, ale i rychlost jeho otáčení.
Čím rychleji prstencem pootočíme, tím větší bude posun ostřicích prvků, a tedy i větší přeostření. Naproti tomu stojí metoda lineárního ostření, kdy algoritmus ignoruje rychlost otáčení ostřicího prstence a v úvahu bere pouze rozsah úhlu jeho pootočení. Při stejné vzdálenosti pootočení ostřicího prstence nám tedy optika zaostří vždy naprosto shodně, bez ohledu na rychlost otáčení.
U funkce lineárního ostření můžeme nastavit i rozsah úhlu otáčení, tedy délku dráhy ostřicího prstence. Pro precizní, ale pomalejší ostření nastavíme větší úhel, např. plných 360°. Naopak pro rychlé přeostření z minimální vzdálenosti do nekonečna nastavíme menší úhel – 90°.
Osobně mám nastaveno nelineární ostření pro fotografii a lineární pro video, kdy potřebuji přesné a opakovatelné změny ostření.
Oproti limitovaným možnostem customizace u zmíněného 20–40 mm f/2,8 se např. u Tamronu 35–150 mm f/2–2,8 Di III VXD otevírá velmi pestrá paleta užitečných nastavení. Zajímavá jsou zejména programovatelná tlačítka, u kterých máme několik možností volby (opět v závislosti na připojeném objektivu):
Jednotlivá nastavení si navíc můžeme uložit jako unikátní preset (Save Current Settings) a následně dle potřeby kdykoliv vyvolat (Load Settings). Tímto si můžeme jednoduše vytvořit různá nastavení pro foto či video mód, třeba i v terénu pomocí mobilní aplikace Tamron Lens Utility Mobile.
Jak jsem již zmínil výše, znevýhodněni jsou uživatelé systému iOS, kterým je mobilní funkce momentálně zapovězena a budou odkázáni pouze na desktopovou verzi. Pravděpodobným viníkem je absence portu USB-C na telefonech Apple. Nicméně vzhledem k nedávno schválené unifikaci portů mobilních telefonů se dá očekávat, že se Tamron v budoucnu zaměří i na tento segment.
Doporučujeme také výhodné předplatné s dárkem!