Tamron 18–300 mm f/3,5–6,3 Di III – A VC VXD

Publikováno: 23. listopadu 2021 | autor Redakce
Tamron 18–300 mm f/3,5–6,3 Di III – A VC VXD

Chcete mít objektiv na vše? Tak si pořiďte tento. Opravdu nezačínáme shrnutím celého testu hned v úvodu a nezbavujeme vás tímto možnosti přečíst si, co vše jsme si s dotyčným a mimořádně povedeným kusem optiky užili. Jen dost důrazně naznačujeme, že se fakt povedl. Tamron poslední dobou umí sáhnout na ohniska (a jejich rozsahy), která se fotografům ideálně hodí. Ostatně o tom svědčí rekordní tři ocenění EI SA udělená této značce v aktuálním ročníku EI SA Awards 2021–2022.

Text: redakce, foto: redakce a Tamron

Testovali jsme s bajonetem E-mount pro Sony

Ano, tento objektiv můžete mít i ve variantě pro Fuji s X-mount, ale jinak jsou naprosto stejné. Na první pohled jsme museli uznat, že jeho rozsah je skutečně úctyhodný, ale když ho držíte v základní poloze v ruce, vůbec na to nevypadá. Vždyť tento vysoce atraktivní Tamron pokrývá rozsah zoomu od 27 do téměř 450 mm v ekvivalentní plnoformátové ohniskové vzdálenosti. Jedná se o vůbec první objektiv určený pro bezzrcadlovky APS-C, jehož poměr zoomu činí 16,6×.

Tamron 18–300 mm f/3,5–6,3 Di III – A VC VXD

To dává reálnou šanci nazývat jej všestranným zoomovým objektivem, slovy výrobce „all in one“. Tím se stává perfektně využitelným pro velké množství fotografických žánrů. Fotit s ním doporučujeme skoro vše s důrazem na wildlife i zvířata jako taková (třeba v zoo), makro, krajiny, portréty, street, dokument i reportáž a sport nevyjímaje. Na exteriérové focení je jako dělaný. Jo, a nezapomeňte na video, vestavěná stabilizace funguje úžasně.

Tamron 18–300 mm f/3,5–6,3 Di III – A VC VXD

Jak se nám s ním ostřilo

Automatické zaostřování má na starosti VXD, což je u tamronů známý a kvalitní lineární motorový zaostřovací mechanismus. Garantuje klidný a plynulý posun v každém momentu i u tak velkého rozsahu. Ověřovali jsme jeho činnost několikrát, a přestože se jednalo o zcela nový a „nerozběhaný“ kus, nezaznamenali jsme žádné přerušení posunu ani jeho zpomalení. Ruční posun u samotného objektivu je docela pevný, objektiv klade jemný odpor daný kvalitním utěsněním. Ostření je klidné a přesné, autor si může vychutnávat a vybírat snímaný obraz i díky vestavěné stabilizaci.

Tamron 18–300 mm f/3,5–6,3 Di III – A VC VXD

Zajímavý design

Zvenčí se jedná o klasický černý design s typicky vroubkovanými velkými ovládacími obroučky, které jsou příjemné na dotek. Sluneční clona je ideálně zaoblená a nepatří k těm obřím, které známe z velkých zoomů a „zacvakává“ bez jakýchkoli problémů. Při transportu objektivu v brašně dobře přiléhá k tělu objektivu. Uvnitř je tento skvělý zoom utěsněn proti nepříznivým povětrnostním vlivům. Celá vnitřní sestava je pravděpodobně dost konstrukčně komplikovaná s tím, že obsahuje devatenáct, většinou speciálních optických prvků v patnácti skupinách. Ty se snaží úspěšně zajistit ostrý obraz v rozsahu celého zoomu až do rohů, což se jim velmi daří. Zkreslení jsme nalezli opravdu jen velmi nepatrná, vlastně nestála za řeč.

Tamron 18–300 mm f/3,5–6,3 Di III – A VC VXD

Výborný při focení zblízka

S minimální zaostřovací vzdáleností 0,15 m a maximálním poměrem zvětšení 1:2 funguje tento 18–300mm zoom úžasně a je po dlouhé době u nás jedničkou mezi těmito zoomy typu all in one. Fotografování makra si s ním lze užít vsedě i vleže bez stativu, navíc vám ještě vytvoří velmi zajímavý bokeh, který mnozí z nás oprávněně považují za velmi důležitý. Prostě a jednoduše, s tímto objektivem budete zase o něco více originální.

Tamron 18–300 mm f/3,5–6,3 Di III – A VC VXD

Když to shrneme

Tamron rozhodně umí překvapit. Po řadě vysoce kvalitních a cenami ověnčených objektivů přišel s další lahůdkou hlavně pro ty, kteří jsou často v terénu (a nejen divokém a přírodním) a potřebují relativně velmi lehký a všestranný zoom. Velkorysé přiblížení a minimální zaostřovací vzdálenost 15 cm jsou lahůdkové vlastnosti, které uvítá velké množství fotografů. Naše doporučení směřuje nejen ke kolegyním, jež se nemohou a nechtějí vláčet s velkým a těžkým batohem, ale i ke všem cestovatelům, kteří si oblíbili výborné bezzrcadlovky APS-C od Sony.

Mimochodem, prý přijdou další. Myslíme si, že poměr ceny a výkonu je zvláště pro nadšené amatéry a velmi širokou poloprofesionální fotografickou veřejnost naprosto ideální.

TEST FOTOVIDEO

Naše shrnutí v devíti bodech je následující:

  • objektiv s bajonetem E
  • formát APS-C
  • ohnisko 27–450 mm (při přepočtu na kinofilm)
  • minimální zaostřovací vzdálenost 15 cm
  • rozsah clony f/3,5 až f/22
  • lineární AF motor VXD
  • maximální zvětšení 1:2
  • stabilizace obrazu VC
  • konstrukce utěsněná proti povětrnostním vlivům.

Hlavní vlastnosti:

Design:

Konstrukce: 19 prvků v 15 skupinách

Světelnost: 3,5–6,3

Úhel záběru: 5° 30' až 77° 24'

Počet lamel clony: 7

Průměr filtru: 67 mm

Rozměry: 75,5 × 126,6 mm

Váha: 620 gramů

Cena: 19 990 Kč

Celý článek si přečtěte v něžně krásném listopadovém FOTOVIDEO

Fotografický akt patří mezi ty nejkrásnější a nejstarší fotografické disciplíny. Vychází samozřejmě ze vzorů děl slavných malířů a sochařů a dokázal přivést pohled na krásu lidského těla k určité dokonalosti. Není to disciplína jednoduchá, patří k mistrovským, a ne každému se jeho pokusy jí zvládnout daří. O to více jsme rádi, že vám tuto krásu můžeme v našem listopadovém vydání nabídnout.

Něžná krása listopadového FotoVideo

Máme radost z výborného návratu Adolfa Ziky, který aktuálně opět drží svůj foťák hodně intenzivně v rukou a tvoří a raduje se z každé nové fotky. Jeho úspěchy na poli dokumentárního filmu jsou sice vynikající, ale jeho nové fotky nám přesto hodně chyběly. Stihne to všechno najednou? Jaké jsou jeho plány? O tom se dočtete v docela velkém rozhovoru, který jsme dokončili těsně před uzávěrkou.

Jérôme Sessini – mimořádný člověk a vynikající fotograf. Povedlo se nám ho na chvíli zastavit a získat od něj několik odpovědí na naše otázky, a hlavně ty jeho fotky! Podívejte se, jak fotí člen proslulé agentury Magnum Photos a to hned v úvodu listopadového vydání.

Nechat se školit perfektním Liborem Vaicenbacherem, navíc až v jihoamerickém Ekvádoru, musí být neskutečným zážitkem. Přečtěte si a můžete se třeba i kochat: „Tlumené barvy a umírněný design vysokohorských druhů ptáků už brzy měla vystřídat záplava barev a tvarů na úpatí vulkánu Sumaco…“ je to vážně zážitek.

A co takhle tradiční kalendář Jiřího Ksandra, opět plný citlivé nahoty a excelentně laděné barevnosti? Všimli jste si, že v tomto vydání střídáme nádheru lidského těla s dokonalými záběry přírody? To potvrzuje další článek, který si dovolíme doporučit vaší pozornosti: Jak na ledňáčky s Davidem Zemanem. Neposedný a nádherně barevný ledňáček je častým a náročným objektem zájmu mnoha fotografů, a tak jim třeba Davidovy zkušenosti přijdou vhod.

Časopis FOTOVIDEO 2021 11

Nezapomeňte si občas prohlédnout některé z videí, která vám v našich článcích nabízíme formou QR kódu. Dozvíte se ještě více…

A máme tu druhé téma 22. ročníku soutěže Fotograf roku

Jdeme do ulic má uzávěrku 28. 11. 2021

Street photography (česky pouliční fotografie) je dokumentární disciplína, užívající techniky přímé fotografie, tedy co nejvíce realismu bez jakékoliv manipulace nebo technického zkreslení. Soustředí se na konkrétní okamžiky (nejen v ulicích), které kolem nás plynou, a ty se snaží fotograf v nezměněné formě zachytit a zaznamenat.

Více na: http://fotografroku.ifotovideo.cz

Časopis FOTOVIDEO 2021 11 obsah

Z listopadového vydání časopisu FotoVideo vám například vybíráme:

INTERVIEW: Jérôme SESSINI

„Nemám rád rigidní kategorie“, říká člen Magnum Photos

INTERVIEW: Jérôme SESSINI

ROZHOVOR: ADOLF ZIKA

„Všechno je jinak, ale tenkrát v Mánesu jsem to myslel vážně!“

ROZHOVOR: ADOLF ZIKA

DIVOKÁ PŘÍRODA: ŠKOLNÍ VÝLET Do EKVÁDORU

Zdejší příroda splňuje tři základní ,nej‘

DIVOKÁ PŘÍRODA: ŠKOLNÍ VÝLET DO EKVÁDORU

PRAXE: NAŠE FOTOPORADNA

Proč si neusnadnit práci s prioritami?

PRAXE: NAŠE FOTOPORADNA

TECHNIKA: NENÍ FILTR JAKO FILTR

Nová značka H&Y mění hru na našem trhu

TECHNIKA: NENÍ FILTR JAKO FILTR

FOTOGRAF ROKU: KOMU PATŘÍ VÍTĚZSTVÍ V 11. KOLE?

O překvapení nebývá v naší soutěži nouze

FOTOGRAF ROKU: KOMU PATŘÍ VÍTĚZSTVÍ V 11. KOLE?

… a další a další důležité, inspirativní i praktické články

Je čas na nové předplatné! Vyberete si některou ze čtyřčlenných sad brašniček Lowepro, paměťovou kartu LEXAR, módní tašku či parfém, předplatné ZONER? Vybírejte rychle, jednotlivé dárky jsou v omezených počtech! Objednání předplatného FotoVideo stejně jednoduché, jako v jiných e-shopech!

Vybírejte si na našem webu: http://www.ifotovideo.cz/rubriky/predplatne/

Doporučujeme! Mít doma kvalitně tištěný časopis FotoVideo každý měsíc o den dříve, než se objeví ve volném prodeji na stáncích a v prodejnách, a ještě k tomu levněji za cca 60 % jeho normální, prodejní ceny, to už se fakt vyplatí! Šetříte tak své peníze a ještě vyděláte. Takové je naše předplatné!

Něžná krása listopadového FotoVideo

Právě vychází
fv07-24-obalka-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.