Recenze vynikajícího monitoru ViewSonic ColorPro VP2786-4K

Publikováno: 19. února 2023 | autor Redakce
vp76-11-bye-bye-complications.-hello-easy-calibration.jpg

Nedávno nám jeden z aktivních čtenářů (mimochodem výborný fotograf ptactva) napsal, že shání kvalitní fotografický monitor za rozumnou cenu. Četl náš přehledný článek Tři z řady ViewSonic ColorPro v listopadovém vydání a chtěl o tom nejvyšším vědět více.

Předali jsme všechny informace, které jsme o něm měli, a při té příležitosti jsme se na jeho vlastnosti podívali detailněji. Je samozřejmě určen nejen fotografům (i když těm hlavně). Tak pojďme na něj.

vp76-04-big-screen-hollywood-color.jpg

Charakteristika úvodem

Jedná se o profesionální monitor ColorPro VP2786-4K s certifikací Fogra. To je jeden z důležitých milníků, který toto nezbytné příslušenství každého fotografa posunuje mnohem dál než při používání necertifikovaných monitorů. Chcete své fotografie tisknout na větší formát? Mít je v časopise, knize, na výstavě? Chcete, aby měly po vytištění realistické barvy?

Fogra je pro každého tiskaře stěžejní a zásadní. V našem časopise například každému inzerentovi či přispěvateli předepisujeme: „Podklady CMYK, pro zachování správné barevnosti je nutný nátisk dle normy ISO 12647-2:2004, barevný profil ISO coated/FOGRA27.“ Takže v tom si asi rozumíme, že?

Zkoumaný monitor ColorPro VP2786-4K je zkonstruován se 100% pokrytím barevného gamutu Adobe RGB a zároveň poskytuje věrnou reprodukci barev na všech digitálních a tiskových médiích. Monitor je přizpůsoben pro zcela nový software ColorPro Sense, který automaticky navrhuje barevné kombinace z knihovny barev společnosti Pantone tak, aby co nejlépe odpovídaly představám uživatele.

vp2776-lf02.jpg

Je také vybaven velmi zajímavým ovladačem ColorPro Wheel pro hloubkovou kontrolu a správu barev. Každopádně s tímto novým typem monitoru udělala společnost ViewSonic díky jeho kombinaci softwaru a hardwaru další velký krok vpřed v oblasti skutečné správy barev.

Certifikace Fogra a špičková věrnost barev

Monitor ColorPro VP2786-4K se chlubí stoprocentním pokrytím barevného gamutu Adobe RGB, což je u profesionálního monitoru už nutností, když poskytuje větší rozsah přesnosti barev pro věrnější zobrazení. Ale jeho 98% pokrytí filmového barevného prostoru DCI-P3 navíc nabízí rozsáhlejší barevné spektrum. Díky skutečné barevné hloubce 10 bitů mohou fotografové (grafici, filmaři…) využívat více než miliardu barev.

Monitor ColorPro VP2786-4K byl certifikován světovou organizací Fogra, která tím garantuje přesnost barevného podání. To zajišťuje konzistentní barevný výstup ve všech tištěných materiálech od jmenovek a tiskovin až po obaly, časopisy a reklamy.

vp2776-rf02.jpg

Mimochodem jsme zjistili, že tento monitor vedle certifikace Fogra již stihl získat prestižní ocenění iF Design Award 2021, Good Design Award 2021 a Wallpaper Smart Space Award 2021 v kategorii Smartest Design + Tech Collaboration. Pravdou je, že i na našem trhu u velkých prodejců zaznamenal zajímavé tržní úspěchy.

Ještě k jmenovaným funkcím ColorPro Sense a ColorPro Wheel

O co se jedná? Tento monitor není inovací, je zcela nově doplněn o velmi zajímavý systém ColorPro Sense, který dle informací výrobce automaticky navrhuje barevné kombinace z knihovny barev společnosti Pantone tak, aby co nejlépe odpovídaly představám dotyčného uživatele, potřebám zpracovávaného díla, a poskytuje tak skutečně neomezený barevný výkon.

vp2776-lf04.jpg

Software automaticky doporučuje několik alternativních palet z knihovny Pantone a pomáhá tak fotografovi či grafikovi lépe vizualizovat a realizovat jeho nápady. Uživatelé mohou také sdílet své využívané palety Pantone s ostatními tvůrci.

Ovladač ColorPro Wheel pro změnu umožňuje uživatelům kalibrovat displej a ovládat nastavení OSD pro efektivní pracovní postupy pouhým otočením voliče, přičemž je kompatibilní se sadou Adobe Creative Suite a editačním softwarem Capture One.

Přesné barvy už z výroby

Každý z monitorů ViewSonic je továrně kalibrován tak, aby poskytoval špičkovou hodnotu Delta E<2, a balení obsahuje podrobnou kalibrační zprávu pro barevné prostory sRGB, EBU, SMPTE-C, Rec.709 a DICOM-SIM. Ať už jste fotograf pracující v sRGB nebo editor videa, který potřebuje standardy Rec.709, SMPTE-C či EBU, můžete si být dle továrního certifikátu jisti, že tento monitor může poskytnout přesnost, kterou potřebujete k dokončení své práce.

vp76-14-instant-darkroom-copy.jpg

Rovnoměrné podání obrazu

Jednotnost barev na obrazovce před vámi je rozhodující pro dosažení přesného zobrazení a úprav fotografií a videa. Bez ní může jakákoli práce provedená na méně než přesném monitoru způsobit nesprávné úpravy barev.

Integrovaná funkce rovnoměrnosti barev tohoto monitoru zajišťuje konzistentní barvy a jas na celé ploše, což znamená, že získáte věrné barvy na celé obrazovce od okraje k okraji, od rohu k rohu, tedy pokaždé.

Poznámka: Funkce rovnoměrnosti barev funguje v těchto barevných prostorech: sRGB, EBU, SMPTE-C a Rec.709.

Profesionální příslušenství

Odnímatelné magnetické stínítko monitoru také poskytuje okamžité zastínění pro eliminaci nežádoucího okolního světla pro lepší zaostření, což je u všech profesionálních monitorů vlastně také podmínkou.

Řešení jedním kabelem

Díky dokování jedním kabelem snižuje konektivita USB-C závislost na více kabelech a adaptérech. Kromě rychlého přenosu dat, zvuku a videa poskytuje USB-C také rychlé 90W nabíjení pomocí téhož kabelu.

vp76-03-a-perfect-match-for-your-mac.jpg

Příjemný a kvalitní poslech

Monitor je vybaven dvěma integrovanými reproduktory a kombinuje tak neuvěřitelný výkon obrazovky se stereofonním zvukem pro pohlcující multimediální zážitek. Takže si při práci poslechnete kvalitní hudbu? Nebo audioknihu?

Design a stojan vynikající

Monitor ColorPro VP2786-4K se pyšní velmi kvalitním, a přitom decentním designem a vy si jej můžete namontovat, jak uznáte za vhodné, pomocí praktického držáku kompatibilního se standardem VESA.

Cena: 35 990 Kč


Celý článek najdete v únorovém čísle FotoVideo

Doporučujeme také výhodné předplatné s dárkem!


fv02-2023-web3.jpg

Právě vychází
fv03-24-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.