Nový FUJIFILM GFX100S – kompaktní a odolný středoformát

Publikováno: 30. ledna 2021 | autor Redakce
Nový FUJIFILM GFX100S – kompaktní a odolný středoformát

Nejlepší zobrazovací technologie od společnosti FUJIFILM v kompaktním bezzrcadlovém těle, s obrazovým snímačem o velikosti 33x44mm.

GFX100S je pokročilejší než jakýkoliv jiný fotoaparát systému GFX a kombinuje to nejlepší z technologie Fujifilm do jednoho jediného fotoaparátu, který váží pouhých 900g. Má podobně velké tělo jako většina fotoaparátů s full frame snímači, ale je perfektně zkonstruovaný a navržený pro umístění snímače 102 Mpix, který je 1,7x větší* než snímač velikosti full frame. GFX100S nabízí stabilizaci s účinností až 6 EV**. Stabilizace snímače je umístěna v těle a je pětiosá (IBIS). Další silnou stránkou je neuvěřitelně rychlé a přesné automatické zaostřování a vynikající reprodukce barev (color science).

Nový FUJIFILM GFX100S – kompaktní a odolný středoformát

GFX100S je poháněný vysoce výkonným čtyřjádrovým procesorem X-Processor 4 a využívá svůj 102Mpix back-illuminated CMOS snímač s velikostí 55mm (diagonálně) k vytváření snímků v ohromující kvalitě. Ve srovnání s menšími snímači s nižším rozlišením, které se běžně vyskytuje v tradičních full frame zrcadlovkách a bezzrcadlovkách, je obrazový snímač GFX100S přibližně 1,7krát větší a je vylepšen tak, aby byl mimořádně citlivý na světlo. Velký snímač poskytuje GFX100S značnou výhodu oproti menším senzorům, zejména pokud jde o produkci snímků s neuvěřitelně malou hloubkou ostrosti, fantastickým dynamickým rozsahem, věrnou reprodukcí barev a vynikajícím výkonem s vysokým ISO.

Nový FUJIFILM GFX100S – kompaktní a odolný středoformát

Hlavní vlastnosti produktu

(1) 102Mpix snímky vytvořené rychlostí kompaktního bezzrcadlového fotoaparátu, který dokáže poskytnout pouze digitální střední formát

Odborné znalosti společnosti Fujifilm v oblasti “color science” jsou mezi tvůrci fotografií legendární. Již více než 86 let je společnost Fujifilm odpovědná za některé z nejznámějších fotografií a filmů na světě. GFX100S vám poskytuje přístup k těmto bohatým zkušenostem, a to pouhým stisknutím tlačítka - obraz je zpracován jedním z nejuznávanějších digitálních procesorů pro zpracování barev na světě. Díky výběru z 19 exkluzivních režimů filmových simulací je snadné dosáhnout fantastických barev přímo z fotoaparátu. GFX100S obsahuje nový režim simulace - Nostalgic Neg, který připomíná americkou novodobou barevnou fotografii, která se objevila v 70. letech. Nostalgic Neg. pokračuje v tomto trendu a rozšiřuje hranice fotografické kreativity. Jeho jedinečná tonalita dodává jantarovým tónům zvýraznění pro měkčí vzhled a zvyšuje sytost stínů při zachování detailů a dodává obrazům lyrický nádech.

Nový FUJIFILM GFX100S – kompaktní a odolný středoformát

(2) Vysoce výkonné bezzrcadlové automatické ostření vytvořené systém GFX, a to i při slabém osvětlení

Na rozdíl od mnoha jiných velkoformátových a středoformátových fotoaparátů pixely fázové detekce na snímači GFX100S pokrývají téměř 100% obrazového snímače a odemykají úroveň výkonu automatického zaostřování, která dosud nebyla u těchto přístrojů k dispozici. To znamená, že fotoaparát dokáže zaostřit už za 0,18 sekundy. Citlivost ostření je až -5,5 EV*. Výsledkem je všestranné, přesné a neuvěřitelně rychlé automatické ostření. Fotoaparát je poháněn procesorem X-Processor 4 a je také schopen efektivně využívat nejaktuálnější algoritmus sledování zaostření, který při používání funkcí Tracking AF a Face / Eye AF udržuje objekty zaostřené.

* Při použití objektivu FUJINON GF80mmF1.7 R WR

(3) Kompaktní pětiosá stabilizace s účinností až 6 EV

Fotoaparát GFX100S je vybaven nově navrženým systémem stabilizace obrazu v těle (IBIS), který dramaticky rozšiřuje možnosti fotografů s jistotou vytvářet snímky přímo z ruky. Ve srovnání s jednotkou, kterou nalezneme v GFX100, je  mechanismus IBIS uvnitř GFX100S o 20% menší a o 10% lehčí. Navzdory tomuto zmenšení velikosti však pětiosý systém poskytuje účinnost až 6 EV dle hodnocení CIPA, což je zlepšení o 0,5 EV oproti GFX100.

Nový FUJIFILM GFX100S – kompaktní a odolný středoformát

(4) Vysoký výkon; Navrženo pro přenositelnost

Kompaktní tělo modelu GFX100S váží 900g a měří 15 cm na šířku, 10,4 cm na výšku a 8,7 cm do hloubky. Do velikosti je srovnatelné s mnoha full frame fotoaparáty. Navzdory své kompaktní velikosti je však stále GFX100S schopen pojmout vysoce výkonný obrazový snímač se 102Mpix a IBIS. GFX100S má přepracovanou jednotku mechanické závěrky a zcela novou jednotku IBIS, přičemž využívá menší, ale velmi efektivní lithium-iontovou baterii. Výsledkem je tělo fotoaparátu, které je přibližně o 6 cm kratší a o 500g lehčí než GFX100, ale dokáže si zachovat stejnou kvalitu snímků a výkonu videa, přestože je menší. Snížení fyzické velikosti GFX100S je dobře vyváženo vysoce robustním úchopem s pohodlným pocitem v ruce, díky kterému je výjimečně snadné ho držet po delší dobu.

GFX100S je vyroben tak, aby pracoval při teplotách od -10°C a byl odolný vůči prachu a vlhkosti. Je zkonstruován ze slitiny hořčíku, která je záměrně hustší kolem bajonetu objektivu o 1 mm ve srovnání s GFX100, což poskytuje přidanou podporu pro větší objektivy G bajonetu.

Nový FUJIFILM GFX100S – kompaktní a odolný středoformát

(5) Intuitivní ovládání

GFX100S obsahuje ovládací prvky, které budou znát jak noví, tak stávající fotografové systému GFX. Například volič PASM se šesti programovatelnými vlastními možnostmi poskytuje rychlý a přímý přístup k často používaným nastavením, zatímco přepínač, který je pohodlně umístěn vedle voliče režimů, umožňuje uživatelům rychle přepínat mezi režimem fotografování a nahráváním videa. Díky ergonomické aktualizaci joysticku pro výběr ostřícího bodu je výběr zaostřovacího pole snadný a plynulý.

Fotoaparát je vybaven 3,2 palcovým LCD monitorem na zadní straně a 1,8 palcovým sub LCD monitorem na horním panelu, který lze přizpůsobit tak, aby zobrazoval klíčová nastavení EXIF - jako je rychlost závěrky, clona, citlivost ISO a kompenzace expozice - a nastavení zobrazení stavu klíčových funkcí nebo dostupnou kapacitu na úložném médiu. 3,2 palcový dotykový LCD displej nabízí 2,36 milionů obrazových bodů a 100% pokrytí obrazu. LCD monitor lze naklonit ve třech směrech (90° nahoru, 45° dolů a 60° vpravo).

(6) GFX poskytuje plynulé video 4K 30P

Díky snímači velikosti 55mm (diagonálně) dokáže GFX100S zaznamenávat neuvěřitelně filmy v rozlišení 4K / 30p, které se vyznačují neuvěřitelně malou hloubkou ostrosti, působivým výkonem vysokého ISO, širokou tonální gradací a bezkonkurenční celkovou kvalitou obrazu. Záběry lze zaznamenávat při bitových rychlostech 400 Mb/s v různých úrovních kvality, od 10 bitového interního F-logu 4: 2: 0 (s uložením na SD kartu) a 10 bitového videa 4: 2: 2 a 12 bitových RAW (s uložením na externí zařízení pomoci HDMI).

Kromě toho, že dokáže nahrávat 4k záběry v poměru stran 16: 9, podporuje GFX100S také poměr stran 17: 9, často používaný v digitálním kině. K dispozici jsou také nejčastěji používané kompresní kodeky, například H.264 a H.265. Pro úplnou kreativní kontrolu lze navíc zvolit profesionální standardy, jako je REC.2100 podporovaný Hybrid Gamma Log (HLG) nebo F-Log. Ve srovnání s běžně dostupnými kompresními kodeky, jako je H.264, poskytuje záznam v F-Logu nebo HLG filmařům mnohem větší flexibilitu v postprodukci, protože záznam je upravován dodatečně - gradace barev, úprava jasu, sytost barev a další.

Pro maximální flexibilitu úprav s možností gradace barev lze s GFX100S také nahrávat záběry 4K/30P ve 12 bitovém formátu RAW, přes HDMI, přímo do rekordéru Atomos Ninja V Monitor Recorder, který se zaznamenává jako soubory Apple ProRes RAW. To umožňuje, aby všechna rozhodnutí o podobě obrazu byla provedena až po produkci, bez zpracování ve fotoaparátu. Je také možný simultánní výstup záznamu RAW a záznamu ve F-Log nebo Hybrid Log Gamma (HLG) s použitím režimu simulace filmu.

Fujifilm GFX 100

  • 102 Mpx snímač středoformátové velikosti (43,8 mm x 32,9 mm) -1,7x větší než FF snímač.
  • Rozměry fotografie neuvěřitelných 11648×8736 pixelů formát JPEG nebo RAW v 14 nebo 16 bit.
  • Procesor Fujifilm X-Procesor 4 a fázové ostření.
  • ISO 100 - 12 800 (rozšířeně 50-102 400).
  • První středoformát se stabilizovaným snímačem.
  • 4K 30p, 10 bit video - další světové prvenství v CSC se středoformátovým snímačem.
  • Magnéziové tělo se zabudovaným gripem - první z řady GFX.

Název produktu

Datum představení

Doporučená cena

Digital camera “FUJIFILM GFX100S”

Konec února 2021

 

Doplňkové příslušenství

Datum představení

Doporučená cena

MHG-GFX S

Konec února 2021

 

Tato kovová rukojeť zvyšuje komfort při držení fotoaparátu a poskytuje více prostoru pro stabilní držení, i když jsou nasazeny větší objektivy. Spodní část rukojeti je také kompatibilní s hlavami stativu Arca-Swiss, což umožňuje rychlé přechody mezi stativem a ručním fotografováním.

 


Už máte únorové FotoVideo?

Podívejte se, co v něm najdete...

FV 02 21 OBSAH

FV 02 21

Vybírejte z únorového vydání časopisu FotoVideo a hlavně si ho kupte:

ROZHOVOR: LUKÁŠ BÍBA

Nejraději fotí vlastní reportážní věci, ale stejně většinu z nich pouštím do redakce.

OSOBNOST: OTAKAR METLIČKA

Povídáme si s vítězem 19. ročníku Fotografa roku o jeho cestách a speciálních koníčcích.

ROZHOVOR: JIŘÍ JIROUTEK

Učím fotografy, aby necvakali, ale tvořili.

ROZHOVOR: EDUARD GENSEREK

„Keď som fotil na juhozápade Etiópie rituálne súboje tamojších kmeňov, hned …“.

SOUTĚŽ: NAŠE STOPY

Zúčastnili jste se této speciální japonsko-české soutěže? Přinášíme výsledky.

PRAXE: FOTOGRAFICKÉ PRÁVO

Poradíme, jak dobře a bezpečně uzavřít licenční smlouvu. Fotografové pozor!

TECHNIKA: TISKÁRNA CANON PIXMA PRO-200

Chcete také mít radost z vlastnoručně vytištěných fotografií? Tak si přečtěte náš test.

FOTOGRAF ROKU: TÉMA „DVA“ VYHODNOCENO!

Najdete svůj úspěšný snímek mezi třiceti nejlepšími? Fotograf roku jede na plné obrátky.

… a samozřejmě dalších minimálně dvacet zajímavých článků!

Výhodné je si nechat posílat FotoVideo až domů!

A zase máme pro vás další dárky k celoročnímu předplatnému FotoVideo. Udělejte si radost (a také vašim blízkým?) na dalších dvanáct měsíců! S naším předplatným opravdu ušetříte. Vybírejte dle chuti, ale rychle, dárků je dost, ale některé jen v omezeném množství! Předplaťte si nás natrvalo, nebo si vyzkoušejte, zda nás chcete odebírat po jednom či dvou či třech či šesti či dvanácti výtiscích. Jak se vám to bude líbit. Ale s delší dobou předplatného klesá jeho cena a dárek je k novému, celoročnímu předplatnému.

Vybírejte si na našem webu:

http://www.ifotovideo.cz/rubriky/predplatne/

Mít doma kvalitně tištěný časopis FotoVideo každý měsíc o den dříve, než se objeví ve volném prodeji na stáncích a v prodejnách, a ještě k tomu za cca 60 % jeho normální, prodejní ceny, to už se fakt vyplatí! Šetříte tak své peníze s námi!

Optimistické únorové FotoVideo

 

 

 

 

Právě vychází
fv02-24-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.