Marian Chytka testoval Delkin Black CFexpress Type B

Publikováno: 15. srpna 2023 | autor Redakce
dsc-1069.jpg

Jsem sportovní fotograf, který se věnuje především motosportu, a při focení je pro mě důležitá především rychlost, a to hned v několika rovinách. Již několik let jsem věrný Nikonu, takže hned několik dní po tom, co to bylo možné, jsem si pořídil dvě Z 9. V rychlosti však nejde jen o foťák jako takový. Od chvíle, kdy jsem měl Z 9, jsem měl vyřešenou fototechniku samotnou a začal řešit, jak ji využít na maximum.

Do dvou slotů na paměťové karty můžete u Z 9 dát CFexpress Type B anebo také XQD. Karty XQD mi zbyly ze zrcadlovek a předpokládal jsem, že je budu používat i nadále. Tady jsem však trošku narazil.

Samozřejmě to jde a v mnoha ohledech by to i možná stačilo, ale jak jsem zmínil výše, je pro mě při práci důležitá rychlost, a abych techniku využil na maximum, a proto jsem pořídil karty CFexpress Type B. Na 20 snímků za sekundu ve formátu RAW nebo na video XQD prostě nestačily.

img-0835-jpg.jpg

Ve chvíli, kdy jsem začal Z 9 používat i na natáčení a Nikon přišel s firmwarem, který umožnil natáčet video 8K RAW, přišel další zlom. Jakmile jsem si nový firmware nainstaloval a vrhnul se na test RAW videa, zjistil jsem, že nenatočím vůbec nic, neboť moje karta to prostě nezvládala. Pamatuji si na workshop s Nikonem, který se konal jen několik dní po uvedení vzpomínaného firmwaru.

Tam jsem nejen já, ale i ostatní účastníci zjistili, že v podstatě žádná karta nebyla schopná 8K video zapsat, aniž by se okamžitě nepřehřála a záznam se po pár vteřinách nepřerušil. Začal jsem tak zjišťovat, která karta by to svou rychlostí zápisu mohla zvládnout. Po pár minutách na internetu a konzultaci s několika kolegy padla volba na Delkin Black, která podle různých testů byla v podstatě jediná, která to v daný moment mohla zvládnout.

img-0841-jpg.jpg

Při výběru nešlo jen o natáčení videa a o to, že ho předchozí karty vůbec nezvládly. Karta se pořádně „zapotí“ i při focení samotném. Dvacet velkých RAW snímků za sekundu taky není žádná sranda a v mém případě dochází k tomu, že sleduji jedoucí auto či motorku někdy až 20 vteřin. I když ne vždy fotím rychlostí 20 snímků za vteřinu a taky spoušť nedržím celých 20 vteřin v kuse, je pro mě důležité vědět, že kdybych chtěl, tak klidně můžu.

Je skvělé mít tu nejlepší fototechniku, ale když následně ušetříte na příslušenství, jako jsou paměťové karty, nedokážete využít její potenciál na maximum a parametry, které výrobce uvádí, jsou pak ty tam. Když dáte do Z 9 Delkin Black CFexpress Type B, ideálně ještě v kapacitě 650 GB, jako mám já, nejste omezeni v podstatě ničím a spoušť můžete držet, dokud se karta nezaplní. Nedostanete se tak do situace, že zmeškáte důležitý moment jen kvůli tomu, že vaše karta nebyla schopna dostatečně rychle fotky zapsat.

img-0846-jpg.jpg

Rychlost zápisu je jedna věc, v mém případě je pak stejně (možná i více) důležitá rychlost čtení. Na většině akcí, které fotím, je obrovský tlak na čas, kdy fotky odevzdám. Kdybych to vztáhl např. na Rallye Dakar, během dne tam nafotím cca 5000 (někdy i více) fotek – vše ve formátu RAW a tentýž den musím upravené fotky odevzdat.

Někdy se mezi jednotlivými kategoriemi (motorky/auta) vracím k autu, rychle fotky stáhnu a snažím se jich co nejvíce vytřídit a upravit, než se zase vrátím s foťákem do dun. Obecně během celého dne a celé Rallye Dakar jde opravdu o vteřiny a minuty. Cokoliv, co vám ušetří trochu času, je k nezaplacení. Na Dakaru máme celý tým fotografů a občas se stává, že musíme editovat fotky někoho jiného, takže mám k dispozici přímé porovnání rychlosti jednotlivých médií.

m12-4092.jpg

Rozdíl mezi stažením mých fotek z Delkinu v porovnání s jinou značkou a typem (např. SD karet) byl v podobném objemu dat i více než deset minut a to už je opravdu dost. Když pak stahujete fotky i od několika lidí z celého dne, můžou vás pomalejší karty zdržet i o půl hodiny. Není nic horšího, když víte, že máte skvělé fotky, jste pod velkým časovým tlakem, ale musíte čekat, než je dostanete do počítače a začnete na nich pracovat. Máme vypilované workflow v úpravě fotek tak, že nám to zabere jen několik desítek vteřin (zde je pak třeba hodně výkonný počítač), v posledních letech jsme vyladili zmenšování, vyřízení a uploadování fotek, ale zbytečně jsme sami sebe limitovali pomalejšími kartami.

m11-2089.jpg

Karty používám se Z 9 jak k focení, tak k natáčení, použil jsem je dohromady už minimálně na 40 různých foceních a nikde jsem nezaznamenal sebemenší problém. Používal jsem je v opravdu extrémních podmínkách, a to jak ve vysokých teplotách, např. při focení v poušti v Abú Zabí, kde se teploty dostanou i nad 40 stupňů, ale taky ve Švédsku na sněhu a ledu, kde se teploty dostávaly někde k –20 °C.

Ani v jednom případě nedošlo u zápisu / čtení k žádné změně oproti „normálu“ a vše fungovalo, jak mělo. Abych byl upřímný, nejsem úplně nejopatrnější, co se fotovybavení týká. Nevracím karty pokaždé do foťáku a už vůbec ne do nějakého obalu a často se tak stane, že kartu nechám v přihrádce batohu, v autě nebo jen tak v kapse. Karty jsou vystavovány prachu, písku a dalším nečistotám, avšak ani v tom jsem nikdy nezaznamenal žádný problém, což se nedá říct u jiných značek. Tam docházelo jednak k pomalejšímu nebo i přerušení stahování dat, ale taky k poškození karet samotných, respektive jejich vnějšího „obalu“. U karet XQD se mi stalo, že se po několika měsících začaly ulamovat plastové kousky a začaly se rozpadat.

m11-2748.jpg

Nikdy jsem nebyl fanoušek velkých kapacit karet a vždy jsem měl spíše několik menších. Zaprvé když o kartu, respektive data na ní nějak přijdete, ztratíte méně dat a zadruhé menší kapacity jsou levnější. Avšak s tím, jaké jsou nyní nároky na velikost dat, jsem přehodnotil i toto. Byl jsem v podstatě donucen používat větší kapacity, protože ty menší už přestaly dávat smysl.

U fotek to ještě tak markantní není, ale u videa mi nic jiného než 650 GB smysl nedává. S tím, jak jsou karty rychlé, je občas užívám i jako záložní disk a ukládám na ně různá data. Už se mi několikrát stalo, že jsem zaplnil všechny externí i interní SSD disky a použil jsem karty k tomu, abych si některá data zálohoval nebo je předal klientovi apod.

m11-7998.jpg

Z vlastní zkušenosti vím, že když už člověk utratí spoustu peněz za foťáky a objektivy, nechce se mu dávat velké částky za příslušenství jako paměťové karty. Měl jsem to nastavené podobně, a i když jsem si vždy okamžitě pořídil tu nejlepší fototechniku, na kartách jsem spíše šetřil.

Byla to bohužel chyba. Ta nejlepší a nejrychlejší fototechnika si zaslouží ty nejlepší a nejrychlejší karty, jinak zaostane za svým potenciálem. Když si pořídíte Ferrari nebo Lamborghini, taky nebudete šetřit na pneumatikách nebo tankovat to nejlevnější palivo, i když byste i tak podobným autem jezdit mohli.


Celý článek najdete v srpnovém čísle FotoVideo

Doporučujeme také výhodné předplatné s dárkem!


fv08-23-obalka-web3.jpg

Právě vychází
fv09-24-obalka-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.