60.ročník MO ČESKÝ RÁJ

Publikováno: 5. října 2021 | autor Redakce
60.ročník MO ČESKÝ RÁJ

Závěrečné setkání účastníků jubilejního 60.ročníku Mapového okruhu Český ráj /MOČR/ se uskutečnilo v sobotu 11.září 2021 v prodejně Megapixelu v Praze, který byl rovněž sponzorem. Pořadatelem byl Fotoklub Air Zoom Praha, který je pokračováním původního Fotoklubu ČSA Praha. Tohoto ročníku se zúčastnilo 14 fotoklubů. Celý ročník v důsledku covidu proběhl elektronicky a pořadatelem byl příkladně zorganizován.

Když jsem byl v průběhu letošních ročníků dalších MO informován o problémech, se kterými se potýkají, tak jsem jim doporučoval právě tento systém. Spočíval v tom, že pořadatel elektronické mapy klubům posílal sám a vyžadoval po skončení termínu hodnocení ihned zprávu s udělenými body. Zamezilo se tak případům, že mapy mohly někde uváznout stejně jako hodnocení. Na závěr se však vloudila chybička, kdy špatným pochopením propozic došlo k chybě ve stanovení pořadí klubů. Přišlo se na to ještě včas, a tak to mohlo být opraveno ještě na setkání. Stane se a nebylo to v tomto MO poprvé. Nejúspěšnějším účastníkem byl Luděk Klíž z Fotoklubu MKS Jaroměř, který nejen vyhrál, ale další tři jeho fotografie se umístily do 14.místa.

Pořadí klubů:

1. Fotoklub MKS Nová Paka

2. Fotoklub PCW Praha

3. Fotoklub Balvan Jablonec n. Nisou

4. Fotoklub MKS Jaroměř

5. Fotoklub Litovel

6. Fotoklub KFA Brumov-Bylnice

7. Fotoklub Kladno

8. Sbor dobrovolných fotografů Desná

9. Fomaklub Liberec

10. Fotoklub Vsetín

11. Fotoklub Freeland Žďár n. Sáz.

12. Jizerský fotoklub Hejnice

13. Fotoklub Air Zoom Praha

14. Fotoskupina Spektrum Blatná

Pořadí jednotlivců:

1. L. Klíž – Jaroměř – Létání mezi kapkami deště

60.ročník MO ČESKÝ RÁJ

2.-4. V. Špetlík – Jablonec n. N. – Fjordy v modré hodince

60.ročník MO ČESKÝ RÁJ

2.-4. Z. Pachovský – Žďár n. S. – Vidím tě

60.ročník MO ČESKÝ RÁJ

2.-4. L. Klíž – Jaroměř – Zvonkohrátky

60.ročník MO ČESKÝ RÁJ

5. P. Gigerich – Brumov-Bylnice – Na čekané

60.ročník MO ČESKÝ RÁJ

6.-7. M. Černý – Jablonec n. N. – Očista

60.ročník MO ČESKÝ RÁJ

6.-7. J.Müller – Nová Paka – Jako z pohádky

60.ročník MO ČESKÝ RÁJ

8.-9. M.Jirsová – Jablonec n. N. – Anežka

60.ročník MO ČESKÝ RÁJ

8.-9. L.Klíž – Jaroměř – Vrabčáci

60.ročník MO ČESKÝ RÁJ

10. P. Šimoník – Brumov-Blatná – Zasněný junior

60.ročník MO ČESKÝ RÁJ

Součástí vyhodnocení je také projednání a odsouhlasení návrhu stávajícího nebo minulého účastníka na zařazení do Knihy osobností MOČR za svou úspěšnou účast nebo za organizační zapojení v mapovém okruhu. Toto má MOČR jako jediný ze všech mapových okruhů. Návrh předložil Fotoklub Air Zoom na člena bývalého Fotoklubu ČSA Praha kolegu Otakara Chmela, který v minulosti tři ročníky vyhrál, a i v dalších se umisťoval na předních místech. Byl také pravidelným účastníkem závěrečných setkání se svými dalšími dvěma kolegy. Poprvé se zúčastnil hned v 1.ročníku. Návrh byl jednomyslně přijat.

Závěrem bych chtěl poděkovat za spolupráci členům pořádajícího klubu a popřát úspěšným autorům, aby se jim i nadále dařilo.

Pořadatelem příštího 61.ročníku je Fotoklub MKS Jaroměř. S ohledem na stávající situaci se mapový okruh opět připravuje jako elektronický, protože by bylo velice špatné směšovat klasické a elektronické mapy.

Ing. Josef Podvalský

 


 

Už máte říjnové číslo časopisu FOTOVIDEO?

Naše říjnové vydání patří každoročně těm, která jsou bohatá na novinky, barvy a osobnosti. Přestože má tentokrát klasicky černobílou obálku, svou podzimní kouzelnou hru barev tohoto období v sobě nezapře. Otevíráte stránky plné krásných slov, ještě krásnějších fotografií a důvěry ve svět, který by mohl být ještě krásnější.

 

Co si vybrat z říjnového, bohatého obsahu?

Začněme třeba od konce? Pravidelné fotografické zamyšlení Františka Dostála najdete tentokrát v úplném závěru na straně 98. Určitě si prohlédněte vašich dvacet nejlepších a vysoce ceněných fotografií z desátého tématu Fotografa roku? Víte, kdo vyhrál v desátém tématu 21. ročníku? Čtěte na stranách 86 a dalších. Nebo naše exkluzivní testy vybrané techniky? Nový Canon EOS R3 samozřejmě nechybí! Také milujete naší Analogovou školu a stále obdivovanou FotoPoradnu?

Uprostřed vydání nabízíme zajímavou fotolokaci, coby inspiraci k podobným soutěžním kategoriím. Určitě vás zaujme úžasné vyprávění Petra Jana Juračky o jeho návštěvě Azorských ostrovů, rozhovor s prvotřídním Michalem Svítokem a úvodní skvělé povídání s Lenkou Hatašovou. Je toho vážně hodně, a nejen ke čtení!

Nezapomeňte si občas prohlédnout některé z videí, která vám v našich materiálech nabízíme formou QR kódu. Dozvíte se ještě více…

První skvělé téma 22. ročníku soutěže Fotograf roku

Krajina mých snů má uzávěrku 31. 10. 2021

Jedno z nejstarších fotografických témat, které klade důraz na estetickou hodnotu a vyjádření. Kořeny žánru sahají do 16. století, kdy se v Nizozemsku zrodila krajinomalba. Její postupy se dodnes promítají do krajinné fotografie. Požadavky na kvalitní krajinnou fotografii jsou: precizní kompozice, správně zvolená expozice a dobré světelné podmínky. Více na: http://fotografroku.ifotovideo.cz

Z říjnového FotoVideo si tedy například vyberte:

ROZHOVOR: LENKA HATAŠOVÁ

ROZHOVOR: LENKA HATAŠOVÁ

Upravování fotografií je kapitola sama pro sebe

ROZHOVOR: MICHAL SVÍTOK NEJEN O TOKIU

Špičkový slovenský reportážní fotograf odpovídá

ROZHOVOR: MICHAL SVÍTOK NEJEN O TOKIU

HISTORIE: RUDOLF BRUNER-DVOŘÁK

Vzpomínka na průkopníka fotografické momentky z pera Pavla Scheuflera

PRAXE: DALŠÍ TIP NA SKVĚLOU FOTOLOKACI

Kouzla jihomoravské vinařské architektury zaujmou nejen vaše fotografické oko

DALŠÍ TIP NA SKVĚLOU FOTOLOKACI

TECHNIKA: CANON EOS R3 A NAŠE PRVNÍ DOJMY

Profesionál Pavel Lebeda komentuje nedávno představenou novinku

CANON EOS R3 A NAŠE PRVNÍ DOJMY

FOTOGRAF ROKU: KDO VYHRÁL 10. TÉMA?

Řady, řady – toto kolo opět pořádně zamíchalo celkovým pořadím

FOTOGRAF ROKU: NOVÁ TÉMATA OTEVŘENA

Ročník 22 největší naší fotografické soutěže začal novými, krásnými tématy, která najdete na našem webu

FOTOGRAF ROKU 2022: NOVÁ TÉMATA OTEVŘENA

… a další a další důležité, inspirativní i praktické články

Je čas na nové předplatné! Vyberete si některou ze čtyřčlenných sad Lowepro, paměťovou kartu LEXAR, módní tašku či parfém, předplatné ZONER? Vybírejte rychle, jednotlivé dárky jsou v omezených počtech! Objednání předplatného FotoVideo stejně jednoduché, jako v jiných e-shopech!

Vybírejte si na našem webu: http://www.ifotovideo.cz/rubriky/predplatne/

Doporučujeme! Mít doma kvalitně tištěný časopis FotoVideo každý měsíc o den dříve, než se objeví ve volném prodeji na stáncích a v prodejnách, a ještě k tomu levněji za cca 60 % jeho normální, prodejní ceny, to už se fakt vyplatí! Šetříte tak své peníze a ještě vyděláte. Takové je naše předplatné!

Kouzla říjnového FotoVideo

Právě vychází
fv05-24-obalka-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.