Vyvážení bílé, vinětace a další tři typické úpravy, které vylepší zimní krajinu

Publikováno: 10. února 2023 | autor Redakce
bw.jpg

Zimní krajina je nejkrásnější, když mráz kreslí v přírodě vzory a poletující sněhové vločky vytvářejí bílou peřinu. Stačí jen vzít fotoaparát a vyrazit za kouzelnými snímky. Jejich pořízení je ale teprve začátek. Bez úprav, jako je vyvážení bílé, přidání vinětace nebo zvýšení kontrastu, se téměř žádná zimní fotka neobejde.

Říká se, že každá fotografie potřebuje trochu jiné úpravy. U některých typů snímků se ale vyplatí základní postup vždy zopakovat. Týká se to třeba fotek, na kterých je zimní krajina.

Zpravidla u ní potřebujete nastavit správné podání barev, zdůraznit hlavní motiv, dodat snímku dynamiku anebo třeba „zasněnější“ atmosféru. Naštěstí všechny tyto úpravy zvládnete za pár minut v Zoner Photo Studiu.

Jak upravit vyvážení bílé

Většinu zimních fotografií zaplňuje bílá barva, kterou mnoho fotoaparátů nezvládá správně exponovat. Sníh tedy není čistě bílý, ale šedý, případně s namodralým nádechem.

Poradíte si s tím jednoduše. Stačí v ZPS spustit modul Vyvolat a otevřít záložku Vyrovnání bílé.Pro správné vyvážení bílé použijte kapátko a vyberte s ním barevně neutrální místo na snímku, tedy takové, které má neutrálně šedou či bílou barvu. V případě zimní krajiny klikněte třeba na sníh.

Pomocí posuvníku pak dolaďte bílou barvu snímku. Pokud chcete dosáhnout mrazivého vzhledu fotografie, držte se chladnějších tónů.

wb-zps.jpg

Zdůraznění motivu pomocí vinětace

Abyste přitáhli oči diváka tam, kam chcete, využijte vinětaci. Klasická je ale černá a na zimních fotografiích je příliš výrazná. Vyzkoušejte proto bílou variantu. Na snímcích zimní krajiny působí mnohem přirozeněji a přitom neztrácí svou funkci.

Vinětaci přidáte v záložce Efekty. Stačí jen nastavit její sílu a poloměr, ve kterém se projeví.

Sáhnout můžete také po Kruhovém filtru (R). Jeho pomocí označíte část snímku, kterou chcete zvýraznit. Poté výběr invertujete a nastavíte potřebné parametry, typicky se hodí například zvýšení Expozice, přidání Světel, projasnění Stínů nebo snížení Zřetelnosti.

Pokud se bílá vinětace k fotografii nehodí, nemusíte ji aplikovat vůbec, případně můžete použijte klasickou černou.

vignite-zps.jpg

Tajemná krajina? Pomůže převod do černobílé

Kvalitní černobílá fotografie zimní krajiny dokáže člověku učarovat. Například černobílá zimní krajina se stopami ve sněhu působí tajemně. Zkuste tedy své snímky převést do černobílé.

Zaškrtněte proto v záložce Barva možnost Odstíny šedi. Zároveň si po převodu fotografie zkuste pohrát s různými barevnými kanály prostřednictvím Ručního míchání kanálů.

Nemusíte se bát ani převodu fotografií s převahou červeného kanálu. Stačí pomocí posuvníků zvýraznit ostatní barevné kanály, případně použít Polarizaci. Uvidíte, že kýženého výsledku nakonec dosáhnete.

bw.jpg

Kouzla s mlhou

Zoner Photo Studio má mnoho funkcí a není špatné čas od času některou vyzkoušet. Jednou z nich může být i Odstranění oparu, která snímku ubere, nebo naopak zvýrazní mlhu. Pomocí tohoto efektu můžete získat i „instagramový“ vzhled fotografie.

instalook-zps.jpg

Tři možnosti zvýraznění kontrastu

Když se vám zdá fotografie mdlá, nebojte se přidat kontrast. Máte hned několik možností jak na to, a to pomocí:

  • křivek
  • úrovní
  • nebo posuvníku kontrast

Každá z uvedených funkcí má trochu jiný efekt. Je proto dobré pohrát si s každou zvlášť a snímek postupně vyladit podle svých představ.

Hlídejte si histogram

Mezi poslední úpravy by měla patřit kontrola histogramu a kresby snímku. Zimní fotografie totiž hodně svádějí k přepalům a ztrátě kresby. Většinou je proto dobré kontrolovat histogram v jasných místech už při úpravách.

Nakonec fotografii exportujte, a pokud budete při tom měnit velikost snímku, nezapomeňte jej doostřit. Jinak by zmenšená fotografie působila rozmazaným dojmem.

Pak už můžete snímek klidně publikovat a schválně ho ještě předtím porovnejte s originálem. Uvidíte, že i pár rychlých a základních úprav dokáže fotografiím zimní krajiny výrazně prospět.

Koneckonců, vyzkoušejte to i na svých snímcích. Stáhněte si Zoner Photo Studio X na 30 dní zdarma se všemi funkcemi naplno na www.zoner.cz a dodejte svým zimním fotografiím to správné kouzlo.


Celý článek najdete v únorovém čísle FotoVideo

Doporučujeme také výhodné předplatné s dárkem!


fv02-2023-web3.jpg

Právě vychází
fv04-24-obalka-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.