Snímáme anamorficky aneb deformujeme obraz pro lepší záběr

Publikováno: 4. března 2021 | autor Redakce
Snímáme anamorficky aneb deformujeme obraz pro lepší záběr

Anamorfická fotografie, kamera nebo formát – to jsou pojmy, s nimiž se v poslední době setkáváme stále častěji. Jejich původ však rozhodně není spojen s digitální érou fotografování či videa, tato technologie je s námi totiž takřka sto let.

Pojem anamorfický či anamorfní má základ v latinském termínu anamorphosis, který ve svém nejjednodušším překladu znamená deformaci. V rámci oborů má toto označení různé významy, pokud se však budeme věnovat fotografii, respektive záznamu obrazu, označuje se tak technika, díky níž dostáváme opticky deformovaný obraz.

Snímáme anamorficky aneb deformujeme obraz pro lepší záběr

Podíváme-li se do Akademického slovníku cizích slov, nejdeme tam termín anamorfot, definovaný jako optická soustava, kterou je ve spojení s normálním objektivem docíleno zobrazení, při němž má obraz různá zvětšení v různých směrech.

Odtud pak pochází (zřejmě jediný správný) termín anamorfotický objektiv či anamorfotické zobrazení. Pro jednodušší hledání souvislostí však budeme pro naše účely označovat objektivy jako anamorfické. Kdy a proč to vzniklo První zmínky o anamorfickém obrazu se datují do období první světové války. Proces anamorfické optiky vyvinul Henri Chrétien během první světové války, aby poskytl širokoúhlý průhled pro vojenské tanky. Techniku nazval Hypergonar a byl díky ní schopen zobrazit 180° úhel záběru. Po válce byla tato technika poprvé použita v rámci filmu v roce 1927.

Snímáme anamorficky aneb deformujeme obraz pro lepší záběr

Poté následovala dlouhá pauza, až v roce 1952 společnost Twentieth Century Fox koupila práva na technologii a vytvořila celou řadu zařízení pro tyto účely s označením CinemaScope – první film (The Robe) byl s využitím této techniky natočen v roce 1953. Důvodem pro nasazení techniky byl pokus o nalákání diváků zpět do kin, poté co se velmi rozšířilo televizní vysílání.

Postupný vývoj kinematografie měl za důsledek…

Text a foto (archiv): PETR BŘEZINA, petr.brezina@gmail.com

 


 

Celý článek si přečtete v březnovém vydání časopisu FOTOVIDEO.

Podívejte se na jeho stručný obsah...

Současný svět v březnovém FotoVideo

Výjimka hned na prvních stranách

Když si ale toto vydání otevřete od začátku, narazíte na naprosto exkluzivní materiál, za kterým jsme se vypravili až daleko za sever Norska vysoko za polární kruh, za fantastickým člověkem jménem Audun Rikardsen. Vyprávění tohoto přírodovědce a skvělého fotografa by vydalo na knihu, jeho zážitky jsou pro nás vnitrozemce z poklidného pásu mírného klimatu naprosto unikátní. Tento krásný a velmi náročný rozhovor trval poměrně dlouho hlavně díky Audunově velkému pracovnímu nasazení a podílelo se na něm minimálně pět našich spolupracovníků.

Široká březnová nabídka pro každého

Skladbu našeho časopisu stálí čtenáři už znají a ví, že nejsme monotématičtí. Mnozí z vás svými fotografiemi a portfolii velmi živě plní stále se rozšiřující nabídku našeho webu www.ifotovideo.cz a nápady dalších se často stávají součástí nejbližších tištěných vydání. Jak víte, děláme tento časopis pro vás, a hlavně s vámi. Takže si dále po Audunovi v klidu pročtěte a prohlédněte tvorbu Lenky Požárové, Štěpána Black Černého, Ľubomíra Činčury, Jiřího George Ksandra, Radka Teope Drbohlava, Richarda Horáka, Stefana Forstera, Jiřího Štarhy a dalších. Krásné počtení a hezké jaro!

Konkrétně nabízíme z březnového vydání časopisu FotoVideo například toto:

OSOBNOST: AUDUN RIKARDSEN

Fascinující tance keporkaků a dalších velryb v úžasném článku norského badatele a skvělého fotografa.

Současný svět v březnovém FotoVideo

RECENZE: JINDŘICH STREIT – VILLAGE PEOPLE 1965–1990

Nádherně výpravnou knihu souběžně vydává Buchkunst a KANT. Doporučujeme!

Současný svět v březnovém FotoVideo

ROZHOVOR: ĽUBOMÍR ČINČURA

Reportér lidských duší (s širokým úsměvem). Skvělý rozhovor a vynikajícím umělcem.

Současný svět v březnovém FotoVideo

TECHNIKA: VYZNÁTE SE V PAMĚŤOVÝCH KARTÁCH?

O tohle jste nám hodně psali. Nabízíme vysvětlení jednotlivých značek a zkratek. Komplet!

Současný svět v březnovém FotoVideo

TECHNIKA: CANON EOS C70

Jak používat kompaktní filmovou kameru C70 s RF bajonetem? Přečtěte si podrobně!

Současný svět v březnovém FotoVideo

FOTOGRAF ROKU: TÉMA „HODINY, STROJE ČASU“

Podívejte se na vítězné snímky seniorů i juniorů. Opravdu stojí za to!

Současný svět v březnovém FotoVideo

… a samozřejmě dalších minimálně dvacet zajímavých článků!

Už jste si objednali vaše FotoVideo až domů! Nemusíte nikam chodit.

Navíc k vaší objednávce máme pro vás další dárky ZDARMA. K celoročnímu předplatnému časopisu FotoVideo prostě patří. Udělejte si radost (a také vašim blízkým?) na dalších dvanáct měsíců! S naším předplatným opravdu ušetříte. Vybírejte dle chuti, ale rychle, dárků je dost, ale některé jen v omezeném množství! Předplaťte si nás natrvalo, nebo si vyzkoušejte, zda nás chcete odebírat po jednom či dvou či třech či šesti či dvanácti výtiscích. Jak se vám to bude líbit. Ale s delší dobou předplatného výrazně klesá jeho cena a dárek je ZDARME k novému, celoročnímu předplatnému.

Vybírejte si na našem webu:

http://www.ifotovideo.cz/rubriky/predplatne/

Mít doma kvalitně tištěný časopis FotoVideo každý měsíc o den dříve, než se objeví ve volném prodeji na stáncích a v prodejnách, a ještě k tomu levněji za cca 60 % jeho normální, prodejní ceny, to už se fakt vyplatí! Šetříte tak své peníze a ještě vyděláte.

Současný svět v březnovém FotoVideo

Právě vychází
fv05-24-obalka-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.