S mobilem na architekturu? V srpnovém vydání FotoVideo.

Publikováno: 1. srpna 2019 | autor Redakce
foto-karel-pobrislo---mobilni-foceni-02.jpg

Architekti kroutí hlavou, ale realiťáci si mnou ruce. Ti v rámci svých „mizerných provizí“ ušetří další kačky, nebudou muset platit nadějné studenty fotografie a už vůbec ne profíky. Sfouknou to sami (v rámci genderové vyrovnanosti i samy). Fotil jsem snad pro všechny české časopisy o bydlení, včetně dvou velkých tuzemských developerů. Trochu vím, „o co go“.
Text a foto: KAREL POBŘÍSLO, kpobrislo@quick.cz

Portrétní studio s mobilem v záloze bych si neotevřel. Na architekturu bych si však troufl. Proč? Široké ohnisko, HDR i velmi dobré panoráma mobil prostě umí. A to se hodí. Když to prošpikujete nějakou tou aplikací, která dokáže rovnat padající linie, máte vyhráno. Vážně. Tady obyčejný kompakt prohrává, mobil ho hravě trumfne a zrcadlovce v rámci prezentace realitek může velmi směle konkurovat.

foto-karel-pobrislo---mobilni-foceni-03.jpg

Široké ohnisko? Potřebujete přeci proostřenou fotku od popředí až tam, kam dohlédnete. A zároveň vidět na jednom záběru co nejvíc. HDR? Vysoký dynamický rozsah. Přesvícená okna v interiéru a přepálená obloha − to architektuře nesvědčí. Panoráma? Je širší než širokáč, a kdo umí počítat, snadno zjistí, že rozlišení „mobilních fotek“ zatraceně naroste. Jen to nechce mobilem máchat zleva doprava, ale otáčet kolem… no, dejme tomu osy objektivu. A až budete „panorámovat“, držte mobil na výšku, to bude teprve datová hitparáda.

 

Celý článek najdete v srpnovém vydání FotoVideo.

Obsah srpnového vydání najdete zde.

fotovideo-08-2019-vizual-v0-1000px.jpg

fv08-2019-facebook-650x846.jpg

Právě vychází
fv06-24-obalka-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.