Stanislav Petera – Fotografie (praktický manuál)

Publikováno: 26. července 2019 | autor Redakce
staninslav-petera-1000x600px.jpg

Když k nám tato vskutku monumentální publikace dorazila, nechtělo se věřit, že i takto opulentně lze pojmout „prostý“ manuál fotografa. Vysvětlení si lze přečíst hned v úvodu. Stanislav si takový manuál vždycky přál.
Text: redakce s využitím informací z knihy, foto: Stanislav Petera, www.stanislavpetera.com

Pojďme ale od začátku

V říjnovém vydání roku 2016 vyšel se Stanislavem Peterou v našem FotoVideo velký rozhovor vedený René Tomaidesem (Fomei), v jehož úvodu lze nalézt velmi jasnou fotografovu charakteristiku: „Je znám jako kreativní fotograf, který klade velký důraz na postprodukci. V jeho týmu vznikají fotografie se snovým nádechem, které by se daly někdy přirovnat ke grafice počítačových her nebo malbě…“

stanislav-petera,-cina-03.jpg

Nejdříve byly Příběhy

Stanislav si své literární schopnosti vyzkoušel mimo jiné ve své první knize Příběhy, která se shodou okolností dočkala v tomto roce i dotisku a už tak trochu nechala ve své druhé části nahlédnout do fotografovy tajemné kuchyně (její první část se týkala vlastních příběhů fotografií, žánru, který se stává čím dál tím více oblíbeným). Z pohledu zasvěceného čtenáře a člověka znalého oboru fotografie bylo tedy jen otázkou času, kdy se Stanislav začne se svou náročnou fotografickou prací svěřovat dále.

stanislav-petera,-obalka.jpg

A tak je tu Fotografie (praktický manuál)

V jejím úvodu autor zdůrazňuje: „Kniha, kterou držíš v ruce, je manuál fotografa, jaký jsem si vždycky přál, ale nikdy neměl. Systematický a konkrétní průvodce jednou konkrétní fotografickou disciplínou, napsaný ve velmi subjektivním úhlu pohledu. Nedovíš se v něm nic o krajině, sportovní fotografii ani aktech. Jednoduše proto, že se jim sám nevěnuji a vlastně o nich téměř nic nevím. Čím se naopak bude zabývat do velké hloubky, jsou velká a výpravná focení lidí. A všechny disciplíny, které jsou k tomu třeba. Kniha je napsaná tak, aby tě provedla celým procesem vzniku fotky. Zamyslíme se společně nad tím, kdo vlastně jsi a proč chceš fotit. Podíváme se na zdroje, odkud můžeš brát inspiraci, jak s ní pracovat a jak ji přetavit do konkrétního plánu. Ten potom proměníme na focení. Vysvětlím ti, jak dávám focení dohromady, kde se berou lokace, modelky nebo zvířata…“

Celý článek najdete v srpnovém vydání FotoVideo.
Obsah srpnového vydání najdete zde.

fotovideo-08-2019-vizual-v0-1000px.jpg

Právě vychází
fv04-24-obalka-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.