Rozhovor – MICHAL SVÍTOK

Publikováno: 30. září 2021 | autor Redakce
Rozhovor – MICHAL SVÍTOK

Narodil se v Bánské Bystrici a potkáte ho (když zrovna není na cestách) v Bratislavě, kde pracuje pro Tlačovú agentúru SR. Je skvělým reportážním fotografem, v jehož fotografiích ze světa společnosti, politiky, sportu a divadla najdete mnoho až neuvěřitelných příběhů. Tisíce zdařilých publikovaných snímků svědčí o jeho profesionalitě a tvrdé práci. Povídat si s ním byl velký zážitek.

Otázky kladl: Rudolf Stáhlich, foto a odpovědi: Michal Svítok, www.svitok.sk,

www.facebook.com/MichalSvitokPhotography, www.instagram.com/michalsvitok

Rozhovor – MICHAL SVÍTOK

Michale, na úvod velmi obvyklá otázka: Jak jsi začal s focením a co tě přivedlo k profesionální fotografické kariéře?

Fotoaparát je súčasťou môjho života už odmalička, keďže mama aj otec sa venovali fotografii. Neskôr mamina vydávala aj jediný špecializovaný časopis pre fotografov na Slovensku Fototip, takže som zblízka videl, koľko je za tým tvrdej práce a úsilia.

Osobne som vďaka tomu stretol svetových fotografov a naberal od nich inšpiráciu. Začal som fotografovať už na základnej škole, keď mi rodičia kúpili kompakt na filmy a ja som ho brával na branné cvičenia a iné školské aktivity. Dokonca som získal aj cenu na fotosúťaži Objektív mladých za reportáž o maľovaní billboardu školákmi. K agentúrnej fotografii ma priviedol otcov kamarát Jozef Ďurník, ktorý ma zasvätil do práce reportéra.

Fascinovalo ma, že som videl zblízka zaujímavé udalosti, športy, kultúru a politiku. Striedanie tém a žánrov pri agentúrnej práci je síce náročné, no aspoň člověk tak rýchlo nevyhorí a fotografovanie sa mu nezunuje. Učarovalo mi to tak, že som v Tlačovej agentúre SR dodnes – už 16 rokov.

Rozhovor – MICHAL SVÍTOK

Když tě sleduji a vybírám si z tvých snímků, zastavil jsem se u divadla. Divadlo a vše kolem něj miluji a pro tebe, jak tuším, je to vedle reportáží ze společnosti a ze sportu velké téma, že? Proč?

Divadlo je pre mňa srdcovka od vysokej školy. Študoval som na Akadémii umení v Banskej Bystrici na Fakulte dramatických umení a tam som začal fotografovať predstavenia a monodrámy spolužiakov. Divadlo je pre mňa fascinujúci svet, kde sa fotograf môže vyhrať úplne ináč ako pri agentúrnej práci.

Ďalšou mojou srdcovkou je…

Celý článek si přečtěte v kouzelném říjnovém časopisu FOTOVIDEO.

A co tam ještě najdete?

Naše říjnové vydání patří každoročně těm, která jsou bohatá na novinky, barvy a osobnosti. Přestože má tentokrát klasicky černobílou obálku, svou podzimní kouzelnou hru barev tohoto období v sobě nezapře. Otevíráte stránky plné krásných slov, ještě krásnějších fotografií a důvěry ve svět, který by mohl být ještě krásnější.

 

Co si vybrat z říjnového, bohatého obsahu?

Začněme třeba od konce? Pravidelné fotografické zamyšlení Františka Dostála najdete tentokrát v úplném závěru na straně 98. Určitě si prohlédněte vašich dvacet nejlepších a vysoce ceněných fotografií z desátého tématu Fotografa roku? Víte, kdo vyhrál v desátém tématu 21. ročníku? Čtěte na stranách 86 a dalších. Nebo naše exkluzivní testy vybrané techniky? Nový Canon EOS R3 samozřejmě nechybí! Také milujete naší Analogovou školu a stále obdivovanou FotoPoradnu?

Uprostřed vydání nabízíme zajímavou fotolokaci, coby inspiraci k podobným soutěžním kategoriím. Určitě vás zaujme úžasné vyprávění Petra Jana Juračky o jeho návštěvě Azorských ostrovů, rozhovor s prvotřídním Michalem Svítokem a úvodní skvělé povídání s Lenkou Hatašovou. Je toho vážně hodně, a nejen ke čtení!

Nezapomeňte si občas prohlédnout některé z videí, která vám v našich materiálech nabízíme formou QR kódu. Dozvíte se ještě více…

První skvělé téma 22. ročníku soutěže Fotograf roku

Krajina mých snů má uzávěrku 31. 10. 2021

Jedno z nejstarších fotografických témat, které klade důraz na estetickou hodnotu a vyjádření. Kořeny žánru sahají do 16. století, kdy se v Nizozemsku zrodila krajinomalba. Její postupy se dodnes promítají do krajinné fotografie. Požadavky na kvalitní krajinnou fotografii jsou: precizní kompozice, správně zvolená expozice a dobré světelné podmínky. Více na: http://fotografroku.ifotovideo.cz

Z říjnového FotoVideo si tedy například vyberte:

ROZHOVOR: LENKA HATAŠOVÁ

ROZHOVOR: LENKA HATAŠOVÁ

Upravování fotografií je kapitola sama pro sebe

ROZHOVOR: MICHAL SVÍTOK NEJEN O TOKIU

Špičkový slovenský reportážní fotograf odpovídá

ROZHOVOR: MICHAL SVÍTOK NEJEN O TOKIU

HISTORIE: RUDOLF BRUNER-DVOŘÁK

Vzpomínka na průkopníka fotografické momentky z pera Pavla Scheuflera

PRAXE: DALŠÍ TIP NA SKVĚLOU FOTOLOKACI

Kouzla jihomoravské vinařské architektury zaujmou nejen vaše fotografické oko

DALŠÍ TIP NA SKVĚLOU FOTOLOKACI

TECHNIKA: CANON EOS R3 A NAŠE PRVNÍ DOJMY

Profesionál Pavel Lebeda komentuje nedávno představenou novinku

CANON EOS R3 A NAŠE PRVNÍ DOJMY

FOTOGRAF ROKU: KDO VYHRÁL 10. TÉMA?

Řady, řady – toto kolo opět pořádně zamíchalo celkovým pořadím

FOTOGRAF ROKU: NOVÁ TÉMATA OTEVŘENA

Ročník 22 největší naší fotografické soutěže začal novými, krásnými tématy, která najdete na našem webu

FOTOGRAF ROKU 2022: NOVÁ TÉMATA OTEVŘENA

… a další a další důležité, inspirativní i praktické články

Je čas na nové předplatné! Vyberete si některou ze čtyřčlenných sad Lowepro, paměťovou kartu LEXAR, módní tašku či parfém, předplatné ZONER? Vybírejte rychle, jednotlivé dárky jsou v omezených počtech! Objednání předplatného FotoVideo stejně jednoduché, jako v jiných e-shopech!

Vybírejte si na našem webu: http://www.ifotovideo.cz/rubriky/predplatne/

Doporučujeme! Mít doma kvalitně tištěný časopis FotoVideo každý měsíc o den dříve, než se objeví ve volném prodeji na stáncích a v prodejnách, a ještě k tomu levněji za cca 60 % jeho normální, prodejní ceny, to už se fakt vyplatí! Šetříte tak své peníze a ještě vyděláte. Takové je naše předplatné!

Právě vychází
fv05-24-obalka-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.