Má smysl fotit dvouokou zrcadlovkou?

Publikováno: 10. října 2021 | autor Redakce
Má smysl fotit dvouokou zrcadlovkou

Mnoho z nás si při zmínce o filmové fotografii vybaví nejen celý zástup kinofilmových zrcadlovek, ale také starší středoformátové přístroje. Asi nejrozšířenější byly dvouoké zrcadlovky, z nichž nejznámějším zástupcem je v našich končinách fotoaparát Flexaret.

Text a foto (archiv): petr břez ina , petr.brezina@gmail.com

Dvouoká zrcadlovka byla před rozvojem fotoaparátů na kinofilm nejpoužívanějším nástrojem zejména u profesionálních fotografů. Středoformátový film o šířce pásu 6 cm t otiž umožňuje zachytit mnohem více detailů než kinofilm. Středoformátové přístroje jsou zároveň výrazně menší než starší velkoformátové fotoaparáty.

Má smysl fotit dvouokou zrcadlovkou?

Rozšíření kinofilmu sice do značné míry změnilo trh s filmovými fotoaparáty, nicméně profesionální středoformátové dvouoké zrcadlovky byly ještě v průběhu 70. let minulého století častým nástrojem nejen pro řadu profesionálních fotografů, ale také pro fotoreportéry na celém světě.

Z pohledu použití v praxi se dvouoké zrcadlovky do značné míry podobají oblíbeným dálkoměrným aparátům – v obou případech je totiž možné fotografovat prakticky neslyšně, a to díky mechanismu závěrky a absenci pohyblivého zrcadla.

Má smysl fotit dvouokou zrcadlovkou?

Dva objektivy

Dvouoké zrcadlovky mají de facto shodné i anglické označení twin-lens reflex camera (TLR), zatímco klasické zrcadlovky jsou označovány jako single-lens reflex camera (SLR).

Pojmenování vychází z toho, že tyto zrcadlovky používají dva objektivy a do hledáčku můžeme koukat oběma očima, nikoli pouze jedním jako u klasických zrcadlovek.

Konstrukce dvouoké zrcadlovky zahrnuje...

Celý článek si přečtěte v kouzelném říjnovém časopisu FOTOVIDEO.

A co tam ještě najdete?

Naše říjnové vydání patří každoročně těm, která jsou bohatá na novinky, barvy a osobnosti. Přestože má tentokrát klasicky černobílou obálku, svou podzimní kouzelnou hru barev tohoto období v sobě nezapře. Otevíráte stránky plné krásných slov, ještě krásnějších fotografií a důvěry ve svět, který by mohl být ještě krásnější.

 

Co si vybrat z říjnového, bohatého obsahu?

Začněme třeba od konce? Pravidelné fotografické zamyšlení Františka Dostála najdete tentokrát v úplném závěru na straně 98. Určitě si prohlédněte vašich dvacet nejlepších a vysoce ceněných fotografií z desátého tématu Fotografa roku? Víte, kdo vyhrál v desátém tématu 21. ročníku? Čtěte na stranách 86 a dalších. Nebo naše exkluzivní testy vybrané techniky? Nový Canon EOS R3 samozřejmě nechybí! Také milujete naší Analogovou školu a stále obdivovanou FotoPoradnu?

Uprostřed vydání nabízíme zajímavou fotolokaci, coby inspiraci k podobným soutěžním kategoriím. Určitě vás zaujme úžasné vyprávění Petra Jana Juračky o jeho návštěvě Azorských ostrovů, rozhovor s prvotřídním Michalem Svítokem a úvodní skvělé povídání s Lenkou Hatašovou. Je toho vážně hodně, a nejen ke čtení!

Nezapomeňte si občas prohlédnout některé z videí, která vám v našich materiálech nabízíme formou QR kódu. Dozvíte se ještě více…

První skvělé téma 22. ročníku soutěže Fotograf roku

Krajina mých snů má uzávěrku 31. 10. 2021

Jedno z nejstarších fotografických témat, které klade důraz na estetickou hodnotu a vyjádření. Kořeny žánru sahají do 16. století, kdy se v Nizozemsku zrodila krajinomalba. Její postupy se dodnes promítají do krajinné fotografie. Požadavky na kvalitní krajinnou fotografii jsou: precizní kompozice, správně zvolená expozice a dobré světelné podmínky. Více na: http://fotografroku.ifotovideo.cz

Z říjnového FotoVideo si tedy například vyberte:

ROZHOVOR: LENKA HATAŠOVÁ

ROZHOVOR: LENKA HATAŠOVÁ

Upravování fotografií je kapitola sama pro sebe

ROZHOVOR: MICHAL SVÍTOK NEJEN O TOKIU

Špičkový slovenský reportážní fotograf odpovídá

ROZHOVOR: MICHAL SVÍTOK NEJEN O TOKIU

HISTORIE: RUDOLF BRUNER-DVOŘÁK

Vzpomínka na průkopníka fotografické momentky z pera Pavla Scheuflera

PRAXE: DALŠÍ TIP NA SKVĚLOU FOTOLOKACI

Kouzla jihomoravské vinařské architektury zaujmou nejen vaše fotografické oko

DALŠÍ TIP NA SKVĚLOU FOTOLOKACI

TECHNIKA: CANON EOS R3 A NAŠE PRVNÍ DOJMY

Profesionál Pavel Lebeda komentuje nedávno představenou novinku

CANON EOS R3 A NAŠE PRVNÍ DOJMY

FOTOGRAF ROKU: KDO VYHRÁL 10. TÉMA?

Řady, řady – toto kolo opět pořádně zamíchalo celkovým pořadím

FOTOGRAF ROKU: NOVÁ TÉMATA OTEVŘENA

Ročník 22 největší naší fotografické soutěže začal novými, krásnými tématy, která najdete na našem webu

FOTOGRAF ROKU 2022: NOVÁ TÉMATA OTEVŘENA

… a další a další důležité, inspirativní i praktické články

Je čas na nové předplatné! Vyberete si některou ze čtyřčlenných sad Lowepro, paměťovou kartu LEXAR, módní tašku či parfém, předplatné ZONER? Vybírejte rychle, jednotlivé dárky jsou v omezených počtech! Objednání předplatného FotoVideo stejně jednoduché, jako v jiných e-shopech!

Vybírejte si na našem webu: http://www.ifotovideo.cz/rubriky/predplatne/

Doporučujeme! Mít doma kvalitně tištěný časopis FotoVideo každý měsíc o den dříve, než se objeví ve volném prodeji na stáncích a v prodejnách, a ještě k tomu levněji za cca 60 % jeho normální, prodejní ceny, to už se fakt vyplatí! Šetříte tak své peníze a ještě vyděláte. Takové je naše předplatné!

Kouzla říjnového FotoVideo

 

Právě vychází
fv02-24-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.