ĽUBOMÍR ČINČURA – „Děláš fotky podle toho, jakou hudbu posloucháš.“

Publikováno: 18. března 2021 | autor Redakce
ĽUBOMÍR ČINČURA – „Děláš fotky podle toho, jakou hudbu posloucháš.“

První fotky jsem udělal snad jako každý v dětství s tátovým fotoaparátem. Tehdy jsem si říkal, že bych to mohl dělat vážněji. Vůně vývojky a ustalovače se nedá zapomenout, ale k serióznější fotografii jsem se dostal daleko později. Nejdřív studia, děti, další studia. Opravdový impuls – dnes to vidím spíš jako drzost – přišel na základě setkání s Dorotou Nvotovou. Organizovala charitativní akci v Nepálu.

Máš nějaké fotografické zaměření?

Reportér lidských duší (s úsměvem – pozn. autora). Celá fotografická cesta se odvíjela chronologicky. Nejdříve jsem fotil krajiny, potom lidi, street a později subjektivnější pohled. Nakonec, a to i díky Liberecké škole fotografie, jsem se dostal k inscenované fotce. Pracuji s modely, režíruji je do obrazů, které mám dopředu připravené a leckdy i naskicované. Avšak stále hrají hlavní roli zmíněné lidské příběhy.

ĽUBOMÍR ČINČURA – „Děláš fotky podle toho, jakou hudbu posloucháš.“

V kategorii, pro zjednodušení ji nazvěme street foto nebo lépe živá fotografie, jsi úspěšný, aspoň pokud vím. Vystavuješ, občas vyhraješ nějakou soutěž doma i v zahraničí, publikuješ. V dnešním čísle FotoVideo se ovšem zaměříme na tvou méně známou tvorbu. Čtenáři si mohou prohlédnout tvé dvě další polohy. Jedna je na poli inscenované fotografie a druhá pracuje s neživými předměty. Co když se tě teď zeptám: A co ty rezavé plechy?

Ano, to je druhá větev tvorby ovlivněná informelem a hlavně fotografiemi Čestmíra Krátkého. Baví mě hledat ve sběru zrezavělé plechy a dávat jim nový život, prostor pro naši fantazii…

ĽUBOMÍR ČINČURA – „Děláš fotky podle toho, jakou hudbu posloucháš.“

Práce se zrezivělými hřebíky, plechy… ono to je asi trochu blízké tvému oblíbenému surrealismu, že? Nakonec jedna z fotografií odkazuje přímo na Dalího.

Ano, miluji surrealismus a impresionismus, leč surrealismus suverénně vede. Zmíněný Dalí je pro mě nejenom malíř, taky tvůrce šperků, soch a vizí…


Celý článek si přečtete v březnovém vydání časopisu FOTOVIDEO.

Máte už březnové vydání časopisu FOTOVIDEO?

Podívejte se na jeho stručný obsah...

Současný svět v březnovém FotoVideo

Výjimka hned na prvních stranách

Když si ale toto vydání otevřete od začátku, narazíte na naprosto exkluzivní materiál, za kterým jsme se vypravili až daleko za sever Norska vysoko za polární kruh, za fantastickým člověkem jménem Audun Rikardsen. Vyprávění tohoto přírodovědce a skvělého fotografa by vydalo na knihu, jeho zážitky jsou pro nás vnitrozemce z poklidného pásu mírného klimatu naprosto unikátní. Tento krásný a velmi náročný rozhovor trval poměrně dlouho hlavně díky Audunově velkému pracovnímu nasazení a podílelo se na něm minimálně pět našich spolupracovníků.

Široká březnová nabídka pro každého

Skladbu našeho časopisu stálí čtenáři už znají a ví, že nejsme monotématičtí. Mnozí z vás svými fotografiemi a portfolii velmi živě plní stále se rozšiřující nabídku našeho webu www.ifotovideo.cz a nápady dalších se často stávají součástí nejbližších tištěných vydání. Jak víte, děláme tento časopis pro vás, a hlavně s vámi. Takže si dále po Audunovi v klidu pročtěte a prohlédněte tvorbu Lenky Požárové, Štěpána Black Černého, Ľubomíra Činčury, Jiřího George Ksandra, Radka Teope Drbohlava, Richarda Horáka, Stefana Forstera, Jiřího Štarhy a dalších. Krásné počtení a hezké jaro!

Konkrétně nabízíme z březnového vydání časopisu FotoVideo například toto:

OSOBNOST: AUDUN RIKARDSEN

Fascinující tance keporkaků a dalších velryb v úžasném článku norského badatele a skvělého fotografa.

Současný svět v březnovém FotoVideo

RECENZE: JINDŘICH STREIT – VILLAGE PEOPLE 1965–1990

Nádherně výpravnou knihu souběžně vydává Buchkunst a KANT. Doporučujeme!

Současný svět v březnovém FotoVideo

ROZHOVOR: ĽUBOMÍR ČINČURA

Reportér lidských duší (s širokým úsměvem). Skvělý rozhovor a vynikajícím umělcem.

Současný svět v březnovém FotoVideo

TECHNIKA: VYZNÁTE SE V PAMĚŤOVÝCH KARTÁCH?

O tohle jste nám hodně psali. Nabízíme vysvětlení jednotlivých značek a zkratek. Komplet!

Současný svět v březnovém FotoVideo

TECHNIKA: CANON EOS C70

Jak používat kompaktní filmovou kameru C70 s RF bajonetem? Přečtěte si podrobně!

Současný svět v březnovém FotoVideo

FOTOGRAF ROKU: TÉMA „HODINY, STROJE ČASU“

Podívejte se na vítězné snímky seniorů i juniorů. Opravdu stojí za to!

Současný svět v březnovém FotoVideo

… a samozřejmě dalších minimálně dvacet zajímavých článků!

Už jste si objednali vaše FotoVideo až domů! Nemusíte nikam chodit.

Navíc k vaší objednávce máme pro vás další dárky ZDARMA. K celoročnímu předplatnému časopisu FotoVideo prostě patří. Udělejte si radost (a také vašim blízkým?) na dalších dvanáct měsíců! S naším předplatným opravdu ušetříte. Vybírejte dle chuti, ale rychle, dárků je dost, ale některé jen v omezeném množství! Předplaťte si nás natrvalo, nebo si vyzkoušejte, zda nás chcete odebírat po jednom či dvou či třech či šesti či dvanácti výtiscích. Jak se vám to bude líbit. Ale s delší dobou předplatného výrazně klesá jeho cena a dárek je ZDARME k novému, celoročnímu předplatnému.

Vybírejte si na našem webu:

http://www.ifotovideo.cz/rubriky/predplatne/

Mít doma kvalitně tištěný časopis FotoVideo každý měsíc o den dříve, než se objeví ve volném prodeji na stáncích a v prodejnách, a ještě k tomu levněji za cca 60 % jeho normální, prodejní ceny, to už se fakt vyplatí! Šetříte tak své peníze a ještě vyděláte.

Současný svět v březnovém FotoVideo

 

Právě vychází
fv05-24-obalka-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.