LENKA HATAŠOVÁ

Publikováno: 5. října 2021 | autor Redakce
LENKA HATAŠOVÁ

Ocitl jsem se po dlouhé době v situaci, kdy opravdu nevím, jak uvést rozhovor s tak vynikající fotografkou, jakou Lenka doopravdy je. Vždyť cokoli, co o ní v úvodu napíšu, se naprosto ztratí ve světle jejích nádherných odpovědí, které níže následují. A tak raději nechám svého kostrbatého uvádění, poděkuji za skvělou možnost si s Lenkou povídat a vám popřeji dokonalé počtení a podívání.

Text: Rudolf Stáhlich, odpovědi a foto: Lenka Hatašová, www.facebook.com/LenkaHatasovaPhotography, www.instagram.com/hatasovalenka

LENKA HATAŠOVÁ

Lenko, děkuji za možnost si s vámi povídat o tom, co naše čtenáře nejvíce zajímá, tedy o vašich fotografiích, a jak vznikají. Odchytil jsem vás krátce po návratu z filmového festivalu v Karlových Varech, kde jste vytvořila (dle mého názoru) neuvěřitelnou sérii portrétů Johnnyho Deppa. V té obrovské konkurenci dalších našich vyprahlých fotografů jste dokonale zazářila. Jak se vám to celé povedlo? Povězte nám o tom focení něco prosím.

Je to vlastně docela vtipná historka. V rámci karlovarského filmového festivalu jsem měla své stanoviště v hotelu Pupp, kde mám každoročně improvizovaný ateliér. Portrétuji tam přítomné umělce k rozhovorům pro média a moc mě to baví – je to změna oproti obvyklému pražskému prostředí, kde normálně pracuji. Nicméně Johnny Depp ke mně do Puppu namířeno neměl, tak jsem se jednoduše vydala já za ním. Díky oficiální akreditaci jsem měla přístup na slavnostní premiéru, kterou v rámci festivalu uváděl, takže existovala šance dostat se k němu hodně blízko. Vrátila jsem se tak ale o roky zpátky do svých reportážních začátků, kdy jsem v hloučku dalších fotografů čekala na zajímavý záběr.

Myslím, že se mi jich v případě Johnnyho, navzdory neskutečnému šrumci, podařilo pořídit hned několik právě i díky tomu, že jsem nepoužívala blesk.

Ten totiž dokáže zničit světelnou atmosféru, která je pro mě u portrétů dost důležitá. Riskovala jsem tím sice neostrost, k níž u několika snímků tím pádem došlo, ale nevadí. Jak říká můj kolega Robert Vano, „fotka nemusí být vždycky ostrá“. Mnohdy záleží spíš na obsahu a celkové atmosféře než na technické dokonalosti. Navíc jsem se zaměřila…

LENKA HATAŠOVÁ

Celý článek si přečtěte v kouzelném říjnovém časopisu FOTOVIDEO.

A co tam ještě najdete?

Naše říjnové vydání patří každoročně těm, která jsou bohatá na novinky, barvy a osobnosti. Přestože má tentokrát klasicky černobílou obálku, svou podzimní kouzelnou hru barev tohoto období v sobě nezapře. Otevíráte stránky plné krásných slov, ještě krásnějších fotografií a důvěry ve svět, který by mohl být ještě krásnější.

 

Co si vybrat z říjnového, bohatého obsahu?

Začněme třeba od konce? Pravidelné fotografické zamyšlení Františka Dostála najdete tentokrát v úplném závěru na straně 98. Určitě si prohlédněte vašich dvacet nejlepších a vysoce ceněných fotografií z desátého tématu Fotografa roku? Víte, kdo vyhrál v desátém tématu 21. ročníku? Čtěte na stranách 86 a dalších. Nebo naše exkluzivní testy vybrané techniky? Nový Canon EOS R3 samozřejmě nechybí! Také milujete naší Analogovou školu a stále obdivovanou FotoPoradnu?

Uprostřed vydání nabízíme zajímavou fotolokaci, coby inspiraci k podobným soutěžním kategoriím. Určitě vás zaujme úžasné vyprávění Petra Jana Juračky o jeho návštěvě Azorských ostrovů, rozhovor s prvotřídním Michalem Svítokem a úvodní skvělé povídání s Lenkou Hatašovou. Je toho vážně hodně, a nejen ke čtení!

Nezapomeňte si občas prohlédnout některé z videí, která vám v našich materiálech nabízíme formou QR kódu. Dozvíte se ještě více…

První skvělé téma 22. ročníku soutěže Fotograf roku

Krajina mých snů má uzávěrku 31. 10. 2021

Jedno z nejstarších fotografických témat, které klade důraz na estetickou hodnotu a vyjádření. Kořeny žánru sahají do 16. století, kdy se v Nizozemsku zrodila krajinomalba. Její postupy se dodnes promítají do krajinné fotografie. Požadavky na kvalitní krajinnou fotografii jsou: precizní kompozice, správně zvolená expozice a dobré světelné podmínky. Více na: http://fotografroku.ifotovideo.cz

Z říjnového FotoVideo si tedy například vyberte:

ROZHOVOR: LENKA HATAŠOVÁ

ROZHOVOR: LENKA HATAŠOVÁ

Upravování fotografií je kapitola sama pro sebe

ROZHOVOR: MICHAL SVÍTOK NEJEN O TOKIU

Špičkový slovenský reportážní fotograf odpovídá

ROZHOVOR: MICHAL SVÍTOK NEJEN O TOKIU

HISTORIE: RUDOLF BRUNER-DVOŘÁK

Vzpomínka na průkopníka fotografické momentky z pera Pavla Scheuflera

PRAXE: DALŠÍ TIP NA SKVĚLOU FOTOLOKACI

Kouzla jihomoravské vinařské architektury zaujmou nejen vaše fotografické oko

DALŠÍ TIP NA SKVĚLOU FOTOLOKACI

TECHNIKA: CANON EOS R3 A NAŠE PRVNÍ DOJMY

Profesionál Pavel Lebeda komentuje nedávno představenou novinku

CANON EOS R3 A NAŠE PRVNÍ DOJMY

FOTOGRAF ROKU: KDO VYHRÁL 10. TÉMA?

Řady, řady – toto kolo opět pořádně zamíchalo celkovým pořadím

FOTOGRAF ROKU: NOVÁ TÉMATA OTEVŘENA

Ročník 22 největší naší fotografické soutěže začal novými, krásnými tématy, která najdete na našem webu

FOTOGRAF ROKU 2022: NOVÁ TÉMATA OTEVŘENA

… a další a další důležité, inspirativní i praktické články

Je čas na nové předplatné! Vyberete si některou ze čtyřčlenných sad Lowepro, paměťovou kartu LEXAR, módní tašku či parfém, předplatné ZONER? Vybírejte rychle, jednotlivé dárky jsou v omezených počtech! Objednání předplatného FotoVideo stejně jednoduché, jako v jiných e-shopech!

Vybírejte si na našem webu: http://www.ifotovideo.cz/rubriky/predplatne/

Doporučujeme! Mít doma kvalitně tištěný časopis FotoVideo každý měsíc o den dříve, než se objeví ve volném prodeji na stáncích a v prodejnách, a ještě k tomu levněji za cca 60 % jeho normální, prodejní ceny, to už se fakt vyplatí! Šetříte tak své peníze a ještě vyděláte. Takové je naše předplatné!

Kouzla říjnového FotoVideo

Právě vychází
fv02-24-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.