Jak používat přechodový filtr při úpravě fotografií

Publikováno: 11. prosince 2019 | autor Redakce
02-copy-of-a.png

Nástroj Přechodový filtr se zpravidla používá ke ztmavení nebo obarvení horní části fotky – oblohy. V podstatě nahrazuje funkci mechanického přechodového filtru, který se nasazuje na objektiv. V ZPS X si ale navíc snadno nastavíte další parametry, které vám poskytnou spoustu kreativních možností.
Text a foto: Matěj Liška, www.milujemefotografii.cz

Kromě mechanických přechodových filtrů (o kterých se dočtete na našem webu více například v článku Přechodové filtry) je tu ještě filtr „virtuální“. Jedná se o nástroj v Zoner Photo Studiu, který najdete v modulu Vyvolat. Přechodový filtr tak můžete používat nedestruktivně, případně při úpravě snímků ve formátu RAW.

Nastavení několika parametrů

Nejprve vyberte nástroj Přechodový filtr (G). Pokud chcete upravit například nebe v horní části fotky, uděláte to kliknutím a tažením směrem nahoru. Podle toho, jak velký filtr natáhnete, bude jeho přechod více, nebo méně plynulý. Případně plynulost ještě doladíte pomocí parametru Šířka přechodu. Hodit se vám bude také funkce Invertovat masku, pomocí které celý filtr obrátíte.

01-copy-of-c.pngVyberte nástroj Přechodový filtr (G) a upravte část fotky.

Přechodový filtr má celkem osm parametrů, které můžete měnit. Znamená to, že část fotky nejen ztmavíte nebo zesvětlíte, ale můžete jí přidat kontrast, doostřit nebo pracovat pouze se stíny či světly. Dále máte třeba možnost natónovat filtr do konkrétní barvy.

02-copy-of-a.pngNové parametry přechodového filtru

...

Celý článek si můžete přečíst v prosincovém vydání FotoVideo.

fv12-2019-web-1000x600px-v4.jpg

 


Právě vychází
fv05-24-obalka-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.