Fotky noční oblohy: 7 úprav (+1 navíc), které jim dodají šmrnc

Publikováno: 16. dubna 2023 | autor Redakce
after-fin.jpg

Ideální období k focení hvězd na noční obloze se blíží. Astrofotografie je velmi oblíbená, ale bez postprodukce se většinou neobejdete. Základní úpravy jsou ale naštěstí jednoduché a v Zoner Photo Studiu je všechny snadno zvládnete. Podívejte se na ty, bez kterých se žádná fotka noční oblohy neobejde.

 

Všechny typické úpravy si projdeme krok za krokem. Začneme těmi úplně základními a dostaneme se až k těm, které vyladí k dokonalosti poslední detaily.

before.jpg after-fin.jpg
Fotka před úpravami a po nich – přečtěte si, jak na to. Nikon D750, 14 mm, 20 s, f/2,8, ISO 1600

Vyrovnání bílé a expozice

Když fotku otevřete v Zoner Photo Studiu v modulu Vyvolat, je většinou úprava vyrovnání bílé a expozice to první a základní, co uděláte. Ani u hvězdné oblohy tomu nebude jinak. Noční fotky jsou často v příliš teplých odstínech (pokud neřešíte vyvážení bílé už při focení). Posuvník Teplota bílé tedy posouvám lehce doleva.

whitebalance-2023.png
Začněte vyrovnáním bílé. Protože jsou noční fotky většinou v teplých žlutých odstínech, posuňte ho lehce doleva.

Fotka je podexponovaná a chtěla by prosvětlit. Přidání Expozice a vytažení Stínů je úprava, která vám pomůže nejvíce. V neposlední řadě se také hodí přidat Zřetelnost, která zvýrazní hvězdy. Posuňte i Živost, s její pomocí do fotky dostanete více barev.

exposure-2023.jpg
V dalším kroku vytáhněte Expozici, Stíny, Zřetelnost a Živost.

Doladění barev

Barvy ještě doladíte pomocí nástroje Posun základních barev. Fialové odstíny mi do oblohy moc nesedí, proto posouvám modrou mírně doleva.

colors-2023.jpg
Použijte Posun základních barev na celkové dotónování.

Redukce šumu

Focení hvězd je limitující, pokud jde o expozici. Při vysokých hodnotách ISO se totiž objeví šum. S redukcí šumu ale opatrně. Automatika při vyšších hodnotách nerozezná, zda se jedná o šum, nebo o hvězdu, a pokud to přeženete, přijdete o spoustu z nich. Větší smysl zde dává posuvník Barvy a funkce Potlačení barevných skvrn. Tyto nástroje pracují s barevným šumem, který na první pohled do fotky nepatří.

noise-2023.png
Redukci šumu nepřehánějte, jinak přijdete o detaily.

Retuš letadel a družic

S retušováním čar, které na obloze vznikají, je to složitější. Někdy jsou to komety, které vypadají dobře, jindy družice anebo blikající, na první pohled rušivá letadla. Záleží na situaci a není vždy nutné všechny čáry retušovat. Tato konkrétní mi ale na fotce vadí.

Pomocí nástroje Retušovací štětec (klávesa J) celou trajektorii letadla snadno odstraníte. Zvolte Retušovací štětec a stopu letadla jím přejeďte. Nástroj automaticky vyhledá vhodnou oblast, kterou vybrané místo nahradí.

retus-2023.jpg
Retušovacím štětcem (klávesa J) odstraníte pohyb letadla.

Automaticky zvolený zdrojový bod přesunu tak, aby oblast přesně seděla na dráty. To se ale povedlo jen s jedním drátem a další zůstaly mimo.

retus2.png
Jeden tah Retušovacím štětcem občas nestačí.

Proto stejným způsobem přidávám masku a novým tahem vybírám nepovedená místa. Pokud šipka vede po drátu, mělo by to sedět.

retus3.png
Druhým tahem odstraníte nedostatky. Dráty, sloupy a další rovné objekty musí navazovat.

Přechodový filtr

Přechodový filtr (klávesa G) rozhodně patří mezi užitečné úpravy fotek noční oblohy. S jeho pomocí zvýrazníte postupně tmavnoucí oblohu zvýšením Kontrastu. Klidně ještě můžete přidat znovu lehce Zřetelnost, která zvýrazní hvězdy.

prechod-2023.png
Přechodový filtr (klávesa G) použijte na ztmavení a zvýraznění horní části.

Zvýraznění mléčné dráhy

Pokud se vám podaří zachytit část Mléčné dráhy, není na škodu ji zvýraznit. Stačí vzít Štětcový filtr (klávesa B), přejet po Mléčné dráze a opět přidat Zřetelnost.

milkyway-2023.png
Přetáhněte Mléčnou dráhu. Pokud najedete na název masky v panelu nástrojů, ve fotce se vám maska zobrazí.

Kontury mlhovin pak více vystoupí a Mléčná dráha bude na fotce dominantnějším prvkem.

Rozzáření konkrétních hvězd

V tomto bodě by mohla úprava už končit. Pokud ale chcete pár hvězd trochu zdůraznit, přepněte do modulu Editor. Přidejte novou vrstvu s režimem Závoj, zvolte nástroj Štětec (klávesa B) a nastavte mu maximální Rozmazání. Naberte kapátkem barvu hvězdy a klikněte na ni štětcem. Tento princip opakujte u zářivějších dominantních hvězd.

Dejte si ale pozor, ať se vám z fotky pak nestane omalovánka. Stáhněte krytí vrstvy třeba jen na 10 %. Tato úprava by neměla být na první pohled vidět.

stars-2023.png
Štětcem v režimu vrstvy Závoj rozzáříte hvězdy.

Zkapalnění

Nakonec jsem v modulu Editor pomocí nástroje Zkapalnění srovnal pravou část horizontu. To není typická astroúprava, ale v tomto případě mi přišla vhod.

liquify.pngPoslední drobnost – srovnání horizontu nástrojem Posun ve Zkapalnění.

Rozzáříme vaše fotky

Stáhněte si Zoner Photo Studio X na 30 dní zdarma se všemi funkcemi bez omezení na www.zoner.cz a vyzkoušejte si všechny úpravy fotek noční oblohy ještě dnes.


Celý článek najdete v dubnovém čísle FotoVideo

Doporučujeme také výhodné předplatné s dárkem!


fv04-23-web3.jpg

Právě vychází
fv06-24-obalka-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.