Formáty filmů, jejich dostupnost a zaměnitelnost

Publikováno: 13. března 2021 | autor Redakce
Formáty filmů, jejich dostupnost a zaměnitelnost

Pod pojem analogová fotografie je možné zahrnout jak snímky exponované na filmový pás, tak ty instantní, kdy je každý kus originálem. Když už se omezíme na fotografii filmovou, je jisté, že valná většina lidí položí rovnítko mezi ni a kinofilmovou kazetu. Co ale jiné formáty?

Fotografie s námi bude v dohledné době již dvě stě let. Za její největší rozšíření mezi veřejnost patří dík společnosti Kodak, která přišla jako první s filmovým materiálem v roličce, jež se vkládala přímo do fotoaparátu a nabídla několik snímků. Ve srovnání s plochými filmy používanými do té doby to bylo značné usnadnění práce s fotoaparátem i zakládáním filmu.

Mylně je Kodaku připisován i vynález celuloidového filmu, ten však byl po dlouhých soudních sporech připsán Hannibalu Goodwinovi. Nic to ale nemění na faktu, že společnost Eastmann Kodak stála za rozšířením filmové fotografie na přelomu 19. a 20. století.

Formáty filmů, jejich dostupnost a zaměnitelnost

Než se však v roce 1934 objevily první fotoaparáty určené pro kinofilmový pás s políčky 24 × 36 mm, přicházela celá řada společností s materiály nejrůznějších rozměrů. Do dnešních dnů však zůstaly de facto dva formáty: svitek označovaný jako film 120/220 a samozřejmě kinofilm značený jako film 135, pro který je typické navinutí v kazetě.

Formáty filmů, jejich dostupnost a zaměnitelnost

Šířka jako rozlišovací znak

V průběhu vývoje filmových materiálů je zajímavé, že hlavním trendem bylo postupné zmenšování plochy filmového políčka. Ruku v ruce s tím jde samozřejmě i změna šíře filmového pásu a následně i jeho úprava v souvislosti se zvyšujícími se nároky na přesnost u stále pokročilejších zrcadlovek.

Formáty filmů, jejich dostupnost a zaměnitelnost

Rozměr filmu je také hlavním rozlišovacím znakem napříč všemi vynalezenými, vyráběnými a zaniklými formáty filmového pásu.

Do velikosti středního formátu (6 × 6 cm) se fotografie nejčastěji vyráběly jako kontaktní otisky negativu na papír, což bylo hlavním důvodem pro používání velkého formátu snímku.

Ačkoli byl první zvětšovací přístroj vyroben už v roce 1865 společností Solar a využíval pro zvětšování denní světlo, nebylo jeho používání mezi fotografy běžné, zejména kvůli nedostupnosti pro běžného tvůrce. S průmyslovou revolucí a dostupnými bromovými zvětšovacími papíry se však karta obrátila a ke slovu se dostaly menší filmové formáty.

Ruku v ruce s filmovým materiálem jde samozřejmě také výběr či používání filmového fotoaparátu. Pomineme-li specializované nebo limitované modely, jejichž výroba byla obvykle ukončena s výrobou konkrétního filmového materiálu, zůstává nám celkem šest různých šířek filmového pásu, které nás provázejí od počátku 19. století až do dnešních dní.

V mnoha případech se můžeme setkat s různým poměrem stran fotografie, vždy se však používal filmový pás stejné šířky – proto například fotoaparáty 6 × 4,5, 6 × 6, 6 × 9, 6 × 10 nebo 6 × 12 cm mohou používat zcela stejný svitkový film. Vnitřní konstrukce je však…

 


 

Celý článek si přečtete v březnovém vydání časopisu FOTOVIDEO.

Máte už březnové vydání časopisu FOTOVIDEO?

Podívejte se na jeho stručný obsah...

Současný svět v březnovém FotoVideo

Výjimka hned na prvních stranách

Když si ale toto vydání otevřete od začátku, narazíte na naprosto exkluzivní materiál, za kterým jsme se vypravili až daleko za sever Norska vysoko za polární kruh, za fantastickým člověkem jménem Audun Rikardsen. Vyprávění tohoto přírodovědce a skvělého fotografa by vydalo na knihu, jeho zážitky jsou pro nás vnitrozemce z poklidného pásu mírného klimatu naprosto unikátní. Tento krásný a velmi náročný rozhovor trval poměrně dlouho hlavně díky Audunově velkému pracovnímu nasazení a podílelo se na něm minimálně pět našich spolupracovníků.

Široká březnová nabídka pro každého

Skladbu našeho časopisu stálí čtenáři už znají a ví, že nejsme monotématičtí. Mnozí z vás svými fotografiemi a portfolii velmi živě plní stále se rozšiřující nabídku našeho webu www.ifotovideo.cz a nápady dalších se často stávají součástí nejbližších tištěných vydání. Jak víte, děláme tento časopis pro vás, a hlavně s vámi. Takže si dále po Audunovi v klidu pročtěte a prohlédněte tvorbu Lenky Požárové, Štěpána Black Černého, Ľubomíra Činčury, Jiřího George Ksandra, Radka Teope Drbohlava, Richarda Horáka, Stefana Forstera, Jiřího Štarhy a dalších. Krásné počtení a hezké jaro!

Konkrétně nabízíme z březnového vydání časopisu FotoVideo například toto:

OSOBNOST: AUDUN RIKARDSEN

Fascinující tance keporkaků a dalších velryb v úžasném článku norského badatele a skvělého fotografa.

Současný svět v březnovém FotoVideo

RECENZE: JINDŘICH STREIT – VILLAGE PEOPLE 1965–1990

Nádherně výpravnou knihu souběžně vydává Buchkunst a KANT. Doporučujeme!

Současný svět v březnovém FotoVideo

ROZHOVOR: ĽUBOMÍR ČINČURA

Reportér lidských duší (s širokým úsměvem). Skvělý rozhovor a vynikajícím umělcem.

Současný svět v březnovém FotoVideo

TECHNIKA: VYZNÁTE SE V PAMĚŤOVÝCH KARTÁCH?

O tohle jste nám hodně psali. Nabízíme vysvětlení jednotlivých značek a zkratek. Komplet!

Současný svět v březnovém FotoVideo

TECHNIKA: CANON EOS C70

Jak používat kompaktní filmovou kameru C70 s RF bajonetem? Přečtěte si podrobně!

Současný svět v březnovém FotoVideo

FOTOGRAF ROKU: TÉMA „HODINY, STROJE ČASU“

Podívejte se na vítězné snímky seniorů i juniorů. Opravdu stojí za to!

Současný svět v březnovém FotoVideo

… a samozřejmě dalších minimálně dvacet zajímavých článků!

Už jste si objednali vaše FotoVideo až domů! Nemusíte nikam chodit.

Navíc k vaší objednávce máme pro vás další dárky ZDARMA. K celoročnímu předplatnému časopisu FotoVideo prostě patří. Udělejte si radost (a také vašim blízkým?) na dalších dvanáct měsíců! S naším předplatným opravdu ušetříte. Vybírejte dle chuti, ale rychle, dárků je dost, ale některé jen v omezeném množství! Předplaťte si nás natrvalo, nebo si vyzkoušejte, zda nás chcete odebírat po jednom či dvou či třech či šesti či dvanácti výtiscích. Jak se vám to bude líbit. Ale s delší dobou předplatného výrazně klesá jeho cena a dárek je ZDARME k novému, celoročnímu předplatnému.

Vybírejte si na našem webu:

http://www.ifotovideo.cz/rubriky/predplatne/

Mít doma kvalitně tištěný časopis FotoVideo každý měsíc o den dříve, než se objeví ve volném prodeji na stáncích a v prodejnách, a ještě k tomu levněji za cca 60 % jeho normální, prodejní ceny, to už se fakt vyplatí! Šetříte tak své peníze a ještě vyděláte.

Současný svět v březnovém FotoVideo

Právě vychází
fv03-24-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.