Nové fullframové fotoaparáty Nikon Z přinesly do světa fotografie úplně nový systém. S ním se kromě zcela nové koncepce pojí také spousta změn, jako jsou nové funkce, modifikované ovládání a podobně. Jednou z novinek je změna firmwarového a následně při zpracování snímků ve formátu RAW (slovníkem Nikonu NEF) také softwarového doostřování obrazu. Pojďme se na tuto problematiku podívat podrobněji.
Petr Lindner, Nikonblog.cz
Nevsázejte na rychlost
Před nástupem Nikonu Z jsme měli (a máme stále) jak v menu Picture Control ve fotoaparátu, tak i v softwaru Capture NX-D pro doostřování fotografie jediné „hejblátko“ Doostření/Sharpening. S novými Z je ale všechno jinak. Z jednoho ovládacího prvku jsou najednou hned čtyři.
Vlevo menu Picture Control v Nikonu Z. Vpravo doostření Picture Control v softwaru Capture NX-D u NEF Nikonu Z.
Takže copak to tu máme? První volba Rychlé doostření/Quick sharp „hýbe“ s dalšími třemi parametry najednou, přičemž jejich hodnoty se pak liší podle aktuálně nastavené předvolby Picture Control (SD − Standardní, NL − Neutrální atd.). Vzhledem k tomu, že volba Rychlé doostření/Quick sharp má pouze ±2 kroky a neumožňuje tedy dostatečně jemné (či chcete-li detailní) nastavení, se jí dál v tomto článku nebudu zabývat. Věnovat se budu pouze trojici ovládacích prvků Doostření (Sharpening), Doostření ve středním rozsahu (Mid-range sharpening) a Zřetelnost (Clarity).
Doostření v praxi
Než abych vysvětloval jednotlivé funkce teoreticky, popíšu, jak je sám používám v praxi.
Celý článek najdete v srpnovém vydání FotoVideo.
Obsah srpnového vydání najdete zde.