Deset tipů na focení krajiny

Publikováno: 5. března 2021 | autor Redakce
Deset tipů na focení krajiny

Focení krajiny patří k nejrozšířenějším žánrům vůbec a není divu – malebných zákoutí přímo volajících po vyfocení se kolem nás nachází bezpočet, ať už jdeme jenom na procházku kolem domu nebo vyrazíme na výlet o trochu dál. Ne vždy se ale na monitoru počítače pak ukáže fotka, na jakou jsme se celou cestu domů těšili.

V dnešním článku se podíváme na několik tipů, které vás k vysněné podobě fotky posunou o pěkný kus blíž.

Text a foto: Anna Jirásková, Centrum FotoŠkoda, www.fotoskoda.cz

Deset tipů na focení krajiny

1.Zaměřte se na světlo

Protože samotné slovo fotografie znamená kreslení světlem, asi nepřekvapí, když řeknu, že světlo je alfa a omega celého snímku, a u krajiny to platí obzvlášť. Neuvěřitelně fotogenické lány pole (či cokoliv jiného) můžou vypadat úplně tuctově, jediný rozdíl je v osvětlení.

Polední slunce ubírá krajině kontrast i barvy, ve zlatých hodinách se naopak můžete těšit na hluboké a krásně dlouhé stíny, sytou zlatou barvu zaplavující celé okolí a úplně jinou atmosféru. Neznamená to ale, že se dá fotit jenom ve chvílích, kdy na nebi vidíme sluneční kotouč.

Mlha, hlavně ta hustá, déšť a pošmourno, zkrátka počasí, že by psa nevyhnal, by naopak fotografa mělo vyhnat ven pěkně rychle.

Máte celkem záruku, že na vybraném místě nebudete o výhodnou pozici bojovat s davy turistů, navíc je výsledný efekt krásný. Stromy vystupující z mlhy nebo pařící se lesy za nepatrné zmoknutí rozhodně stojí.

A když už přece jenom musíte fotit krajinu za „nepříznivého“, tedy ostrého světla, zkuste alespoň vychytat moment, kdy se slunce schová za mraky nebo ještě lépe – těmi mraky bude prosvítat. Podobný, ale intenzivnější efekt (tzv. „boží prsty“) se vám povede během zlaté hodiny.

Ke světlu jeden zásadní poznatek: v zásadě máte tři možnosti, jak se k focení postavit:

→ 1. Máte slunce za zády – pokud si nechcete vyfotit stínové selfie, není to nejlepší úhel, i když záleží na konkrétní situaci.

→ 2. Slunce máte přímo před sebou – to vám může vykouzlit skutečně efektní snímek, hlavně pokud si více zacloníte a necháte objektiv vytvořit paprsky okolo světelného zdroje, v tomto případě slunce.

Reflexů se potom můžete vyvarovat tím, že spojíte dva stejně exponované i nakomponované snímky, přičemž na jednom zakryjete slunce palcem a na druhém nikoli.

→ 3. Slunce svítí z boku – obzvlášť okolo zlatých hodin vám tento způsob pomůže k asi nejhezčím snímkům. Stromy vrhají dlouhé stíny, vlnitý terén vypadá plastičtější a dramatičtější.

Deset tipů na focení krajiny

2. Kdo si počká, ten se dočká

Ačkoliv na vás může sednout štěstí a krajinářskou fotku svého života pořídíte jen tak mimochodem na cestách, právě tato disciplína patří k těm, kdy se snímky často musí „vyčekat“.

Proto se obrňte trpělivostí a neklesejte na mysli, když vám podmínky hned při prvním pokusu nevyjdou podle představ.

Čekání můžete využít hledáním toho nejlepšího místa a opakovaným vracením na něj – štěstí přeje připraveným, takže si buďte jistí, že se jednou usměje i na vás. Můžete si ho pojistit důsledným sledováním předpovědi počasí.

3. Zkoušejte nevyzkoušené, hledejte nepoznané

Protože je krajinářská fotka extrémně populární, hemží se Instagram dechberoucími snímky „profláklých“ míst, které ve vás probouzejí nutkání okamžitě se na danou lokalitu rozjet, i kdyby bylo půl druhé v noci. Ona místa si…

Celý článek si přečtete v březnovém vydání časopisu FOTOVIDEO.

Podívejte se na jeho stručný obsah...

Současný svět v březnovém FotoVideo

Výjimka hned na prvních stranách

Když si ale toto vydání otevřete od začátku, narazíte na naprosto exkluzivní materiál, za kterým jsme se vypravili až daleko za sever Norska vysoko za polární kruh, za fantastickým člověkem jménem Audun Rikardsen. Vyprávění tohoto přírodovědce a skvělého fotografa by vydalo na knihu, jeho zážitky jsou pro nás vnitrozemce z poklidného pásu mírného klimatu naprosto unikátní. Tento krásný a velmi náročný rozhovor trval poměrně dlouho hlavně díky Audunově velkému pracovnímu nasazení a podílelo se na něm minimálně pět našich spolupracovníků.

Široká březnová nabídka pro každého

Skladbu našeho časopisu stálí čtenáři už znají a ví, že nejsme monotématičtí. Mnozí z vás svými fotografiemi a portfolii velmi živě plní stále se rozšiřující nabídku našeho webu www.ifotovideo.cz a nápady dalších se často stávají součástí nejbližších tištěných vydání. Jak víte, děláme tento časopis pro vás, a hlavně s vámi. Takže si dále po Audunovi v klidu pročtěte a prohlédněte tvorbu Lenky Požárové, Štěpána Black Černého, Ľubomíra Činčury, Jiřího George Ksandra, Radka Teope Drbohlava, Richarda Horáka, Stefana Forstera, Jiřího Štarhy a dalších. Krásné počtení a hezké jaro!

Konkrétně nabízíme z březnového vydání časopisu FotoVideo například toto:

OSOBNOST: AUDUN RIKARDSEN

Fascinující tance keporkaků a dalších velryb v úžasném článku norského badatele a skvělého fotografa.

Současný svět v březnovém FotoVideo

RECENZE: JINDŘICH STREIT – VILLAGE PEOPLE 1965–1990

Nádherně výpravnou knihu souběžně vydává Buchkunst a KANT. Doporučujeme!

Současný svět v březnovém FotoVideo

ROZHOVOR: ĽUBOMÍR ČINČURA

Reportér lidských duší (s širokým úsměvem). Skvělý rozhovor a vynikajícím umělcem.

Současný svět v březnovém FotoVideo

TECHNIKA: VYZNÁTE SE V PAMĚŤOVÝCH KARTÁCH?

O tohle jste nám hodně psali. Nabízíme vysvětlení jednotlivých značek a zkratek. Komplet!

Současný svět v březnovém FotoVideo

TECHNIKA: CANON EOS C70

Jak používat kompaktní filmovou kameru C70 s RF bajonetem? Přečtěte si podrobně!

Současný svět v březnovém FotoVideo

FOTOGRAF ROKU: TÉMA „HODINY, STROJE ČASU“

Podívejte se na vítězné snímky seniorů i juniorů. Opravdu stojí za to!

Současný svět v březnovém FotoVideo

… a samozřejmě dalších minimálně dvacet zajímavých článků!

Už jste si objednali vaše FotoVideo až domů! Nemusíte nikam chodit.

Navíc k vaší objednávce máme pro vás další dárky ZDARMA. K celoročnímu předplatnému časopisu FotoVideo prostě patří. Udělejte si radost (a také vašim blízkým?) na dalších dvanáct měsíců! S naším předplatným opravdu ušetříte. Vybírejte dle chuti, ale rychle, dárků je dost, ale některé jen v omezeném množství! Předplaťte si nás natrvalo, nebo si vyzkoušejte, zda nás chcete odebírat po jednom či dvou či třech či šesti či dvanácti výtiscích. Jak se vám to bude líbit. Ale s delší dobou předplatného výrazně klesá jeho cena a dárek je ZDARME k novému, celoročnímu předplatnému.

Vybírejte si na našem webu:

http://www.ifotovideo.cz/rubriky/predplatne/

Mít doma kvalitně tištěný časopis FotoVideo každý měsíc o den dříve, než se objeví ve volném prodeji na stáncích a v prodejnách, a ještě k tomu levněji za cca 60 % jeho normální, prodejní ceny, to už se fakt vyplatí! Šetříte tak své peníze a ještě vyděláte.

 

Současný svět v březnovém FotoVideo

Právě vychází
fv04-24-obalka-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.