Dělejte věci napůl – ND filtry, díl IV. – HOYA PROND16–32 GRAD

Publikováno: 11. října 2021 | autor Redakce
Dělejte věci napůl – ND filtry, díl IV. – HOYA PROND16–32 GRAD

Na závěr seriálu o ND filtrech jsme si nechali jednu specialitu. Použijete ji téměř výhradně na krajinářská témata a nemusí si nutně kvůli své unikátnosti najít místo v srdcích všech fotografů. Přesto – nebo právě proto – si tento raritní kousek zaslouží prezentaci.

Text a foto: Jakub Cejpek, www.facebook.com/jakub.cejpek, www.instagram.com/jakubcejpekwww.cejpek.com

Dělejte věci napůl – ND filtry, díl IV. – HOYA PROND16–32 GRAD

Do každé kapsy

Řeč je jako v předchozích případech o neutrálním šedém filtru, ale tentokrát v přechodové variantě. Krajináři znají tento druh filtrů především v čtvercové variantě, která se zasouvá do speciálního držáku, ale HOYA se rozhodla jít jinou cestou. Nabízí přechodové filtry obvyklého kruhového tvaru, které jsou velmi subtilní, lehké jako pírko (22 g pro průměr 77 mm) a opticky excelentní. Kreativní možnosti tohoto řešení mají sice své limity, ale zase nemusíte váhat, zda je přiberete s sebou do brašny (nebo v tomto případě spíš do kapsy). A jak známo, fotografickou techniku je především potřeba mít co nejvíce po ruce, aby bylo možné zachytit snímek, když se vám zrovna naskytne příležitost.

Dělejte věci napůl – ND filtry, díl IV. – HOYA PROND16–32 GRAD

Japonská preciznost, nulový barevný posun

Filtry HOYA existují ve dvou verzích optické hustoty: ND16 (4 EV, propustnost světla 6,25 %) a ND32 (5 EV, propustnost světla 3,13 %). Vytvářejí plynulý přechod, který pomáhá vyrovnat expoziční rozdíl v rámci snímku, typicky v popředí a na pozadí. Obě varianty filtrů jsou k dispozici jen ve velkých průměrech 77 a 82 mm, ale na menší objektivy je můžete použít také pomocí redukčních kroužků, jen je potřeba myslet na to, že již neaplikujete jejich plnou redukční sílu, protože budete využívat oblast kolem středu.

Dělejte věci napůl – ND filtry, díl IV. – HOYA PROND16–32 GRAD

Optické sklo je zasazené do tenkého 4mm hliníkového rámečku a díky otočnému filtrovému kroužku můžete nastavit jeho polohu v rozsahu 360°, tj. například pro vertikální záběry nebo nevodorovný horizont. Pro snazší orientaci najdete…

Celý článek si přečtěte v kouzelném říjnovém časopisu FOTOVIDEO.

A co tam ještě najdete?

Naše říjnové vydání patří každoročně těm, která jsou bohatá na novinky, barvy a osobnosti. Přestože má tentokrát klasicky černobílou obálku, svou podzimní kouzelnou hru barev tohoto období v sobě nezapře. Otevíráte stránky plné krásných slov, ještě krásnějších fotografií a důvěry ve svět, který by mohl být ještě krásnější.

 

Co si vybrat z říjnového, bohatého obsahu?

Začněme třeba od konce? Pravidelné fotografické zamyšlení Františka Dostála najdete tentokrát v úplném závěru na straně 98. Určitě si prohlédněte vašich dvacet nejlepších a vysoce ceněných fotografií z desátého tématu Fotografa roku? Víte, kdo vyhrál v desátém tématu 21. ročníku? Čtěte na stranách 86 a dalších. Nebo naše exkluzivní testy vybrané techniky? Nový Canon EOS R3 samozřejmě nechybí! Také milujete naší Analogovou školu a stále obdivovanou FotoPoradnu?

Uprostřed vydání nabízíme zajímavou fotolokaci, coby inspiraci k podobným soutěžním kategoriím. Určitě vás zaujme úžasné vyprávění Petra Jana Juračky o jeho návštěvě Azorských ostrovů, rozhovor s prvotřídním Michalem Svítokem a úvodní skvělé povídání s Lenkou Hatašovou. Je toho vážně hodně, a nejen ke čtení!

Nezapomeňte si občas prohlédnout některé z videí, která vám v našich materiálech nabízíme formou QR kódu. Dozvíte se ještě více…

První skvělé téma 22. ročníku soutěže Fotograf roku

Krajina mých snů má uzávěrku 31. 10. 2021

Jedno z nejstarších fotografických témat, které klade důraz na estetickou hodnotu a vyjádření. Kořeny žánru sahají do 16. století, kdy se v Nizozemsku zrodila krajinomalba. Její postupy se dodnes promítají do krajinné fotografie. Požadavky na kvalitní krajinnou fotografii jsou: precizní kompozice, správně zvolená expozice a dobré světelné podmínky. Více na: http://fotografroku.ifotovideo.cz

Z říjnového FotoVideo si tedy například vyberte:

ROZHOVOR: LENKA HATAŠOVÁ

ROZHOVOR: LENKA HATAŠOVÁ

Upravování fotografií je kapitola sama pro sebe

ROZHOVOR: MICHAL SVÍTOK NEJEN O TOKIU

Špičkový slovenský reportážní fotograf odpovídá

ROZHOVOR: MICHAL SVÍTOK NEJEN O TOKIU

HISTORIE: RUDOLF BRUNER-DVOŘÁK

Vzpomínka na průkopníka fotografické momentky z pera Pavla Scheuflera

PRAXE: DALŠÍ TIP NA SKVĚLOU FOTOLOKACI

Kouzla jihomoravské vinařské architektury zaujmou nejen vaše fotografické oko

DALŠÍ TIP NA SKVĚLOU FOTOLOKACI

TECHNIKA: CANON EOS R3 A NAŠE PRVNÍ DOJMY

Profesionál Pavel Lebeda komentuje nedávno představenou novinku

CANON EOS R3 A NAŠE PRVNÍ DOJMY

FOTOGRAF ROKU: KDO VYHRÁL 10. TÉMA?

Řady, řady – toto kolo opět pořádně zamíchalo celkovým pořadím

FOTOGRAF ROKU: NOVÁ TÉMATA OTEVŘENA

Ročník 22 největší naší fotografické soutěže začal novými, krásnými tématy, která najdete na našem webu

FOTOGRAF ROKU 2022: NOVÁ TÉMATA OTEVŘENA

… a další a další důležité, inspirativní i praktické články

Je čas na nové předplatné! Vyberete si některou ze čtyřčlenných sad Lowepro, paměťovou kartu LEXAR, módní tašku či parfém, předplatné ZONER? Vybírejte rychle, jednotlivé dárky jsou v omezených počtech! Objednání předplatného FotoVideo stejně jednoduché, jako v jiných e-shopech!

Vybírejte si na našem webu: http://www.ifotovideo.cz/rubriky/predplatne/

Doporučujeme! Mít doma kvalitně tištěný časopis FotoVideo každý měsíc o den dříve, než se objeví ve volném prodeji na stáncích a v prodejnách, a ještě k tomu levněji za cca 60 % jeho normální, prodejní ceny, to už se fakt vyplatí! Šetříte tak své peníze a ještě vyděláte. Takové je naše předplatné!

Kouzla říjnového FotoVideo

 

 

Právě vychází
fv04-24-obalka-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.