Za degustačními stánky a foodtrucky na moravských a českých vinicích

Publikováno: 9. srpna 2023 | autor Redakce
bzenec---016.jpg

Za vínem se jezdí do sklepů, za fotografováním krás přírody do vinic. Tak to platí od nepaměti, ale poslední roky vinaři čím dál častěji přicházejí s nápaditým řešením, jak tyto dvě příjemné součásti fotovýletů a dovolených do vinařských regionů propojit.

Procházka nebo projížďka na kole malebnou krajinou posetou vinohrady je skvělou příležitostí si nejen pořádně zafotit, dát odpočinout tělu i mysli od shonu a běžných povinností a nadýchat se čerstvého vzduchu. U této činnosti se můžeme seznámit i s tím, co je vlastně základem celého oboru vinařství.

Ve vinařské obci nebo sklepní kolonii většinou narazíte na nějaká otevřená vinařství a sklepy nebo alespoň vinotéku, kde si můžete něco dát. Uprostřed vinice by ale nalitý pohárek čekal málokdo. Pohotovost na často navštěvovaných místech u vinic drží degustační stánky a foodtrucky.

img-5223.jpg

Pěkně postaru a klasicky

Degustační nebo ochutnávkové stánky jsou v podstatě malé a jednoduché dřevěné domečky, spíš možná boudy se skromným zázemím v podobě lavic, stolů a slunečníků, kde je obsluha, která prodává víno a další nápoje nebo něco drobného k zakousnutí. Skvělé jsou tyto stánky např. pro cyklisty, kteří se spíš dostanou do odlehlých míst.

Bohaté na stánky je zejména Znojemsko. Asi nejznámější degustační stánek najdete na jedné z nejstarších vinic na jižní Moravě, kterou je Šobes poblíž obce Hnanice. Další je hned kousek vedle u Staré vinice v Havraníkách a také na vinici Peklo v Šatově. Tyto tři patří jednomu z největších vinařství v regionu Znovínu Znojmo. Na začátku Hnanic směrem od Znojma si můžete dát vzoreček od dalšího velkého vinařství Thaya. Pozadu není ani vinařství Lahofer, které je má v Rajské vinici v Karolininých sadech a na vinném hrádku Lampelberg ve stejnojmenné vinici nedaleko Vrbovce.

cejkovice-foto-mesice.jpeg

Degustační stánky ale rozhodně nejsou výsadou pouze Znojma a vlastně ani jižní Moravy. Ve vinařské oblasti Čechy naleznete za pěkného počasí otevřený v Kutné Hoře v Gruntecké ulici u vinice patřící vinařství Vinné sklepy Kutná Hora. V Klučově u Českého Brodu na Malé vinici (na Skále) ho má stejnojmenné Vinařství Klučov a na úpatí kopce, na jehož vrcholu stojí hrad Hazmburk, zase Zámecké vinařství Třebívlice Johann W.

Občerstvení na kolech

Modernější verzí degustačního stánku je pak tzv. foodtruck. Zjednodušeně se dá říct, že takové občerstvení je na kolech a je jedno, jestli je pojízdné nebo napevno ustavené. Bývá to buď speciálně vyrobený přívěs, nebo třeba jen zrekonstruovaná a upravená maringotka či menší auto, ale princip je stejný – nápoje, jídlo, posezení a samozřejmě skvělé víno.

dsc-2513.jpg

Na vrcholu viniční tratě Pod Starým hradem u kaple sv. Floriána a Šebestiána ve Bzenci (což je jedna z velmi oblíbených fotolokací) se nachází vinný bar s poutavým názvem Široko daleko Zámeckého vinařství Bzenec. Je to takový menší foodtruck, kde si lidé kromě vína mohou dát i dobrou kávu, něco k jídlu, posedět na plážových lehátkách a k tomu si dopřát nádherný výhled či naplánovat další fotografování.

Podobnou cestou se vydal i vinař Jan Stávek z vinařství Víno J. Stávek. Původně kovidový projekt vymyslel v roce 2020 spolu s kamarádem a sousedem Honzou Špalkem, mj. také majitelem brněnské pražírny kávy. V rodinné vinici vysazené dědečkem v roce 1947 našel podvozek ze staré vlečky. Na ten se navařila kostra, opláštila se palubkami, vnitřek se vybavil profi kávovary, grilem a ledničkou na vína. Vznikla tak modrá maringotka, která stojí u kapličky svatého Antonína Poduánského, mezi řádky u vinice U Větřáka, kde stával před sto lety větrný mlýn. Z místa je hezký pohled na Pálavu, ale také celý Lednicko-valtický areál, dále pak na Podluží a Malé i Bílé Karpaty. Kromě vína nabízejí výběrovou kávu, originální pochutiny a speciality z Gálových sadů. Tady můžete pohodlně přidávat záběry do svého fotoarchivu celý den.

foodtruck-smaller.jpg

Další foodtruck nebo vlastně spíše „winetruck“, kde je možné posedět na lehátkách, odpočinout si a občerstvit se nejenom vínem, ale také pokrmy z vyhlášené kuchyně, naleznete v moderním areálu Thaya vinařství v Havraníkách.

Určitě ne poslední stánek tohoto typu má Vinice Coffeebar zaparkovaný mezi vinohrady pod Svatým Kopečkem u Mikulova. Víno od rodinného vinařství Srholec z Mikulova, něco k jídlu anebo třeba dobrá káva určitě potěší každého výletníka, který se zrovna vyskytne poblíž.

Spousta dalších různých tipů, kde si dát dobré moravské a české víno, najdete v největší databázi vinařů na webu Vína z Moravy, vína z Čech.


Celý článek najdete v srpnovém čísle FotoVideo

Doporučujeme také výhodné předplatné s dárkem!


fv08-23-obalka-web3.jpg

Právě vychází
fv07-24-obalka-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.