Village People 1965–1990 – Jindřich Štreit

Publikováno: 6. března 2021 | autor Redakce
Village People 1965–1990 – Jindřich Štreit

Někdy si na sebe naložím docela těžký úkol. A není to proto, že se mi dostane do rukou kniha s fotografiemi z prostředí, které naprosto důvěrně znám. Vyrůstal jsem podstatnou část svého dětství v malém městě, které bylo současně vsí, státní statek byl za rohem, pohřby vycházely z kostela naproti a tři hospody se stejnými chlapy byly všechny na náměstí… Takže proč to fotit, řekla by si asi většina tehdejších fotografů? Ale byli tací, kterým tyto příběhy všedního dne a běžných lidí učarovaly.

Text: Rudolf Stáhlich a citace z textu Vladimíra Birguse, foto: Jindřich Štreit

Village People 1965–1990 – Jindřich Štreit

Nebudu navíc zapírat, že recenzovat téměř dvousetstránkovou, úžasně výpravnou a vícejazyčnou knihu s neuvěřitelným množstvím typicky Štreitových venkovských fotografií, z nichž podstatná část je publikována poprvé, je velmi náročný úkol. Oba hlavní protagonisté knihy Village People, která souběžně vychází v berlínském nakladatelství Buchkunst a v pražském nakladatelství KANT, jsou špičkovými fotografy a pedagogy, takže o kvalitním výběru a umístění jednotlivých snímků není třeba pochybovat. Ostatně pokud se nepletu, je to navíc jejich několikátá společná akce, co se výstav, katalogů a knih týče.

Village People 1965–1990 – Jindřich Štreit

„Jindřich Štreit patří už dlouho k nejvýznamnějším osobnostem české fotografie. Měl přes 1400 autorských výstav a jeho práce jsou součástí sbírek předních institucí včetně Muzea moderního umění v New Yorku, Národní galerie umění ve Washingtonu nebo Muzea Viktorie a Alberta v Londýně. Ačkoliv je autorem mnoha vizuálně silných fotografických cyklů z různých částí světa, jeho zásadním dílem zůstává unikátní soubor fotografií československého venkova v sedmdesátých a osmdesátých letech 20. století. Vytvořil v něm nepřikrášlený, nelyrizovaný a nesentimentální obraz života ve vesnicích v chudé oblasti Bruntálska v období komunistické normalizace…“ píše se v oficiální anotaci knihy. K tomu bych jen dodal (i z vlastní zkušenosti, jak jsem napsal v úvodu), že na podobné obrázky a lidské příběhy bylo možné v oné době narazit asi všude na venkově, tenkrát poměrně sociálně a společensky zdevastovaném.

Village People 1965–1990 – Jindřich Štreit

Proto je velmi cenné, že byly mistrně zaznamenány a staly se součástí naší (i když mnohdy ne moc veselé, ale reálné) historie…

Celý článek si přečtete v březnovém vydání časopisu FOTOVIDEO.

Podívejte se na jeho stručný obsah...

Současný svět v březnovém FotoVideo

Výjimka hned na prvních stranách

Když si ale toto vydání otevřete od začátku, narazíte na naprosto exkluzivní materiál, za kterým jsme se vypravili až daleko za sever Norska vysoko za polární kruh, za fantastickým člověkem jménem Audun Rikardsen. Vyprávění tohoto přírodovědce a skvělého fotografa by vydalo na knihu, jeho zážitky jsou pro nás vnitrozemce z poklidného pásu mírného klimatu naprosto unikátní. Tento krásný a velmi náročný rozhovor trval poměrně dlouho hlavně díky Audunově velkému pracovnímu nasazení a podílelo se na něm minimálně pět našich spolupracovníků.

Široká březnová nabídka pro každého

Skladbu našeho časopisu stálí čtenáři už znají a ví, že nejsme monotématičtí. Mnozí z vás svými fotografiemi a portfolii velmi živě plní stále se rozšiřující nabídku našeho webu www.ifotovideo.cz a nápady dalších se často stávají součástí nejbližších tištěných vydání. Jak víte, děláme tento časopis pro vás, a hlavně s vámi. Takže si dále po Audunovi v klidu pročtěte a prohlédněte tvorbu Lenky Požárové, Štěpána Black Černého, Ľubomíra Činčury, Jiřího George Ksandra, Radka Teope Drbohlava, Richarda Horáka, Stefana Forstera, Jiřího Štarhy a dalších. Krásné počtení a hezké jaro!

Konkrétně nabízíme z březnového vydání časopisu FotoVideo například toto:

OSOBNOST: AUDUN RIKARDSEN

Fascinující tance keporkaků a dalších velryb v úžasném článku norského badatele a skvělého fotografa.

Současný svět v březnovém FotoVideo

RECENZE: JINDŘICH STREIT – VILLAGE PEOPLE 1965–1990

Nádherně výpravnou knihu souběžně vydává Buchkunst a KANT. Doporučujeme!

Současný svět v březnovém FotoVideo

ROZHOVOR: ĽUBOMÍR ČINČURA

Reportér lidských duší (s širokým úsměvem). Skvělý rozhovor a vynikajícím umělcem.

Současný svět v březnovém FotoVideo

TECHNIKA: VYZNÁTE SE V PAMĚŤOVÝCH KARTÁCH?

O tohle jste nám hodně psali. Nabízíme vysvětlení jednotlivých značek a zkratek. Komplet!

Současný svět v březnovém FotoVideo

TECHNIKA: CANON EOS C70

Jak používat kompaktní filmovou kameru C70 s RF bajonetem? Přečtěte si podrobně!

Současný svět v březnovém FotoVideo

FOTOGRAF ROKU: TÉMA „HODINY, STROJE ČASU“

Podívejte se na vítězné snímky seniorů i juniorů. Opravdu stojí za to!

Současný svět v březnovém FotoVideo

… a samozřejmě dalších minimálně dvacet zajímavých článků!

Už jste si objednali vaše FotoVideo až domů! Nemusíte nikam chodit.

Navíc k vaší objednávce máme pro vás další dárky ZDARMA. K celoročnímu předplatnému časopisu FotoVideo prostě patří. Udělejte si radost (a také vašim blízkým?) na dalších dvanáct měsíců! S naším předplatným opravdu ušetříte. Vybírejte dle chuti, ale rychle, dárků je dost, ale některé jen v omezeném množství! Předplaťte si nás natrvalo, nebo si vyzkoušejte, zda nás chcete odebírat po jednom či dvou či třech či šesti či dvanácti výtiscích. Jak se vám to bude líbit. Ale s delší dobou předplatného výrazně klesá jeho cena a dárek je ZDARME k novému, celoročnímu předplatnému.

Vybírejte si na našem webu:

http://www.ifotovideo.cz/rubriky/predplatne/

Mít doma kvalitně tištěný časopis FotoVideo každý měsíc o den dříve, než se objeví ve volném prodeji na stáncích a v prodejnách, a ještě k tomu levněji za cca 60 % jeho normální, prodejní ceny, to už se fakt vyplatí! Šetříte tak své peníze a ještě vyděláte.

Současný svět v březnovém FotoVideo

Právě vychází
fv02-24-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.