Užijte si advent s Naší přírodou 6/20

Publikováno: 14. prosince 2020 | autor Redakce
Užijte si advent s Naší přírodou 6/20

Zase to uteklo jako voda a máme tu konec roku, pojďte si ho zpříjemnit s poslední letošní Naší přírodou. Nakouknete v ní do tajů barev a zjistíte, že jde o mnohem složitější a tím i zajímavější záležitost, než jste si mysleli, navštívíte naše ptáky na jejich zimovištích v teplých krajích, dozvíte se, proč jsou některé stromy památné nebo můžete nakouknout do račího světa.

V čísle najdete i závěrečný díl o rozvodí na našem území a na výlet se můžete vydat do Hostýnských hor nebo třeba na Zvolskou homoli. A v neposlední řadě najdete na stránkách tohoto čísla i výsledky naší celoroční fotosoutěže. Přejeme vám krásný advent a příjemné čtení.

napr-06-20-400s.jpg

Obsah čísla 6/20

Jakou barvu vlastně (ne)máš? / Alena Říhová.

Jak žijí „naši“ ptáci na zimovišti? Nepěvci / Tomáš Grim.

Člověk a rak v českých zemích / Jiří Patoka.

Proč jsou některé stromy památné? / Hana a Vladimír Motyčkovi.

Mezi moři severními a jižními – 3. část / Jan Vítek.

Skalní minisvěty Hostýnských hor / Martin Janoška.

Zvolská homole / Jan Moravec.

Doma za humny i venku za hranicemi dejme šanci přírodě / Jiřina Pešová.

Neobyčejné příběhy obyčejných zvířat / Denisa Mikešová.

Rybí klepy / Monika Tošenovská.

Skutečně znáte obyvatele tekoucích vod? / Alena Vláčilová.

Vyhodnocení fotosoutěže 2020.

 

Jakou barvu vlastně (ne)máš?

Rozhlédnete-li se venku kolem sebe, usmívá se na vás nespočet barev a jejich nejjemnějších odstínů. Matka příroda s nimi totiž rozhodně nešetří. Nejsou tu však jenom proto, aby lahodily oku pozorovatelů, ale hrají nezastupitelnou roli v každodenním životě, kupříkladu při rozpoznávání jedinců téhož druhu, v pohlavním výběru (při volbě sexuálního partnera a identifikaci soka) anebo v potravní biologii (např. ve vztahu kořist–predátor, parazit–hostitel, opylovač–rostlina). A tak se pojďme na barevný svět podívat pěkně zblízka.

15-rihova-fyzik-iridiscence-modrasek-jetelovy-1.jpg

Skalními minisvěty Hostýnských hor

Pozoruhodným fenoménem Hostýnských vrchů jsou pískovcové skály. Nejsou sice příliš vysoké a mohutné, ale příroda jich tu rozsela na velkém prostoru tolik, že k jejich objevení jeden výlet ani jedna dovolená nestačí. Navíc se často ukrývají stranou turistických cest a je třeba je pohledat. Obvyklým doplňkem těchto skal jsou pralesovité lesní porosty, které se v okolí zachovaly v důsledku obtížně schůdného terénu a nemožnosti efektivního lesnického využití.

hostynske13.jpg

 

Proč jsou některé stromy posvátné

Mohutné věkovité stromy vzbuzovaly úctu lidí již od pradávna. Je s nimi spojena řada mýtů, které se táhnou až ke kolébce naší civilizace. V Eposu o Gilgamešovi se dozvídáme, že dávní Sumerové uctívali strom Huluppu (některými sumerology ztotožňovaný s vrbou) zasvěcený bohyni Inanně (Ištar), v biblickém ráji rostl strom poznání, buddhisté uctívají fíkovník posvátný, v jehož stínu dosáhl po šestileté meditaci Siddhartha Guatama osvícení a stal se Buddhou. Také keltské a slovanské kmeny sídlící na našem území měly stromy ve velké vážnosti. Zvláště dubové a lipové háje i jednotlivé stromy mimořádného vzrůstu byly uctívány jako posvátné a zřejmě k nim byly přinášeny i oběti.

18-modrin-trojak-u-habruvky-(c)kamila-jiri-sirovi.jpg


Už máte prosincové vydání časopisu FOTOVIDEO?

Mrkněte:

„Ku..a fix Vladimírku!“

Poměrně neslušný citát vložený do úst filmovému Egonu Bondymu tak trochu napovídá třetí plán naší prosincové titulky. Fotografie je dokonalá v tom, že těch plánů má tolik, že jí lze stejně jako obraz vysvětlovat a komentovat mnoha způsoby. A tak si třeba i díky té naší titulní, jejíž protagonistou je Arnošt Goldflam a autorem David Turecký, vzpomeneme nejen na slavný Menzelův film, na Bohumila Hrabala a třeba, a hlavně na Vladimíra Boudníka, jehož smutné výročí si právě v prosinci (5. 12.) připomínáme. Za příběhy lidí, které David portrétoval si toho můžeme představovat hodně. Jedno však je jisté! Dokonalému portrétu dokážeme pak věnovat i hodiny a stále se k němu vracet a nacházet nové a nové myšlenky. Takže jsme rádi, že se v rozhovoru a třeba i v rozhovorech dalších dozvíte, jak taková opravdu dobrá fotografie vzniká!

„Photography is pretty simple. You just react to what you see"

Určitě víte, jak to Elliott Erwitt myslel. Legendou fotografie se stal i proto, že umí nazývat a zobrazit věci přesně a jednoduše, a navíc pravými jmény. V tomto vydání ho nenajdete, ale my věříme, že si popovídáme hodně brzy.

Prosincové FotoVideo nabízí…

„Světlo je alfa a omega všeho“, říká v jednom z dalších rozhovorů Silvie Lintimerová. „Mám ráda zajímavé typy lidí“, neoponuje Karolína Ryvolová. „Nechci být nikým a ničím omezován“, tvrdí Manfred Baumann, A další a další. Navíc pro vás máme i tentokrát spoustu praktických článků a technických informací a výsledků Fotografa roku. Je toho opravdu na celý měsíc!

Vyberte si z rozšířeného prosincového vydání časopisu FotoVideo třeba následující:

INTERVIEW: DAVID TURECKÝ A JEHO OSOBNOSTI

„V rámci samotné realizace je vše o improvizaci…“

david-turecky-a-jeho-osobnosti.jpg

ROZHOVOR: KAROLÍNA RYVOLOVÁ

Fotografka spojující spojuje ženskou krásu s přírodou.

karolina-ryvolova-1.jpg

RECENZE: MANFRED BAUMANN CALENDAR 2021

Na obálce je tentokrát playmate Delfina Aziri.

manfred-baumann-calendar-2021.jpg

PRAXE WILDLIFE: MARCIN DOBAS

„Miluji nezapomenutelná setkání s divokými zvířaty.“

marcin-dobas.jpg

TECHNIKA: OBJEKTIVY JSOU V TOMTO VYDÁNÍ ZASTOUPENY HOJNĚ

Objektiv Laowa 15 mm f/4,5 Zero-D Shift je v současnosti nejširším shiftovým objektivem pro fullframové fotoaparáty.

objektivy-jsou-v-tomto-vydani-zastoupeny-hojne.jpg

TECHNIKA: JAKUB CEJPEK PŘEDSTAVUJE

Ještě lepší širokáč FUJINON XF10-24mmF4 R OIS.

jakub-cejpek-predstavuje.jpg

TECHNIKA: NÁŠ VELKÝ TEST TISKÁRNY

Nová Canon imagePROGRAF PRO-300 posunula laťku ještě výše.

nas-velky-test-tiskarny.jpg

FOTOGRAF ROKU: DALŠÍ ROČNÍK JE ZA NÁMI

Dvanácté téma dvacátého ročníku bylo nádherně lidské! Jak jste dopadli vy a jak vaši fotografičtí přátelé? Celkové pořadí najdete jen v tištěném vydání FotoVideo.

dalsi-rocnik-je-za-nami.jpg

… a další a další!

Výhodné je si nechat posílat FotoVideo až domů!

A máme pro vás další a další dárky k celoročnímu předplatnému FotoVideo. Je čas si udělat radost (a také vašim blízkým?) pod stromeček! S naším předplatným opravdu ušetříte. Vybírejte dle chuti, ale rychle, dárků je dost, ale některé jen v omezeném množství! Předplaťte si nás na zimní měsíce a vyzkoušejte si, zda po jednom či dvou či třech či šesti či dvanácti výtiscích. Jak se vám to bude líbit.

Vybírejte si na našem webu:

http://www.ifotovideo.cz/rubriky/predplatne/

Mít doma kvalitně tištěný časopis FotoVideo každý měsíc o den dříve, než se objeví ve volném prodeji na stáncích a v prodejnách (a to celý příští rok!), a ještě k tomu za cca 60 % jeho normální, prodejní ceny, to už se fakt vyplatí! Šetřete s námi!

Opravdu velké prosincové FotoVideo

 

Právě vychází
fv05-24-obalka-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.