SCHŮZKY TOMÁŠE BERANA – Adolf Zika

Publikováno: 1. března 2021 | autor Redakce
SCHŮZKY TOMÁŠE BERANA – Adolf Zika

“Málokdo prokoukl, že moje sebevědomí nemělo s tím skutečným co dělat. To byl z mé strany čistě sportovní výkon.” – Adolf Zika. Poslechněte si rozhovor Tomáše Berana a Adolfa Ziky...

Kdo je Adolf Zika? – Otec, konečně…

SCHŮZKY TOMÁŠE BERANA – Adolf Zika

„Přes fakt, že hovoří velmi tiše, patří Adolf Zika k nejzajímavějším zjevům českého audiovizuálního světa. Do vod fotografie doslova skočil v roce 1994, aby záhy na to vyhrál Czech Press Photo v kategorii Sport – série.

SCHŮZKY TOMÁŠE BERANA – Adolf Zika

25 let fotografoval ženské akty, točí dokumentární i hrané celovečerní filmy. Často vyvolává kontroverze, nicméně každý z jeho projektů vždy vzbudí velký zájem. K nadhledu a pokoře došel Adolf přes leckdy drsné životní zkušenosti a možná právě proto jsou jeho entuziasmus a zabejčilost inspirací nejenom pro mně.“ Tomáš Beran

SCHŮZKY TOMÁŠE BERANA – Adolf Zika

Adolf ZIKA - fotograf, režisér, producent
Adolf Zika se narodil v roce 1972 v Prachaticích. Fotografovat začal v roce 1994 a rok nato zvítězil v nejobsazenější kategorii prvního ročníku Czech Press Photo. V roce 2000 byl vybrán mezi šest fotografů světa, prezentovaných renomovanou značkou Leica na světové výstavě Photokina v Kolíně nad Rýnem a o čtyři roky později se mu dostalo stejné pocty na stánku Olympus. Fotografie Adolfa Ziky se již prodaly v pařížském Louvru na Paris Photo, ale také v mnoha jiných zemích světa.

Je autorem největšího knižního projektu roku 2000, výpravné publikace „POSLEDNÍ KNIHA STOLETÍ“. V létě 2006 za podpory firem Hasselblad a Leica fotografoval pro připravovanou publikaci „6 Days and 24 Hours of Le Mans“ v netradičním pojetí nejslavnější automobilový závod světa. Téhož roku se na českých a slovenských pultech objevila černobílá částečně retrospektivní publikace fotografií Adolf Zika – LUXURIOUS LUMINESCENCE.

Adolf Zika pracoval pro mnoho renomovaných společností či módních značek, jako je Pietro Filipi, Hermès, Australian Bodycare, Speedo a mnoho dalších. V roce 2001 navázal dlouholetou spolupráci s mobilním operátorem Orange. Vytvořil také mnoho obálek a krásných pictoriálů pro časopis Playboy. V letech 2001 až 2005 se Adolf Zika stal oficiálním fotografem závodního týmu Ferrari Menx, se kterým procestoval celou Evropu.

Od roku 2001 režíruje Adolf Zika televizní spoty, které již překročily stovku. Světu rychlých kol se věnoval i v letech 2006 a 2007, výsledkem je obsáhlá fotografická publikace zachycující dramatické okamžiky A1GP sezóny a detailní pohledy do zákulisí každého závodu.

V roce 2007 jako scénárista a režisér natočil celovečerní dokumentární film o světově proslulém fotografovi Janu Saudkovi, JAN SAUDEK – V PEKLE SVÝCH VÁŠNÍ, RÁJ V NEDOHLEDNU, v česko-americké koprodukci. Rok na to získal cenu Glass Eye Award za nejlepší dokumentární film na festivalu EuroFest Montreal v Kanadě.

V roce 2008 natočil Adolf Zika celovečerní dokumentární film o nejslavnějším automobilovém závodě světa 24 hodin Le Mans s názvem LE MANS PHENOMENON. Následně byl vybrán mezi nejlepší sportovní dokumenty v rámci 14ti festivalů na pěti kontinentech na World FICTS Challenge - Sport movies & TV.

V říjnu 2010 vyšla kniha IN THE SHADOW OF LIGHT, neboli Ve stínu světla. Nejedná se pouze o černobílé akty, ale také o syrové portréty osobností, či pohledy do krajiny kde se zastavil čas. V každém případě umělecké aktové fotografie převažují a tvoří tak hlavní kostru povedené publikace.

V roce 2012 režíroval celovečerní dokumentární film, sestříhaný z natočených příspěvků obyvatel České republiky, s názvem ZEMĚ ČESKÁ, DOMOV TVŮJ!. Téhož roku získal cenu METRO Zlatá pecka 2011 za TV spot „Hymna“.

V roce 2014 se rozhodl natočit svůj první celovečerní hraný film BURÁCENÍ. Z Motorcycle Film Festival v New Yorku si odnáší cenu za nejlepší celovečerní hraný film.

Rok na to ztvárnil celovečerní dokument o Olympijském vítězi Lukáši Krpálkovi ,,Zlatý muž z Ria,,.

V roce 2017 vychází první díl knihy portrétních fotografií CHARISMA. Zachycuje výjimečnost a vnitřní kouzlo osobností z oblasti kulturního, společenského a běžného života. Jedná se o osobnosti jak české, tak i zahraniční, které ho na jeho cestách zaujaly.

V roce 2018 dokončil šestý film nazvaný Robert Vano – Příběh člověka. Následující rok 2019 připravil ve spolupráci s Českou televizí 30ti dílní cyklus krátkých dokumentů ,,SAMETOVÉ STOPY“, který zachycuje prostřednictvím 30ti fotografií zlomové či významné okamžiky naší doby od 17. listopadu 1989 do konce roku 2018.

V roce 2020 připravil ve spolupráci s Českou televizí celovečerní dokumentární film „Jaro v nouzi“. Nečekaný, vizuálně zajímavý a originální pohled na to, jak nás změnila epidemie nemoci způsobené virem COVID-19, karanténa a stav nouze.
Na svých cestách za fotografií navštívil více než 50 zemí světa.
www.adolfzika.comSCHŮZKY TOMÁŠE BERANA – Adolf Zika

SCHŮZKY TOMÁŠE BERANA – Adolf Zika

Na rozhovor se podívejte: ZDE.

#adolfzika #schuzkytomaseberana #schuzkytomaseberanapodcast #stbpodcast #epizoda12 #tomasberan #tomasberanfotograf #beranimages


Máte už březnové vydání časopisu FOTOVIDEO?

Podívejte se na jeho stručný obsah...

Současný svět v březnovém FotoVideo

Výjimka hned na prvních stranách

Když si ale toto vydání otevřete od začátku, narazíte na naprosto exkluzivní materiál, za kterým jsme se vypravili až daleko za sever Norska vysoko za polární kruh, za fantastickým člověkem jménem Audun Rikardsen. Vyprávění tohoto přírodovědce a skvělého fotografa by vydalo na knihu, jeho zážitky jsou pro nás vnitrozemce z poklidného pásu mírného klimatu naprosto unikátní. Tento krásný a velmi náročný rozhovor trval poměrně dlouho hlavně díky Audunově velkému pracovnímu nasazení a podílelo se na něm minimálně pět našich spolupracovníků.

Široká březnová nabídka pro každého

Skladbu našeho časopisu stálí čtenáři už znají a ví, že nejsme monotématičtí. Mnozí z vás svými fotografiemi a portfolii velmi živě plní stále se rozšiřující nabídku našeho webu www.ifotovideo.cz a nápady dalších se často stávají součástí nejbližších tištěných vydání. Jak víte, děláme tento časopis pro vás, a hlavně s vámi. Takže si dále po Audunovi v klidu pročtěte a prohlédněte tvorbu Lenky Požárové, Štěpána Black Černého, Ľubomíra Činčury, Jiřího George Ksandra, Radka Teope Drbohlava, Richarda Horáka, Stefana Forstera, Jiřího Štarhy a dalších. Krásné počtení a hezké jaro!

Konkrétně nabízíme z březnového vydání časopisu FotoVideo například toto:

OSOBNOST: AUDUN RIKARDSEN

Fascinující tance keporkaků a dalších velryb v úžasném článku norského badatele a skvělého fotografa.

Současný svět v březnovém FotoVideo

RECENZE: JINDŘICH STREIT – VILLAGE PEOPLE 1965–1990

Nádherně výpravnou knihu souběžně vydává Buchkunst a KANT. Doporučujeme!

Současný svět v březnovém FotoVideo

ROZHOVOR: ĽUBOMÍR ČINČURA

Reportér lidských duší (s širokým úsměvem). Skvělý rozhovor a vynikajícím umělcem.

Současný svět v březnovém FotoVideo

TECHNIKA: VYZNÁTE SE V PAMĚŤOVÝCH KARTÁCH?

O tohle jste nám hodně psali. Nabízíme vysvětlení jednotlivých značek a zkratek. Komplet!

Současný svět v březnovém FotoVideo

TECHNIKA: CANON EOS C70

Jak používat kompaktní filmovou kameru C70 s RF bajonetem? Přečtěte si podrobně!

Současný svět v březnovém FotoVideo

FOTOGRAF ROKU: TÉMA „HODINY, STROJE ČASU“

Podívejte se na vítězné snímky seniorů i juniorů. Opravdu stojí za to!

Současný svět v březnovém FotoVideo

… a samozřejmě dalších minimálně dvacet zajímavých článků!

Už jste si objednali vaše FotoVideo až domů! Nemusíte nikam chodit.

Navíc k vaší objednávce máme pro vás další dárky ZDARMA. K celoročnímu předplatnému časopisu FotoVideo prostě patří. Udělejte si radost (a také vašim blízkým?) na dalších dvanáct měsíců! S naším předplatným opravdu ušetříte. Vybírejte dle chuti, ale rychle, dárků je dost, ale některé jen v omezeném množství! Předplaťte si nás natrvalo, nebo si vyzkoušejte, zda nás chcete odebírat po jednom či dvou či třech či šesti či dvanácti výtiscích. Jak se vám to bude líbit. Ale s delší dobou předplatného výrazně klesá jeho cena a dárek je ZDARME k novému, celoročnímu předplatnému.

Vybírejte si na našem webu:

http://www.ifotovideo.cz/rubriky/predplatne/

Mít doma kvalitně tištěný časopis FotoVideo každý měsíc o den dříve, než se objeví ve volném prodeji na stáncích a v prodejnách, a ještě k tomu levněji za cca 60 % jeho normální, prodejní ceny, to už se fakt vyplatí! Šetříte tak své peníze a ještě vyděláte.

 

Současný svět v březnovém FotoVideo

Právě vychází
fv02-24-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.