Rozhovor: Václav Noid Bárta – baví mě šerosvity

Publikováno: 10. září 2019 | autor Redakce
img-7258.jpg

Ve Wikipedii se dočteme: „Václav Noid Bárta, narozen jako Václav Bárta, je český rockový zpěvák, hudební skladatel, textař, herec a dabér…“ Ale on je fakt ještě o hodně víc.

Otázky kladl: Rudolf Stáhlich, odpovídal: Václav Noid Bárta, www.noid.cz, www.noid.cz/paranoid-studio, Instagram: vaclavnoidbarta_official

dsc-3665.foto-lenka-hatasova.jpg

Václave, odmalička hrajete na různé hudební nástroje, jste všestranný talent, tvoříte, jste aranžér, zpěvák, režisér a poslední dobou se hodně věnujete natáčení hudebních klipů. Povězte čtenářům FotoVideo něco i o této aktuální tvorbě a o své společnosti ParaNoid studio.

Kolem desátého roku byl foťák mým velkým přáním k Vánocům. To byla ještě filmová klasika. Hrozně jsem ho chtěl, ale brzy nato mě začala spíše bavit kamera, což bylo tím, že odjakživa miluji filmovou hudbu a zhruba od jedenácti let jsem doma různě zkoušel, dělal si témata, a protože jsem neměl šanci dát svou filmovou muziku k nějakému dobrému filmu, začal jsem si natáčet sám různé klipy a klípky, abych si k nim svou muziku mohl dát. Tohle bylo s první rodinnou klasickou kamerou na kazetky, takové první náznaky a pokusy. První kamera, kterou jsem si mnohem později koupil, byla Black Magic Cinema 2K (vypadala tak trochu jako foťák), což bylo asi před šesti lety, kdy jsem se natáčení začal opravdu pořádně věnovat. Přímo naproti mně bydlí vynikající kameraman pan Weiss, který je profesorem na FAMU, znám se s F. A. Brabcem, u něhož jsem byl také na takové malé instruktáži, kdy mi toho opravdu hodně vysvětlil, a tak jsem se začal o kameru zajímat a pustil se do ní naplno. A co se týče vybavení, k vynikajícímu příslušenství od DJI jsem se dostal i díky svému působení v hudebním divadle Karlín a Tomáši Matějovskému. U něho jsem vlastně viděl poprvé to klasické DJI Osmo, půjčil jsem si ho a musel ho mít. Na to konto se rozjela má spolupráce s kolegy ze Stablecamu, podporují mě vybavením, jsem za to hodně rád. Teď používám DJI Ronin II a dron Mavic II Pro spíše až na takové pozemní záběry i díky jeho úžasným funkcím, kdy dokážete udržet filmovaný objekt uprostřed zorného pole, a také s ním supluji jeřáb.

Takže používáte videotechniku včetně stabilizovaného příslušenství od DJI. A jak vypadá taková technická příprava natáčení hudebního videoklipu?

Musím to hlavně všechno nabít, vše pořádně zabalit, což je nejhorší část přípravy, hlavně abych něco nezapomněl − posledně jsem se vracel pro dálkové ovládání od Roninu… Pak odjezd na lokaci a samotné natáčení klipu trvá tak den.

Jste příkladem člověka, u něhož koníček přerostl v profesionální zájem. Zabýval jste se focením a videem už dříve? Máte nějaké vzory?

...

Celý rozhovor si můžete přečíst v zářijovém vydání FotoVideo!
Více o obsahu zářijového vydání najdete zde.

fv09-2019-web3.jpg

fotovideo-2019-09-titulka-03-1000px.jpg
Rozhovor s fotografkou Gabrielou Ksandr

fotovideo-2019-09-img-0110-v4-1000px.jpg
Na titulní stránce je snímek od Barbory Gajové


Právě vychází
fv06-24-obalka-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.