Rozhovor – DAVID TURECKÝ

Publikováno: 27. listopadu 2020 | autor Redakce
Rozhovor – DAVID TURECKÝ

Je to výborný chlap a je s ním dokonalá pohoda. Zastihl jsem ho sice v „době homeofficové“, ale přesto rychle odpověděl a samozřejmě ve svém stylu. Co mě na něm zaujalo?

Nádherný pohled na svět a na lidi, který dokáže dokonale a často s humorem přetáhnout na čip svého Canonu. Má výborné nápady a taky odpovědi na všetečné otázky. V jednom z rozhovorů pro Centrum FotoŠkoda řekl: „Proto si mě třeba do těch časáků berou – umím rychle pracovat a improvizovat. Jak se říká: z hovna uplést bič. Ambasadorské šéfce v Londýně jsem řekl, že když se něco podělá, tak to musíš vydávat za umění, a ona z toho málem omdlela.“ Co odpověděl nám?

Rozhovor – DAVID TURECKÝ

Foto a odpovědi: DAVID TURECKÝ, www.facebook.com/david.turecky,

Davide, jsem moc rád, že se potkáváme alespoň takto na dálku. Jsme papírový a klasický český fotografický časopis, který se nemůže rovnat těm velkým, pro které fotíš. Ty jsi, pokud vím, začal s focením osobností pro Hospodářské noviny.

Co jsi fotil předtím a jak jsi dospěl k portrétům a lifestylu?

Každý časopis má svého čtenáře a je vlastně jedno, jak zvučné jméno má. Časopis FotoVideo jsem si kupoval ve škole a vždy to byl hodně inspirativní titul pro širší fotografickou veřejnost.

Když jsem začínal fotit, zaměřoval jsem se na fotografii skateboardingu. Byla doba, kdy jsem taky jezdil na skejtu a focením si přivydělával na prkna, boty a oblečení, které v té době bylo dost drahé. Vždy jsem kombinoval sportovní fotku a záběry skejťáků, byla to doba, kdy začínal vycházet časopis Board a jeho zakladatel a majitel Radek Hruška mi dal velkou příležitost pro tento titul fotit. Hlavně si myslím, že v tom viděl šetření peněz, když tu práci dá patnáctiletému puberťákovi…

Rozhovor – DAVID TURECKÝ

Spousta našich čtenářů by chtěla fotit s některou z významných osobností, ale není to tak jednoduché. Jak se k těm známým lidem dostáváš a jací jsou?

To mi říká spousta lidí, ale drtivá většina si neumí představit, co za takovým focením je…

Celý článek si přečtete v prosincovém vydání časopisu FOTOVIDEO.

Mrkněte:

„Ku..a fix Vladimírku!“

Poměrně neslušný citát vložený do úst filmovému Egonu Bondymu tak trochu napovídá třetí plán naší prosincové titulky. Fotografie je dokonalá v tom, že těch plánů má tolik, že jí lze stejně jako obraz vysvětlovat a komentovat mnoha způsoby. A tak si třeba i díky té naší titulní, jejíž protagonistou je Arnošt Goldflam a autorem David Turecký, vzpomeneme nejen na slavný Menzelův film, na Bohumila Hrabala a třeba, a hlavně na Vladimíra Boudníka, jehož smutné výročí si právě v prosinci (5. 12.) připomínáme. Za příběhy lidí, které David portrétoval si toho můžeme představovat hodně. Jedno však je jisté! Dokonalému portrétu dokážeme pak věnovat i hodiny a stále se k němu vracet a nacházet nové a nové myšlenky. Takže jsme rádi, že se v rozhovoru a třeba i v rozhovorech dalších dozvíte, jak taková opravdu dobrá fotografie vzniká!

„Photography is pretty simple. You just react to what you see"

Určitě víte, jak to Elliott Erwitt myslel. Legendou fotografie se stal i proto, že umí nazývat a zobrazit věci přesně a jednoduše, a navíc pravými jmény. V tomto vydání ho nenajdete, ale my věříme, že si popovídáme hodně brzy.

Prosincové FotoVideo nabízí…

„Světlo je alfa a omega všeho“, říká v jednom z dalších rozhovorů Silvie Lintimerová. „Mám ráda zajímavé typy lidí“, neoponuje Karolína Ryvolová. „Nechci být nikým a ničím omezován“, tvrdí Manfred Baumann, A další a další. Navíc pro vás máme i tentokrát spoustu praktických článků a technických informací a výsledků Fotografa roku. Je toho opravdu na celý měsíc!

Vyberte si z rozšířeného prosincového vydání časopisu FotoVideo třeba následující:

INTERVIEW: DAVID TURECKÝ A JEHO OSOBNOSTI

„V rámci samotné realizace je vše o improvizaci…“

david-turecky-a-jeho-osobnosti.jpg

ROZHOVOR: KAROLÍNA RYVOLOVÁ

Fotografka spojující spojuje ženskou krásu s přírodou.

karolina-ryvolova-1.jpg

RECENZE: MANFRED BAUMANN CALENDAR 2021

Na obálce je tentokrát playmate Delfina Aziri.

manfred-baumann-calendar-2021.jpg

PRAXE WILDLIFE: MARCIN DOBAS

„Miluji nezapomenutelná setkání s divokými zvířaty.“

marcin-dobas.jpg

TECHNIKA: OBJEKTIVY JSOU V TOMTO VYDÁNÍ ZASTOUPENY HOJNĚ

Objektiv Laowa 15 mm f/4,5 Zero-D Shift je v současnosti nejširším shiftovým objektivem pro fullframové fotoaparáty.

objektivy-jsou-v-tomto-vydani-zastoupeny-hojne.jpg

TECHNIKA: JAKUB CEJPEK PŘEDSTAVUJE

Ještě lepší širokáč FUJINON XF10-24mmF4 R OIS.

jakub-cejpek-predstavuje.jpg

TECHNIKA: NÁŠ VELKÝ TEST TISKÁRNY

Nová Canon imagePROGRAF PRO-300 posunula laťku ještě výše.

nas-velky-test-tiskarny.jpg

FOTOGRAF ROKU: DALŠÍ ROČNÍK JE ZA NÁMI

Dvanácté téma dvacátého ročníku bylo nádherně lidské! Jak jste dopadli vy a jak vaši fotografičtí přátelé? Celkové pořadí najdete jen v tištěném vydání FotoVideo.

dalsi-rocnik-je-za-nami.jpg

… a další a další!

Výhodné je si nechat posílat FotoVideo až domů!

A máme pro vás další a další dárky k celoročnímu předplatnému FotoVideo. Je čas si udělat radost (a také vašim blízkým?) pod stromeček! S naším předplatným opravdu ušetříte. Vybírejte dle chuti, ale rychle, dárků je dost, ale některé jen v omezeném množství! Předplaťte si nás na zimní měsíce a vyzkoušejte si, zda po jednom či dvou či třech či šesti či dvanácti výtiscích. Jak se vám to bude líbit.

Vybírejte si na našem webu:

http://www.ifotovideo.cz/rubriky/predplatne/

Mít doma kvalitně tištěný časopis FotoVideo každý měsíc o den dříve, než se objeví ve volném prodeji na stáncích a v prodejnách (a to celý příští rok!), a ještě k tomu za cca 60 % jeho normální, prodejní ceny, to už se fakt vyplatí! Šetřete s námi!

Opravdu velké prosincové FotoVideo

Právě vychází
fv03-24-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.