A zase tu máme jedničku, tedy první číslo Naší přírody v novém roce. Je – jak jinak – hodně zimní, ale najdete v něm i trošku „teplejší“ témata. Třeba se podíváme do teplých krajin, kam létají „naši“ pěvci, pro ptáky, kteří tu zůstávají, nachystáme krmítka přímo v lese, řekneme si něco o lišejnících, pozveme vás na výlety – např. do Orlických hor, Jizerských hor, ale nejen tam.
V dnešní době se vydáváme načerpat síly do přírody často víc, než kdy jindy, tak otevřeme malý seriál s připomínkami, jak se v přírodě správně chovat, a nezapomněli jsme ani na zajímavé hry pro děti. Přejeme příjemné zimní čtení a pohodový celý tento rok.
Obsah čísla 1/21
Azyl najdeš v (zimním) lese / Alena Říhová
Jak žijí „naši“ ptáci na zimovišti? Pěvci / Tomáš Grim
Lišejníky – průkopníci života / Hana a Vladimír Motyčkovi
Známá cestovatelka mezi kontinenty je velice chytrá / Jaromír Zumr
Krmítko uprostřed lesa / Alena Říhová
Zimní hřebenovkou Orlických hor / Martin Janoška
Oheb – kamenné srdce Železných hor / Martin Kohoutek
Mrazivým předjařím do suché stepi / Jakub Hloušek
Na skalnaté střeše Jizerských hor / Jan Vítek
Do přírody ohleduplně 1. / Tomáš Růžička
Putování tišickou krajinou / Jan Moravec
Fascinující roční období / Monika Tošenovská
Louky, pastviny trávníky – konference Naší přírody 2020 netradičně / Jan Moravec
Lišejníky – průkopníci života
Lišejníky jsou zcela zvláštní podvojné organismy, jejichž stélky tvoří velice těsné společenství houby (mykobiont) a zelené řasy (fykobiont) nebo sinice (cyanobiont). To jim umožňuje žít i v podmínkách, kde by jiné organismy jen těžko hledaly obživu. Zelené řasy či sinice produkují za pomoci fotosyntézy sacharidy, které slouží houbám i jim samotným jako živiny. To je proces závislý na světle, proto se nehoubovým částem lišejníků často souhrnně říká fotobiont. Houby by si v extrémních podmínkách samy živiny nedovedly opatřit, a tak „na oplátku“ za produkty fotosyntézy poskytují řasám ochranu před nepříznivými vnějšími vlivy, hlavně před suchem, dodávají jim vodu a rozpuštěné minerální látky, takže jim umožňují existovat i v místech, kde by jinak nemohly přežít.
Krmítko uprostřed lesa
Krmítko je v zimním čase spásou mnohých stálých ptáků, kteří teď marně hledají potravu pod sněhovými duchnami, ledovou krustou anebo v zamrzlé kůře. Na mysli mám zejména drobné pěvce, kteří bez vhodné potravy, podané lidskou rukou, v déletrvajících mrazech nepřežijí. Každý večer totiž musejí zvýšit kalorický příjem a vytvořit si vydatnou tukovou rezervu, z níž budou během mrazivé noci čerpat nejen energii, ale i teplo. Takže mysleme na ně a plňme krmítka ostošest ☺.
Zimní hřebenovkou Orlických hor
Jen málokteré vrcholové partie našich hor mohou nabídnout lepší podmínky pro vyznavače bílé stopy nebo milovníky zimních přechodů než Orlické hory. Více než 20 km dlouhý hřeben ve výškách nad 900 m nabízí luxus nenáročných terénů, nevšední přírodu a krajinu a za dobrého počasí i překrásné daleké výhledy.
Už máte únorové FotoVideo?
Podívejte se, co v něm najdete...
Vybírejte z únorového vydání časopisu FotoVideo a hlavně si ho kupte:
ROZHOVOR: LUKÁŠ BÍBA
Nejraději fotí vlastní reportážní věci, ale stejně většinu z nich pouštím do redakce.
OSOBNOST: OTAKAR METLIČKA
Povídáme si s vítězem 19. ročníku Fotografa roku o jeho cestách a speciálních koníčcích.
ROZHOVOR: JIŘÍ JIROUTEK
Učím fotografy, aby necvakali, ale tvořili.
ROZHOVOR: EDUARD GENSEREK
„Keď som fotil na juhozápade Etiópie rituálne súboje tamojších kmeňov, hned …“.
SOUTĚŽ: NAŠE STOPY
Zúčastnili jste se této speciální japonsko-české soutěže? Přinášíme výsledky.
PRAXE: FOTOGRAFICKÉ PRÁVO
Poradíme, jak dobře a bezpečně uzavřít licenční smlouvu. Fotografové pozor!
TECHNIKA: TISKÁRNA CANON PIXMA PRO-200
Chcete také mít radost z vlastnoručně vytištěných fotografií? Tak si přečtěte náš test.
FOTOGRAF ROKU: TÉMA „DVA“ VYHODNOCENO!
Najdete svůj úspěšný snímek mezi třiceti nejlepšími? Fotograf roku jede na plné obrátky.
… a samozřejmě dalších minimálně dvacet zajímavých článků!
Výhodné je si nechat posílat FotoVideo až domů!
A zase máme pro vás další dárky k celoročnímu předplatnému FotoVideo. Udělejte si radost (a také vašim blízkým?) na dalších dvanáct měsíců! S naším předplatným opravdu ušetříte. Vybírejte dle chuti, ale rychle, dárků je dost, ale některé jen v omezeném množství! Předplaťte si nás natrvalo, nebo si vyzkoušejte, zda nás chcete odebírat po jednom či dvou či třech či šesti či dvanácti výtiscích. Jak se vám to bude líbit. Ale s delší dobou předplatného klesá jeho cena a dárek je k novému, celoročnímu předplatnému.
Vybírejte si na našem webu:
http://www.ifotovideo.cz/rubriky/predplatne/
Mít doma kvalitně tištěný časopis FotoVideo každý měsíc o den dříve, než se objeví ve volném prodeji na stáncích a v prodejnách, a ještě k tomu za cca 60 % jeho normální, prodejní ceny, to už se fakt vyplatí! Šetříte tak své peníze s námi!