První Čech, který sám pěšky a stopem projel Hedvábnou stezku

Publikováno: 4. března 2021 | autor Redakce
První Čech, který sám pěšky a stopem projel Hedvábnou stezku

Cestovatel vystupující pod pseudonymem Lost Czech Man absolvoval cestu dlouhou desítky tisíc kilometrů přes ta nejkrásnější, ale i nejzapadlejší místa na bájné Hedvábné stezce.

Cestovatel a dobrodruh Martin Půlpán vystupující pod pseudonymem Lost Czech Man, se stal oficiálně prvním Čechem, který sám, po zemi, a během jedné souvislé cesty, zdolal legendární karavanní trasu z Evropy do Číny, známou jako Hedvábná stezka. Jeho téměř čtyřicet tisíc kilometrů dlouhá expedice, která trvala více jak deset měsíců, byla v lednu zapsána do České databanky rekordů.

První Čech, který sám pěšky a stopem projel Hedvábnou stezku

Dobrodružná cesta pardubického rodáka začala v říjnu roku 2018 v tureckém Istanbulu a dále pokračovala přes Írán, Arménii, Gruzii, Ázerbájdžán, Turkmenistán, Uzbekistán, Kyrgyzstán, Kazachstán a Tádžikistán až do Číny. Po tři sta jedenácti dnech na cestě dojel až do bývalého císařského města Si-an ve střední Číně, kde legendární karavanní trasa, po které se přepravovalo zboží mezi vzdálenými světy, končila. Na své pouti musel překonat vysoká pohoří, nekonečné pastviny, i vyprahlé pouště a nejdelší dobu strávil v Íránu, kde pobýval celkem tři měsíce.

První Čech, který sám pěšky a stopem projel Hedvábnou stezku

Jeho trasa vedla i přes nebezpečná území, jakými je třeba Abcházie, neuznaná republika na břehu Černého moře, nebo Wakhanský koridor na hranici Tádžikistánu, Afghánistánu a Číny. Právě toto údolí je považováno za jednu z nefrekventovanějších drogových pašeráckých tras na světě. Nejníže položeným navštíveným místem byla oblast nedaleko čínského města Turfan, která leží sto padesát metrů pod hladinou moře. Nejvýše položeným bodem neobyčejné cesty pak byl průsmyk Ak-Baital v Tádžikistánu ve výšce čtyři tisíce šest set padesát pět metrů nad mořem.

První Čech, který sám pěšky a stopem projel Hedvábnou stezku

Cesta po Hedvábné stezce skýtá i různé nástrahy ze strany počasí. V Geghamských horách v Arménii putoval cestovatel v mínus dvaceti stupních Celsia. Naopak v poušti Taklamakan nedaleko čínského města Turfan zaznamenal teplotu plus čtyřicet devět stupňů Celsia.

První Čech, který sám pěšky a stopem projel Hedvábnou stezku

Samotnou Hedvábnou stezkou ovšem jeho cesta neskončila. Po téměř ročním putování z Evropy do Číny směřovaly jeho kroky do Hongkongu a Macaa, zvláštních územích Čínské lidové republiky, odkud se vydal objevovat jihovýchodní Asii. Ve Vietnamu, Laosu, Kambodži a Thajsku hledal nejenom tajemné chrámy ztracené v džungli, ale i malá etnika v neturistických horských oblastech. Po celkem roce a půl, kdy dobrodruh dojel bez použití letadel z Evropy až do Myanmaru, byla bohužel jeho cesta v březnu 2020 nedobrovolně ukončena.

O jedinečném putování po Hedvábné stezce vyjde na jaře roku 2021 kniha ve které čtenář nalezne ty nejzajímavější příběhy ze zapadlých míst mezi Evropou a Čínou. Dozvíte se například o tom, jak slaví kyrgyzští pastevci konec muslimského svatého měsíce Ramadánu, jak to vypadá v jedné z nejuzavřenějších zemí světa Turkmenistánu, jaké to je být zatčen v Abcházii, jaké to je spát na hranici s Afghánistánem nebo jak těžké je ustát osmi hodinový výslech na čínské hranici.

První Čech, který sám pěšky a stopem projel Hedvábnou stezku

Pro ty, kteří nechtějí čekat na knihu, cestovatel Martin Půlpán nabízí všechny své zážitky postupně sepsané na internetových stránkách www.lostczechman.com nebo na facebookovém profilu Lost Czech Man.

Více informací o rekordu samotném naleznete na stránkách oficiální české knihy rekordů: https://www.dobryden.cz/rekordy/lide/prvni-cech-ktery-sam-pesky-stopem-projel-hedvabnou-stezku/

Cesta byla zaregistrována do České databanky rekordů v pondělí 11. ledna 2021.

Vybraná navštívená města podél Hedvábné stezy:

 • · Turecko: Istanbul, Adana, Mardin
 • · Írán: Tabriz, Isfahan, Shiraz, Zanjan, Rasht, Kermanshah, Hamadan, Rey (dnešní Teherán), Damghan, Sabzevar, Nishapur, Mashhad, Bam, Yazd, Qazvin
 • · Arménie: Jerevan + Selim karavanseraj (hotel, kde karavany odpočívaly)
 • · Gruzie: Tbilisi, Batumi
 • · Ázerbájdžán: Baku, Shamakhi, Ganja
 • · Turkmenistán: Nisa, Merv
 • · Uzbekistán: Bukhara, Shahrisabz, Samarkand, Tashkent, Kokand, Andijon, Khiva
 • · Kyrgyzstán: Issyk kul, Tokmok, Bishkek, Osh, Burana, Uzgen, Jalal Abad, Tokmok
 • · Kazachstán: Turkestan, Almaty
 • · Tádžikistán: Khujand , Wakhanský koridor, Istaravshan
 • · Čína: Kashgar, Turpan, Urumqi, Dunhuang, Lanzhou, Zhangye, Xian

Pohoří, kterými putoval:

 • · Bolkar, Nur, Taurus, Zagros, Alborz, Malý Kavkaz, Zangezur, Vardenis, Geghamské hory, Velký Kavkaz, Kopet Dag, Ťan-Šan, Pamír

Pouště, kterými putoval:

 • · Kavir, Lut, Karakum, Kyzylkum, Taklamakan, Gobi

 


 


Máte už březnové vydání časopisu FOTOVIDEO?

Podívejte se na jeho stručný obsah...

Současný svět v březnovém FotoVideo

Výjimka hned na prvních stranách

Když si ale toto vydání otevřete od začátku, narazíte na naprosto exkluzivní materiál, za kterým jsme se vypravili až daleko za sever Norska vysoko za polární kruh, za fantastickým člověkem jménem Audun Rikardsen. Vyprávění tohoto přírodovědce a skvělého fotografa by vydalo na knihu, jeho zážitky jsou pro nás vnitrozemce z poklidného pásu mírného klimatu naprosto unikátní. Tento krásný a velmi náročný rozhovor trval poměrně dlouho hlavně díky Audunově velkému pracovnímu nasazení a podílelo se na něm minimálně pět našich spolupracovníků.

Široká březnová nabídka pro každého

Skladbu našeho časopisu stálí čtenáři už znají a ví, že nejsme monotématičtí. Mnozí z vás svými fotografiemi a portfolii velmi živě plní stále se rozšiřující nabídku našeho webu www.ifotovideo.cz a nápady dalších se často stávají součástí nejbližších tištěných vydání. Jak víte, děláme tento časopis pro vás, a hlavně s vámi. Takže si dále po Audunovi v klidu pročtěte a prohlédněte tvorbu Lenky Požárové, Štěpána Black Černého, Ľubomíra Činčury, Jiřího George Ksandra, Radka Teope Drbohlava, Richarda Horáka, Stefana Forstera, Jiřího Štarhy a dalších. Krásné počtení a hezké jaro!

Konkrétně nabízíme z březnového vydání časopisu FotoVideo například toto:

OSOBNOST: AUDUN RIKARDSEN

Fascinující tance keporkaků a dalších velryb v úžasném článku norského badatele a skvělého fotografa.

Současný svět v březnovém FotoVideo

RECENZE: JINDŘICH STREIT – VILLAGE PEOPLE 1965–1990

Nádherně výpravnou knihu souběžně vydává Buchkunst a KANT. Doporučujeme!

Současný svět v březnovém FotoVideo

ROZHOVOR: ĽUBOMÍR ČINČURA

Reportér lidských duší (s širokým úsměvem). Skvělý rozhovor a vynikajícím umělcem.

Současný svět v březnovém FotoVideo

TECHNIKA: VYZNÁTE SE V PAMĚŤOVÝCH KARTÁCH?

O tohle jste nám hodně psali. Nabízíme vysvětlení jednotlivých značek a zkratek. Komplet!

Současný svět v březnovém FotoVideo

TECHNIKA: CANON EOS C70

Jak používat kompaktní filmovou kameru C70 s RF bajonetem? Přečtěte si podrobně!

Současný svět v březnovém FotoVideo

FOTOGRAF ROKU: TÉMA „HODINY, STROJE ČASU“

Podívejte se na vítězné snímky seniorů i juniorů. Opravdu stojí za to!

Současný svět v březnovém FotoVideo

… a samozřejmě dalších minimálně dvacet zajímavých článků!

Už jste si objednali vaše FotoVideo až domů! Nemusíte nikam chodit.

Navíc k vaší objednávce máme pro vás další dárky ZDARMA. K celoročnímu předplatnému časopisu FotoVideo prostě patří. Udělejte si radost (a také vašim blízkým?) na dalších dvanáct měsíců! S naším předplatným opravdu ušetříte. Vybírejte dle chuti, ale rychle, dárků je dost, ale některé jen v omezeném množství! Předplaťte si nás natrvalo, nebo si vyzkoušejte, zda nás chcete odebírat po jednom či dvou či třech či šesti či dvanácti výtiscích. Jak se vám to bude líbit. Ale s delší dobou předplatného výrazně klesá jeho cena a dárek je ZDARME k novému, celoročnímu předplatnému.

Vybírejte si na našem webu:

http://www.ifotovideo.cz/rubriky/predplatne/

Mít doma kvalitně tištěný časopis FotoVideo každý měsíc o den dříve, než se objeví ve volném prodeji na stáncích a v prodejnách, a ještě k tomu levněji za cca 60 % jeho normální, prodejní ceny, to už se fakt vyplatí! Šetříte tak své peníze a ještě vyděláte.

 • Současný svět v březnovém FotoVideo
Právě vychází
fv05-24-obalka-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.