Levi Hill a jeho příběh barevné fotografie

Publikováno: 27. února 2021 | autor Redakce
Levi Hill a jeho příběh barevné fotografie

Levi Hill (26. února 1816–1865) byl americký ministr v New Yorku a daguerrotypista, který tvrdil, že vynalezl jako první proces barevné fotografie v roce 1850.

Na dvojici portrétů stářím poškozené daguerrotypie se na vás dívá vznešený postarší muž, na klopě má vyznamenání, v klobouku má bílé rukavice. Tento snímek byl exponován dvakrát po sobě s nepatrným posunem přístroje, takže je zobrazen pokaždé z trochu jiného úhlu. Při prohlížení ve stereokukátku měl působit plasticky.

Franz K. Strezek, portrét neznámého muže, kolorovaná stereodaguerrotypie, asi 1856

Tvář je zčásti barevná, avšak nejde přímo o barevnou fotografii. Jen kolorovanou. V době jejího vzniku ale už existovala technika, kterou někteří označují jako první proces fotografického zachycení barev. Jejím tvůrcem byl Levi Hill, babtistický duchovní a daguerrotypista, narozený 26. února 1816.

Daguerrotypista českého původu Franz K. Strezek (zkomolenina jména Střeček), jehož fotografií tuto techniku ilustrujeme, nijak netajil, že ji zčásti koloroval. Ostatně ruční zásahy do autenticity fotografií provázejí celé dějiny fotografie. Dodejme ještě, že dvojice portrétů dala při prohlížení v kukátku prostorový čili 3D vjem.

První experimenty s barevnou fotografií mají své kořeny již v samotných počátcích historie fotografie. Levi Hill v listopadu 1850 zveřejnil publikaci The Magic Buff, ve které tvrdil, že dokáže zaznamenat modrou, červenou, fialovou a oranžovou barvu na jednu desku. Jako důkaz předložil snímek pořízený metodou hillotypie. Nicméně šlo v tomto případě o velmi špatnou kvalitu a Hill také odmítal zveřejnit podrobnosti svého objevu, takže byl svými současníky přijat skepticky. Když Hill odmítl vydat podrobné údaje o svém postupu také při registraci patentu, prohlásili jej odborníci za podvodníka.

Levi Hill a jeho příběh barevné fotografie

Třebaže mnozí byli toho názoru, že barva jeho fotografie byla přidána ručním kolorováním, dostalo se mu podpory od některých osobností ve vědecké komunitě, zejména od Samuela Morseho, vynálezce telegrafu. Ten v roce 1851 napsal dílo Pojednání o heliochromii, ve kterém tento proces popsal.

Hill označil svůj proces jako „heliochromii“, což mělo význam fotografování v přirozených barvách, respektive v barvách přírody, avšak exponovaným deskám se začalo běžně říkat hillotypie. Přestože se jeho práce setkala se skepticismem během jeho celého života, další výzkumy měly tendenci ukázat, že jeho proces byl v principu zhruba schopen barvy v přírodě reprodukovat.

Levi Hill a jeho příběh barevné fotografie

Chemické rozbory Hillových prací výzkumnými odborníky z National Museum of American History[3], které byly prováděny v roce 2007 prokázaly, že skutečně bylo využito organické barvivo k posílení barevného podání hillotypií, ale že tyto tvoří jen část barevných fotografií. Zjistili, že červené a modré skutečně (velmi hrubě) reprodukovaly skutečnost a další barvy byly přidány podvodným způsobem.

Vedoucí vědecký pracovník Getty Conservation Institute Dusan Stulik, který provedl analýzu daguerreotypií se svým kolegou Artem Kaplanem zjistili, že „...Hill přidával další barevné pigmenty na desky ručně, aby je zfalšoval tak, že pak měly mnohem více barevných odstínů než ve skutečnosti.“

Existují však výzkumy, které uvádí opačné závěry. V roce 2007, tedy 157 let od pořízení prvního snímku, se trojice institucí: Smithsonian's National Museum of American History (NMAH), Getty Conservation Institute (GCI) a Getty Foundation pokusila potvrdit nebo vyvrátit domněnku, zda jsou Hillovy fotografie falešné. Muzeum NMAH prozkoumalo 62 hillotypií, které dostalo v roce 1933 od Hillova zetě Johna Boggse Garrisona. Odborný výzkum vědců a historiků GCI a kurátorů z fotografické sbírky Smithsonianova muzea potvrdily, že Hill byl opravdu génius – objevil fotografickou metodu zachycení několika přirozených barev na desku.

Lze však najít shodu v tom, že jedna část pigmentů na Hillových fotografiích byla přirozená a druhá byla dodána ručně. Hillovi se nepodařilo zapsat na první místo ve vynálezu barevné fotografie. Jeho vynález byl určitě pokročilý, ale zcela jistě nebyl úplný.

Profesor a historik fotografie Joseph Boudreau namíchal znovu archaické chemikálie a pokusil se v roce 1981 zopakovat techniky popsané v Hillově A Treatise on Heliochromy (Pojednání o heliochromii). Podařilo se mu tak znovu vytvořit hillotypické desky v jednoznačných a ověřitelných, i když tlumených slabých barvách, včetně červené, zelené, modré, žluté, fialové a oranžové. Všechny barvy vznikly působením světla samostatně, bez použití dalších barviv a pigmentů.

Máte už březnové vydání časopisu FOTOVIDEO?

Podívejte se na jeho stručný obsah...

Současný svět v březnovém FotoVideo

Výjimka hned na prvních stranách

Když si ale toto vydání otevřete od začátku, narazíte na naprosto exkluzivní materiál, za kterým jsme se vypravili až daleko za sever Norska vysoko za polární kruh, za fantastickým člověkem jménem Audun Rikardsen. Vyprávění tohoto přírodovědce a skvělého fotografa by vydalo na knihu, jeho zážitky jsou pro nás vnitrozemce z poklidného pásu mírného klimatu naprosto unikátní. Tento krásný a velmi náročný rozhovor trval poměrně dlouho hlavně díky Audunově velkému pracovnímu nasazení a podílelo se na něm minimálně pět našich spolupracovníků.

Široká březnová nabídka pro každého

Skladbu našeho časopisu stálí čtenáři už znají a ví, že nejsme monotématičtí. Mnozí z vás svými fotografiemi a portfolii velmi živě plní stále se rozšiřující nabídku našeho webu www.ifotovideo.cz a nápady dalších se často stávají součástí nejbližších tištěných vydání. Jak víte, děláme tento časopis pro vás, a hlavně s vámi. Takže si dále po Audunovi v klidu pročtěte a prohlédněte tvorbu Lenky Požárové, Štěpána Black Černého, Ľubomíra Činčury, Jiřího George Ksandra, Radka Teope Drbohlava, Richarda Horáka, Stefana Forstera, Jiřího Štarhy a dalších. Krásné počtení a hezké jaro!

Konkrétně nabízíme z březnového vydání časopisu FotoVideo například toto:

OSOBNOST: AUDUN RIKARDSEN

Fascinující tance keporkaků a dalších velryb v úžasném článku norského badatele a skvělého fotografa.

Současný svět v březnovém FotoVideo

RECENZE: JINDŘICH STREIT – VILLAGE PEOPLE 1965–1990

Nádherně výpravnou knihu souběžně vydává Buchkunst a KANT. Doporučujeme!

Současný svět v březnovém FotoVideo

ROZHOVOR: ĽUBOMÍR ČINČURA

Reportér lidských duší (s širokým úsměvem). Skvělý rozhovor a vynikajícím umělcem.

Současný svět v březnovém FotoVideo

TECHNIKA: VYZNÁTE SE V PAMĚŤOVÝCH KARTÁCH?

O tohle jste nám hodně psali. Nabízíme vysvětlení jednotlivých značek a zkratek. Komplet!

Současný svět v březnovém FotoVideo

TECHNIKA: CANON EOS C70

Jak používat kompaktní filmovou kameru C70 s RF bajonetem? Přečtěte si podrobně!

Současný svět v březnovém FotoVideo

FOTOGRAF ROKU: TÉMA „HODINY, STROJE ČASU“

Podívejte se na vítězné snímky seniorů i juniorů. Opravdu stojí za to!

Současný svět v březnovém FotoVideo

… a samozřejmě dalších minimálně dvacet zajímavých článků!

Už jste si objednali vaše FotoVideo až domů! Nemusíte nikam chodit.

Navíc k vaší objednávce máme pro vás další dárky ZDARMA. K celoročnímu předplatnému časopisu FotoVideo prostě patří. Udělejte si radost (a také vašim blízkým?) na dalších dvanáct měsíců! S naším předplatným opravdu ušetříte. Vybírejte dle chuti, ale rychle, dárků je dost, ale některé jen v omezeném množství! Předplaťte si nás natrvalo, nebo si vyzkoušejte, zda nás chcete odebírat po jednom či dvou či třech či šesti či dvanácti výtiscích. Jak se vám to bude líbit. Ale s delší dobou předplatného výrazně klesá jeho cena a dárek je ZDARME k novému, celoročnímu předplatnému.

Vybírejte si na našem webu:

http://www.ifotovideo.cz/rubriky/predplatne/

Mít doma kvalitně tištěný časopis FotoVideo každý měsíc o den dříve, než se objeví ve volném prodeji na stáncích a v prodejnách, a ještě k tomu levněji za cca 60 % jeho normální, prodejní ceny, to už se fakt vyplatí! Šetříte tak své peníze a ještě vyděláte.

Současný svět v březnovém FotoVideo

Právě vychází
fv05-24-obalka-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.