Josef Jindřich Šechtl a jeho „leikaření“ nejen E. Beneše

Publikováno: 24. února 2021 | autor Redakce
Josef Jindřich Šechtl a jeho „leikaření“ nejen E. Beneše

Josef Jindřich Šechtl (Schächtl) se narodil v Táboře 9. května roku 1877 jako druhé ze tří dětí. Jeho otec, Ignác Šechtl, otevřel o rok dříve ve městě fotografický ateliér, a tak byl Josef Jindřich ovlivněn fotografií již od svého dětství.

Byl tichý a nenápadný. Své snímky, které pořídil fotoaparátem Leica, zaujmou svou bezprostředností a rovněž svou šíří: kromě Tábora za éry tamního starosty Václava Soumara zachycují cesty k Jadranu, Edvarda Beneše či sraz jawistů.

Josef Jindřich Šechtl a jeho „leikaření“ nejen E. Beneše

V Táboře dosposud žije jeho vnučka, malířka a grafička Marie Michaela Šechtlová (1952) a její dvě děti – tedy Šteichlova pravnoučata. Marie Michaela si dědečka ale nepamatuje, neboť zemřel, když jí byly necelé dva roky.

Josef Jindřich Šechtl a jeho „leikaření“ nejen E. Beneše

Šechtlovo „leicaření“ má v současné době velkou dokumentární hodnotu. Rodině totiž komunisté v 50. letech archiv sebrali a všechny negativy od roku 1930 do roku 1954 zničili, velká část dost možná skončila v rybníce Jordán.

Josef Jindřich Šechtl a jeho „leikaření“ nejen E. Beneše

Po ukončení nižší střední školy v Táboře se jako chlapec zajímal o chemigrafii, tedy metodu tisku fotografií. Ve svých čtrnácti letech začal pracovat jako učeň v polygrafické továrně Jana Vilíma v Praze. Později jako fotograf v ateliéru Františka Krátkého v Kolíně a výuční list napsaný jeho otcem zase potvrzuje jeho studia v ateliéru Šechtl a Voseček v letech 1892–1895. Roku 1899, ve svých dvaadvaceti letech, ukončil předčasně službu v armádě a začal pracovat v pobočce ateliéru Šecthl & Voseček v Černovicích (na Bukovině).

Josef Jindřich Šechtl a jeho „leikaření“ nejen E. Beneše

Jelikož ale fotografie nejsou signovány autorem, je těžké určit, které z nich v letech 1899–1911 pořídil Josef Jindřich a které jeho otec Ignác. Vliv Josefa Jindřicha na chod ateliéru je však více než zjevný. Brzy ateliér začal vydávat větší fotoreportáže z nejrůznějších událostí i pohlednice signované jako Šechtl a Voseček. Nejstarší z těchto fotoreportáží, například ty ze Sokolského sletu v Praze či příjezdu Františka Josefa I. do Tábora, obsahovaly kolem dvaceti fotografií. Krajinská výstava v Táboře roku 1902 už byla zdokumentována na více než stu fotografií.

Josef Jindřich Šechtl a jeho „leikaření“ nejen E. Beneše

Portréty z ateliéru Šechtl a Voseček jsou srovnatelné s pracemi nejlepších pražských portrétních studií. Práce Josefa Jindřicha je ovlivněna piktorialismem, hnutím za uměleckou fotografii, a na fotografii dokázal dovedně vyjádřit osobnost fotografovaného často s jemným smyslem pro humor.

Josef Jindřich Šechtl (9. května 1877, Tábor – 24. února 1954, Tábor).


Máte už březnové vydání časopisu FOTOVIDEO?

Podívejte se na jeho stručný obsah...

Současný svět v březnovém FotoVideo

Výjimka hned na prvních stranách

Když si ale toto vydání otevřete od začátku, narazíte na naprosto exkluzivní materiál, za kterým jsme se vypravili až daleko za sever Norska vysoko za polární kruh, za fantastickým člověkem jménem Audun Rikardsen. Vyprávění tohoto přírodovědce a skvělého fotografa by vydalo na knihu, jeho zážitky jsou pro nás vnitrozemce z poklidného pásu mírného klimatu naprosto unikátní. Tento krásný a velmi náročný rozhovor trval poměrně dlouho hlavně díky Audunově velkému pracovnímu nasazení a podílelo se na něm minimálně pět našich spolupracovníků.

Široká březnová nabídka pro každého

Skladbu našeho časopisu stálí čtenáři už znají a ví, že nejsme monotématičtí. Mnozí z vás svými fotografiemi a portfolii velmi živě plní stále se rozšiřující nabídku našeho webu www.ifotovideo.cz a nápady dalších se často stávají součástí nejbližších tištěných vydání. Jak víte, děláme tento časopis pro vás, a hlavně s vámi. Takže si dále po Audunovi v klidu pročtěte a prohlédněte tvorbu Lenky Požárové, Štěpána Black Černého, Ľubomíra Činčury, Jiřího George Ksandra, Radka Teope Drbohlava, Richarda Horáka, Stefana Forstera, Jiřího Štarhy a dalších. Krásné počtení a hezké jaro!

Konkrétně nabízíme z březnového vydání časopisu FotoVideo například toto:

OSOBNOST: AUDUN RIKARDSEN

Fascinující tance keporkaků a dalších velryb v úžasném článku norského badatele a skvělého fotografa.

Současný svět v březnovém FotoVideo

RECENZE: JINDŘICH STREIT – VILLAGE PEOPLE 1965–1990

Nádherně výpravnou knihu souběžně vydává Buchkunst a KANT. Doporučujeme!

Současný svět v březnovém FotoVideo

ROZHOVOR: ĽUBOMÍR ČINČURA

Reportér lidských duší (s širokým úsměvem). Skvělý rozhovor a vynikajícím umělcem.

Současný svět v březnovém FotoVideo

TECHNIKA: VYZNÁTE SE V PAMĚŤOVÝCH KARTÁCH?

O tohle jste nám hodně psali. Nabízíme vysvětlení jednotlivých značek a zkratek. Komplet!

Současný svět v březnovém FotoVideo

TECHNIKA: CANON EOS C70

Jak používat kompaktní filmovou kameru C70 s RF bajonetem? Přečtěte si podrobně!

Současný svět v březnovém FotoVideo

FOTOGRAF ROKU: TÉMA „HODINY, STROJE ČASU“

Podívejte se na vítězné snímky seniorů i juniorů. Opravdu stojí za to!

Současný svět v březnovém FotoVideo

… a samozřejmě dalších minimálně dvacet zajímavých článků!

Už jste si objednali vaše FotoVideo až domů! Nemusíte nikam chodit.

Navíc k vaší objednávce máme pro vás další dárky ZDARMA. K celoročnímu předplatnému časopisu FotoVideo prostě patří. Udělejte si radost (a také vašim blízkým?) na dalších dvanáct měsíců! S naším předplatným opravdu ušetříte. Vybírejte dle chuti, ale rychle, dárků je dost, ale některé jen v omezeném množství! Předplaťte si nás natrvalo, nebo si vyzkoušejte, zda nás chcete odebírat po jednom či dvou či třech či šesti či dvanácti výtiscích. Jak se vám to bude líbit. Ale s delší dobou předplatného výrazně klesá jeho cena a dárek je ZDARME k novému, celoročnímu předplatnému.

Vybírejte si na našem webu:

http://www.ifotovideo.cz/rubriky/predplatne/

Mít doma kvalitně tištěný časopis FotoVideo každý měsíc o den dříve, než se objeví ve volném prodeji na stáncích a v prodejnách, a ještě k tomu levněji za cca 60 % jeho normální, prodejní ceny, to už se fakt vyplatí! Šetříte tak své peníze a ještě vyděláte.

Právě vychází
fv03-24-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.