Josef Anton Trčka byl dvorním fotografem mistrů vídeňské secese

Publikováno: 15. března 2021 | autor Kateřina Davidová
Josef Anton Trčka byl dvorním fotogarafem mistrů vídeňské secese

Secesní fotograf a malíř, narozený na Moravě, zapomenutý umělec evropského významu. Říká se, že náhoda přeje připraveným. Proto lze předpokládat, že když na počátku roku 1914 vedení školy Graphische Lehr- und Versuchsanstalt ve Vídni, jedné z nejlepších v Evropě rozhodlo, že právě Trčka bude fotografovat bohy vídeňské moderny…

V roce 1914 získal možnost portrétovat několik předních osobností vídeňské moderny. Mezi nimi nechyběl například Gustav Klimt, Petr Alternberg nebo tehdy 50letý Josef Svatopluk Machar.

Josef Anton Trčka byl dvorním fotogarafem mistrů vídeňské secese

Avšak vrcholem Trčkových předválečných fotografických zakázek byla série portrétů Egona Schieleho, ve které se zaměřil na mimiku obličeje či gesta rukou. Se Schielem se společně sblížili, avšak přátelství bohužel netrvalo dlouho, po malířově smrti roku 1918 Trčka namaloval jeho posmrtný portrét a publikoval fotografie Trčka u opuštěného Schieleho obrazu.

Josef Anton Trčka byl dvorním fotogarafem mistrů vídeňské secese

Ve dvacátých letech, po smrti svých blízkých a možná i v předtuše rozvodu, se Trčka stěhuje do Prahy. Doufá v učitelské místo na grafické škole, poblíž profesora Karla Nováka. Shání si byt v Letohradské ulici na Vinohradech. A jistý čas pracuje pro fotografické oddělení Ministerstva národní obrany. Nakonec ovšem celý projekt končí nezdarem. Škola pro tohoto pedagoga nemá peníze. V roce 1923 uspořádal v Praze výstavu, o rok později pozval do Vídně skupinu Tvrdošíjných, Vlastislava Hofmana, Rudolfa Kremličku, Václava Špálu, Jana Zrzavého. Vystavoval s nimi jako mrtvý Antios a živý Antonín Trčka.

Josef Anton Trčka byl dvorním fotogarafem mistrů vídeňské secese

Roku 1926 se jedinkrát v životě pokusí být zaměstnán. Nakonec si otevře vlastní fotografický ateliér. Tehdy vzniká i výjimečná kolekce aktů, tanečních snímků a portrétů. Ty jej živí. Jestliže jeho fotografie tance jdou až na hranici stylizace, kdy iluze je vyčerpána až do krajnosti, Trčkovy akty a portréty jsou díly, která snesla prověrku nejnáročnější prověrku časem. Vždyť snímky podobné kvality vznikaly v Evropě jen na několika málo místech.

Josef Anton Trčka byl dvorním fotogarafem mistrů vídeňské secese

Po anexi Rakouska hitlerovským Německem měl konflikty s gestapem a v březnu 1940 neočekávaně zemřel po nehodě s kamny v domácnosti… Tehdy údajně zasáhla dům, ve kterém měl Trčka ateliér a kde se ještě stále nacházela velká část jeho děl, bomba od Američanů. Dle svědků to byla asi jediná bomba, která jako by letadlu spíše náhodou upadla. Dům s Trčkovými fotografiemi dostal zásah jako jediný v širokém okolí. A to je také důvod, proč víme o Trčkovi, jehož dílo patří k počátkům moderního evropského umění, tak málo

Josef Anton Trčka, Antios – 7. září 1893 Vídeň - 16. března 1940, Vídeň.

Máte už březnové vydání časopisu FOTOVIDEO?

Podívejte se na jeho stručný obsah...

Současný svět v březnovém FotoVideo

Výjimka hned na prvních stranách

Když si ale toto vydání otevřete od začátku, narazíte na naprosto exkluzivní materiál, za kterým jsme se vypravili až daleko za sever Norska vysoko za polární kruh, za fantastickým člověkem jménem Audun Rikardsen. Vyprávění tohoto přírodovědce a skvělého fotografa by vydalo na knihu, jeho zážitky jsou pro nás vnitrozemce z poklidného pásu mírného klimatu naprosto unikátní. Tento krásný a velmi náročný rozhovor trval poměrně dlouho hlavně díky Audunově velkému pracovnímu nasazení a podílelo se na něm minimálně pět našich spolupracovníků.

Široká březnová nabídka pro každého

Skladbu našeho časopisu stálí čtenáři už znají a ví, že nejsme monotématičtí. Mnozí z vás svými fotografiemi a portfolii velmi živě plní stále se rozšiřující nabídku našeho webu www.ifotovideo.cz a nápady dalších se často stávají součástí nejbližších tištěných vydání. Jak víte, děláme tento časopis pro vás, a hlavně s vámi. Takže si dále po Audunovi v klidu pročtěte a prohlédněte tvorbu Lenky Požárové, Štěpána Black Černého, Ľubomíra Činčury, Jiřího George Ksandra, Radka Teope Drbohlava, Richarda Horáka, Stefana Forstera, Jiřího Štarhy a dalších. Krásné počtení a hezké jaro!

Konkrétně nabízíme z březnového vydání časopisu FotoVideo například toto:

OSOBNOST: AUDUN RIKARDSEN

Fascinující tance keporkaků a dalších velryb v úžasném článku norského badatele a skvělého fotografa.

Současný svět v březnovém FotoVideo

RECENZE: JINDŘICH STREIT – VILLAGE PEOPLE 1965–1990

Nádherně výpravnou knihu souběžně vydává Buchkunst a KANT. Doporučujeme!

Současný svět v březnovém FotoVideo

ROZHOVOR: ĽUBOMÍR ČINČURA

Reportér lidských duší (s širokým úsměvem). Skvělý rozhovor a vynikajícím umělcem.

Současný svět v březnovém FotoVideo

TECHNIKA: VYZNÁTE SE V PAMĚŤOVÝCH KARTÁCH?

O tohle jste nám hodně psali. Nabízíme vysvětlení jednotlivých značek a zkratek. Komplet!

Současný svět v březnovém FotoVideo

TECHNIKA: CANON EOS C70

Jak používat kompaktní filmovou kameru C70 s RF bajonetem? Přečtěte si podrobně!

Současný svět v březnovém FotoVideo

FOTOGRAF ROKU: TÉMA „HODINY, STROJE ČASU“

Podívejte se na vítězné snímky seniorů i juniorů. Opravdu stojí za to!

Současný svět v březnovém FotoVideo

… a samozřejmě dalších minimálně dvacet zajímavých článků!

Už jste si objednali vaše FotoVideo až domů! Nemusíte nikam chodit.

Navíc k vaší objednávce máme pro vás další dárky ZDARMA. K celoročnímu předplatnému časopisu FotoVideo prostě patří. Udělejte si radost (a také vašim blízkým?) na dalších dvanáct měsíců! S naším předplatným opravdu ušetříte. Vybírejte dle chuti, ale rychle, dárků je dost, ale některé jen v omezeném množství! Předplaťte si nás natrvalo, nebo si vyzkoušejte, zda nás chcete odebírat po jednom či dvou či třech či šesti či dvanácti výtiscích. Jak se vám to bude líbit. Ale s delší dobou předplatného výrazně klesá jeho cena a dárek je ZDARME k novému, celoročnímu předplatnému.

Vybírejte si na našem webu:

http://www.ifotovideo.cz/rubriky/predplatne/

Mít doma kvalitně tištěný časopis FotoVideo každý měsíc o den dříve, než se objeví ve volném prodeji na stáncích a v prodejnách, a ještě k tomu levněji za cca 60 % jeho normální, prodejní ceny, to už se fakt vyplatí! Šetříte tak své peníze a ještě vyděláte.

Současný svět v březnovém FotoVideo

Právě vychází
fv05-24-obalka-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.