Existují ještě nové filmové fotoaparáty?

Publikováno: 5. srpna 2023 | autor Redakce
pexels-gabriel-peter-707018.jpg

Částečně jsme si na tuto otázku odpověděli již v předchozích dílech analogové školy. Avšak proč se nepodívat na tuto část trhu krapet podrobněji?

Ohraná písnička o tom, že trendem současné doby je opětovné zvyšování popularity analogové fotografie, už není postavena pouze na dojmologii. Tento trend dlouhodobě potvrzuje nárůst prodejů a především služeb souvisejících s filmovou fotografií i některé výzkumy trhu a také pozvolný nárůst ceny spotřebního zboží, tedy filmových materiálů. To je ostatně indikátor toho, že je na trhu vysoká poptávka.

ryan-hafey-9hw4lz0fhe4-unsplash.jpg

Únavná dokonalost

Proč je filmová fotografie více populární, je možné vysvětlit hned z několika směrů. Asi největší podíl na této situaci však bude mít pravděpodobně zahlcení přemírou digitálních obrázků, které jsou mnohdy až příliš bezchybné a dokonalé.

Specifická estetika filmové fotografie i podání obrazu, které je do značné míry možné ovlivnit jak výběrem filmového materiálu, tak způsobem jeho zpracování – to vše vytváří celkový vizuální zážitek pro mnoho diváků nesrovnatelný s dokonalostí digitální fotografie, který je pro ně mnohem zajímavější a atraktivnější.

screenshot-2023-05-15-at-4.01.34-pm.png

Zejména mladší generace je pak fascinována způsobem vzniku fotografie a také ovládáním kinofilmových fotoaparátů. Oproti jednoduchému dotyku virtuální spouště na obrazovce mobilního telefonu je totiž třeba natáhnout závěrku, posunout film, ručně zaostřit a ve vhodný okamžik stisknout spoušť. Ale hlavně je třeba potom čekat, až se dofotí celý film, abychom mohli zkontrolovat výsledek.

Právě ono tajemné čekání na výsledný obrázek bez možnosti jeho kontroly na displeji je také součástí celkového prožitku při fotografování na film. Přidejme k tomu lidem vlastní touhu po originalitě a autentičnosti a recept na popularizaci filmové fotografie je tu.

Jenže čím fotografovat?

Tohle už je trochu jiná písnička. Neoddiskutovatelný podíl na popularizaci filmové fotografie má společnost Lomography, která si dala za cíl přiblížit analogovou fotografii mladší generaci, a nutno dodat, že se jí to podařilo. Malé fotoaparáty Lomo byly k vidění před několika lety na krku každého druhého hipstera.

leica-m6.jpg

Bohužel pro mnoho fotografů je značnou nevýhodou fotoaparátů z produkce Lomography jejich obrazové zkreslení, které je pro ně sice typické, ale zároveň omezující, co se možného kreativního rozvoje týká. Ti ambicióznější proto sahají po starších filmových fotoaparátech, o nichž si v této rubrice povídáme již několik let.

Jenže co když chcete koupit nový filmový fotoaparát? Je to vůbec ještě možné? Ano, možné to je, ale na výběr toho příliš není. Pokud nejste limitovaní...


Celý článek najdete v srpnovém čísle FotoVideo

Doporučujeme také výhodné předplatné s dárkem!


fv08-23-obalka-web3.jpg

Právě vychází
fv07-24-obalka-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.