Dárek k nedožitým 80. narozeninám Jefa Kratochvíla

Publikováno: 1. srpna 2023 | autor Redakce
19-rochova-libena.jpg

Nedávno jsem se bavil s Jefovým synem Antonínem Tino Kratochvilem a vzpomínal na jeho tátu a časté návštěvy v redakci v Praze. Tím pádem jsem se dozvěděl o skvělém počinu, který Tino zorganizoval k jeho nedožitým osmdesátým narozeninám.

Jef totiž mimo jiné v 80. letech vytvořil velmi unikátní soubor portrétů umělců brněnské výtvarné scény. Portréty vznikaly pro kulturní rubriku Brněnského večerníku.

Byl to Jefův dlouhodobý a průběžný projekt, Tino?

Ano, Jef to vždy nafotil a následně fotografie zvětšoval na matný barytový papír 50 × 60 cm a pokaždé požádal dotyčného umělce, aby svůj portrét nějakým způsobem dotvořil. Vznikly jedinečné koláže a asambláže.

124-ferebauer-ferda.jpg

Celkem je těchto fotografických asambláží přes stovku, i když se někteří výtvarníci v průběhu pěti let 1970–1975 opakovali. Na vernisáži výstavy, která je určitě na několik let umístěna v prostorách hotelu Vaka v Brně, bylo několik z nich přítomno a konstatovali, že většina portrétovaných už bohužel není mezi námi. Už proto stojí tato výstava za zhlédnutí…

Jef kouzlu „dotvářené fotografie“ podlehl i u dalšího souboru, tentokrát fotografií z Divadla Husa na provázku, které dokresloval architekt a scénograf Dušan Ždímal. Asi po 20 letech se opět vrátil k výtvarníkům a fotografie publikoval v jednom ze svých kulturních magazínů, které vydával.

19-rochova-libena.jpg

To už se jednalo o barevné fotografie a oslovoval jimi mladší generaci. Tyto fotky na výstavě nejsou, protože už by se tam jednoduše nevešly. Každopádně i tak se určitě jedná o nejrozsáhlejší Jefovu výstavu vůbec.

O výstavě

V pátek 30. června 2023 byla v brněnském hotelu Vaka slavnostně zahájena dosud největší výstava ceněného souboru portrétů brněnských umělců Dech brněnských ateliérů, který je nejobsáhlejším dílem ikony brněnské fotografie Jefa Kratochvila.

garaj-laco.jpg

Přesně v tento den by býval Jef Kratochvil oslavil své 80. narozeniny a jeho syn, taktéž známý brněnský fotograf Tino Kratochvil, se rozhodl najít pro jeho dílo trvalejší umístění. „Delší dobu jsem přemýšlel, jak bych mohl vystavit tento unikátní soubor fotografií, aby byl přístupný veřejnosti. Pak se povedlo najít umístění v brněnském hotelu Vaka, který patří našim rodinným přátelům, rodině Vanžurových, a jsem za to moc rád.“

53-zabransky-vlastimil.jpg

Naposledy byl tento cyklus, který vznikal převážně v letech 1980–1985, vystaven před deseti lety v omezené šíři v Paláci šlechtičen. Nejobsáhlejší Jefovo dílo ukazuje brněnské výtvarníky 80. let v jejich autentickém prostředí, často i s jejich díly. Je to unikátní pohled do uměleckého prostředí Brna té doby a je v něm zachycena celá generace brněnských umělců.


O autorovi

Jef Kratochvil (1943–2018)

Brněnský fotograf, kterému učarovalo Divadlo Husa na provázku v dobách své nejslavnější éry a přivedlo ho k tvorbě stovek, možná tisíců fotografií. Ač původně samouk, stal se z něj uznávaný fotograf zaměřující se na umělecké prostředí Brna.

jef-foto-tino-(1).jpg

Mimoto navrhoval obaly gramofonových desek folkových a rockových kapel. Po revoluci spojil svoje jméno s působením v Městském divadle Brno, kde byl dvorním fotografem.


Výstava obsahuje sto děl a byla zahájena primátorkou města Brna Markétou Vaňkovou, ředitelem Městského divadla Brno Stanislavem Mošou a jednatelem hotelu Vaka Leošem Vanžurou. „Jsem velmi rád, že Jefovo dílo u nás našlo své místo a budeme ho moci představit každému, kdo bude mít zájem. Výstava je pro veřejnost přístupná v prostorách hotelu Vaka na Cimburkově 4a v Brně (www.hotelvaka.cz) každý den včetně víkendů, vždy mezi 10. a 17. hodinou, zatím bez konečného data. Srdečně zveme všechny milovníky fotografie.“


Celý článek najdete v srpnovém čísle FotoVideo

Doporučujeme také výhodné předplatné s dárkem!


fv08-23-obalka-web3.jpg

Právě vychází
fv07-24-obalka-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.