100 let – Průkopník momentky Rudolf Bruner-Dvořák

Publikováno: 8. října 2021 | autor Redakce
100 let – Průkopník momentky Rudolf Bruner-Dvořák

Sto let od skonu velkého fotografa bývá obvykle důvodem k uspořádání reprezentativní výstavy nebo vydání knihy, v případě Rudolfa Brunera-Dvořáka se to bohužel nepodařilo. Na tohoto průkopníka momentky a jejího uplatnění v tiskovinách se ostatně zapomínalo již po vzniku samostatného státu. Měl totiž titul od Františka Ferdinanda d'Este a mladá republika neměla ráda nic, co připomínalo monarchii.

Text: Pav el Scheufler, snímky pocházejí z originálů ve Sbírce Scheufler, www.scheufler.cz, www.cs.wikipedia.org/wiki/Pavel_Scheufler

100 let – Průkopník momentky Rudolf Bruner-Dvořák

Rudolf Bruner-Dvořák se narodil roku 1864 v Přelouči v rodině krejčího Václava Brunera. Změna z německého příjmení na české Dvořák byla patrně provedena z vlasteneckých pohnutek. Jeho starší bratr malíř mu vyjednal u známého mnichovského fotografa Carla Teufela vyučení, které Rudolf dokončil v létě 1887. Práce v ateliéru ho však nebavila, považoval ji za nudnou záležitost. Chtěl se soustředit na zpravodajskou fotografii, zachycovat vzrušení z okamžiku. Když po dvou letech působení v rodné Přelouči přišel do Prahy, na klasickou portrétní práci se již vůbec nezařídil. Ostatní jeho kolegové považovali za základ své živnosti portrét a fotografování v exteriéru brali jen jako doplněk.

100 let – Průkopník momentky Rudolf Bruner-Dvořák

Rudolf si však věřil a začal se označovat jako „momentní fotograf“. Orientace na fotografické zpravodajství z událostí byla prozíravá, ale vskutku odvážná, protože předpokládala spolupráci s časopisy a novinami, kam teprve jen zvolna pronikaly fotozinkografické reprodukce, které střídaly xylografie „ryté dle fotografií“.

Zásadním zvratem jeho kariéry byla…

Celý článek si přečtěte v kouzelném říjnovém časopisu FOTOVIDEO.

A co tam ještě najdete?

Naše říjnové vydání patří každoročně těm, která jsou bohatá na novinky, barvy a osobnosti. Přestože má tentokrát klasicky černobílou obálku, svou podzimní kouzelnou hru barev tohoto období v sobě nezapře. Otevíráte stránky plné krásných slov, ještě krásnějších fotografií a důvěry ve svět, který by mohl být ještě krásnější.

 

Co si vybrat z říjnového, bohatého obsahu?

Začněme třeba od konce? Pravidelné fotografické zamyšlení Františka Dostála najdete tentokrát v úplném závěru na straně 98. Určitě si prohlédněte vašich dvacet nejlepších a vysoce ceněných fotografií z desátého tématu Fotografa roku? Víte, kdo vyhrál v desátém tématu 21. ročníku? Čtěte na stranách 86 a dalších. Nebo naše exkluzivní testy vybrané techniky? Nový Canon EOS R3 samozřejmě nechybí! Také milujete naší Analogovou školu a stále obdivovanou FotoPoradnu?

Uprostřed vydání nabízíme zajímavou fotolokaci, coby inspiraci k podobným soutěžním kategoriím. Určitě vás zaujme úžasné vyprávění Petra Jana Juračky o jeho návštěvě Azorských ostrovů, rozhovor s prvotřídním Michalem Svítokem a úvodní skvělé povídání s Lenkou Hatašovou. Je toho vážně hodně, a nejen ke čtení!

Nezapomeňte si občas prohlédnout některé z videí, která vám v našich materiálech nabízíme formou QR kódu. Dozvíte se ještě více…

První skvělé téma 22. ročníku soutěže Fotograf roku

Krajina mých snů má uzávěrku 31. 10. 2021

Jedno z nejstarších fotografických témat, které klade důraz na estetickou hodnotu a vyjádření. Kořeny žánru sahají do 16. století, kdy se v Nizozemsku zrodila krajinomalba. Její postupy se dodnes promítají do krajinné fotografie. Požadavky na kvalitní krajinnou fotografii jsou: precizní kompozice, správně zvolená expozice a dobré světelné podmínky. Více na: http://fotografroku.ifotovideo.cz

Z říjnového FotoVideo si tedy například vyberte:

ROZHOVOR: LENKA HATAŠOVÁ

ROZHOVOR: LENKA HATAŠOVÁ

Upravování fotografií je kapitola sama pro sebe

ROZHOVOR: MICHAL SVÍTOK NEJEN O TOKIU

Špičkový slovenský reportážní fotograf odpovídá

ROZHOVOR: MICHAL SVÍTOK NEJEN O TOKIU

HISTORIE: RUDOLF BRUNER-DVOŘÁK

Vzpomínka na průkopníka fotografické momentky z pera Pavla Scheuflera

PRAXE: DALŠÍ TIP NA SKVĚLOU FOTOLOKACI

Kouzla jihomoravské vinařské architektury zaujmou nejen vaše fotografické oko

DALŠÍ TIP NA SKVĚLOU FOTOLOKACI

TECHNIKA: CANON EOS R3 A NAŠE PRVNÍ DOJMY

Profesionál Pavel Lebeda komentuje nedávno představenou novinku

CANON EOS R3 A NAŠE PRVNÍ DOJMY

FOTOGRAF ROKU: KDO VYHRÁL 10. TÉMA?

Řady, řady – toto kolo opět pořádně zamíchalo celkovým pořadím

FOTOGRAF ROKU: NOVÁ TÉMATA OTEVŘENA

Ročník 22 největší naší fotografické soutěže začal novými, krásnými tématy, která najdete na našem webu

FOTOGRAF ROKU 2022: NOVÁ TÉMATA OTEVŘENA

… a další a další důležité, inspirativní i praktické články

Je čas na nové předplatné! Vyberete si některou ze čtyřčlenných sad Lowepro, paměťovou kartu LEXAR, módní tašku či parfém, předplatné ZONER? Vybírejte rychle, jednotlivé dárky jsou v omezených počtech! Objednání předplatného FotoVideo stejně jednoduché, jako v jiných e-shopech!

Vybírejte si na našem webu: http://www.ifotovideo.cz/rubriky/predplatne/

Doporučujeme! Mít doma kvalitně tištěný časopis FotoVideo každý měsíc o den dříve, než se objeví ve volném prodeji na stáncích a v prodejnách, a ještě k tomu levněji za cca 60 % jeho normální, prodejní ceny, to už se fakt vyplatí! Šetříte tak své peníze a ještě vyděláte. Takové je naše předplatné!

Kouzla říjnového FotoVideo

 

Za 1 den
vyjde nové číslo FotoVideo.
fv05-24-obalka-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.