FotoVideo - 04/2024 Datum vydání: 27.03.2024

Tištěná verze časopisu s dárkem Objednat na send.cz

Elektronické verze časopisů

přečíst na Alza M. přečíst na rajknih.cz

Dubnovým vydáním, které si určitě právě jdete koupit, překračujeme pomyslnou hranici prvního čtvrtletí roku 2024, který začal poněkud překotně.

Všichni toužíme po uklidnění života kolem nás i nedaleko od nás, ale nějak se to nepříliš daří. Vracíme se proto stále víc a více k našemu společnému obrazovému koníčku či u některých z nás dokonce k profesi a snažíme se jednotlivě i ve společných úvahách přinést více klidu, lidství, pokory a jistoty.

fv04-24-obalka-web3.jpg

Toto vydání je více o lidech a jejich vztazích, o něžnostech i komplikacích. A vyprávění v něm jsme svěřili několika krásným autorkám, jejichž slova a snímky by vás mohly přivézt na tu příjemnější a pozitivnější cestu dalšími díly tohoto roku.

Snad trochu i příznačně je duben aktuálním a finálním měsícem krásného téma soutěže fotograf roku, jemuž se už dlouho říká jednoduše STREET. Ano, i v tomto tématu se setkáváme s lidmi nejen na ulicích v někdy až kuriózních momentech, a ne nadarmo klasik říká, že se toho na ulicích děje více než v hollywoodských akčních filmech.

Takže to je naše první důležitá výzva, pro ty, co si doma nenápadně vezmou svůj přístroj a občas vyrazí do ulic, aby ulovili snímky, které se určitě už nikdy nebudou opakovat a pak se s námi o ně navíc podělí v naší nekonečné soutěži.

fotovideo-04-24-fotoskoda.jpg

V zářné rubrice „Mistrovská osmička“, která se usadila už poměrně pevně do úvodu každého vydání našeho časopisu, se setkáte s Paní Danou Kyndrovou, autorkou, která se černobílé humanistické fotografii věnuje už od mládí. V úvodu říká: „Pokud jde o dokumentární, respektive humanistickou fotografii, tak vidím její hlavní perspektivu v ucelených projektech, které se věnují určitému tématu. Říkám tomu vizuální literatura. To však vůbec neznamená, že bych zavrhovala jednotlivé fotografie.“

Danu Kyndrovou sleduje hned v závěsu Kevin V. Ton se svou krásnou FotoEsejí „Všechno na Mars“. Po Kevinovi se jistě rádi začtete a zadíváte do stránek, které jsme vytvořili společně s Janou Pechlátovou. Známe jí už léta, ale její nová kniha MAMA určitě stojí za zastavení a hlavně zamyšlení. Sama autorka o ní říká: „Já bych nikdy dříve neřekla, že jakákoliv má tvorba se bude týkat mateřství, ale možná právě proto, že mě mateřská láska tolik zatřásla světem a zastihla mě zcela nepřipravenou na realitu, jsem se rozhodla o tom vyprávět.“

A nesmíme zapomenout na další dvě ženy, se kterými máme tu velkou čest se setkat a povídat na dubnových stránkách FotoVideo. Anna Boháčová je zářící mladou hvězdou české fotografické reportáže. Stala se aktuální vítězkou a držitelkou významné ceny CANON za rok 2023, která je součástí soutěže Czech Press Photo.


Objednání předplatného FotoVideo stejně jednoduché, jako v jiných e-shopech!
Vybírejte si na našem webu – přehled předpatného


Druhým naší nezapomenutelným objevem je v tomto vydání Jana Zeithammerová, se kterou sice dobře známe také už mnoho let v naší soutěži Fotograf roku, ale tentokrát se i rozepsala. Její úvaha „Fotografie – umělecký jazyk s vlastními pravidly“ určitě stojí za zamyšlení. A nejen to. Tato autorka má až neuvěřitelně poetické snímky a obrovský talent.

Děkujeme všem dalším, výše nejmenovaným autorům – Petr Šálek, Petr Březina, Boris Stojanov, Luděk Bouška, Petr Lindner, Václav Křížek, Luboš Rytych, Jan Kaiser, Miloš Žalman a dalším, za pomoc při vzniku tohoto náročného vydání, které si určitě rádi přečtěte.


24. ročník soutěže Fotograf roku je ve své polovině a počet soutěžních fotografií utěšeně roste!

Čeká vás soutěžní téma: STREET

Tradičně se street fotí černobíle, protože černobílá dokáže soustředit více pozornosti na lidský obličej. Ovšem i barevný street má své místo a v dnešní době není tento žánr úzce koncentrován pouze na lidi.

Každodenní pouliční ruch, nebo exotické setkání na dovolené. Dokument lidského břemene, či radosti. Na ulicích se děje více než v hollywoodských akčních filmech. Vyrazte kousek této akce zachytit. Vložte své soutěžní fotografie na téma STREET nejpozději do 30. dubna 2024.


Vybíráme z obsahu dubnového vydání.

Mistrovská osmička

DANA KYNDROVÁ – Černobílá svědectví

fotovideo-04-24-digiport-stranka-006.jpg

Kniha

STANISLAV POKORNÝ – FOTOGRAFIE

fotovideo-04-24-digiport-stranka-032.jpg

Fotoúvaha

JANA ZEITHAMMEROVÁ – Fotografie je umělecký jazyk s vlastními pravidly

fotovideo-04-24-digiport-stranka-034.jpg

ROZHOVOR

LUBOŠ RYTYCH – Poptávka po klasické fotografii roste

fotovideo-04-24-digiport-stranka-038.jpg

LAOWA PŘEDSTAVUJE

BORIS STOJANOV – Jaká je Laowa 10 mm f/2,8 Zero-D FF

fotovideo-04-24-digiport-stranka-058.jpg

OBJEKTIVY

LUDĚK BOUŠKA – Ostrý Tamron 150–500 mm f/5–6,7 Di III VC VXD

fotovideo-04-24-digiport-stranka-064.jpg

Stativy

PETR LINDNER – Maxigorila. JOBY GorillaPod 5K Kit v testu

fotovideo-04-24-digiport-stranka-068.jpg

… a další desítky inspirativních článků.


Znáte nabídku dárků k ročnímu tištěnému předplatnému časopisu FotoVideo? – Roční licence Zoner, poukazy, nové knihy a speciální hrací karty vhodné dárky zdarma hned po zaplacení předplatného. Pro každého něco!

Vybírejte si i na našem webu – přehled předplatného

Doporučujeme! Mít doma kvalitně tištěný časopis FotoVideo každý měsíc o den dříve, než se objeví ve volném prodeji na stáncích a v prodejnách, a ještě k tomu levněji za cca 50 % jeho normální, prodejní ceny. To už se fakt vyplatí! Šetříte tak své peníze a ještě vyděláte.

fv04-24-obalka-web3.jpg


Napiště nám

Právě vychází
fv04-24-obalka-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.