UPM se poprvé účastní Bienále v Benátkách

Publikováno: 9. května 2024 | autor Redakce
mensi-pavel-banka-chramy-imaginace-katalog-venice2-1700x1328.jpg

Pro svou historicky první účast na Bienále v Benátkách si Uměleckoprůmyslové museum v Praze vybralo fotografický projekt Pavla Baňky Chrámy Imaginace.

Fotografie, na nichž umělec pracoval v letech 2019 ­až 2024 jsou dokladem tvůrčího entuziasmu, který podněcuje touhu experimentovat.

Soubory Post konstrukce a Post kubistické rituály jsou expozičními záznamy performance, objevy vznikajícími při akci. Dalším cyklem na pomezí fotografie a malby, který vznikl během posledních let, je Pronikání (2021–2023).

mensi-pavel-banka-chramy-imaginace-katalog-venice2-1700x1328.jpg

Je inspirován autorovým zájmem o tajemné pohyby nebeských těles v nekonečném vesmíru a jsou podloženy skutečným fyzickým rotačním pohybem při dlouhých expozicích. Namísto ukotvení v realitě Baňka komunikuje pouze prostřednictvím tvarů a barev.

V posledních letech se také zrodily Chrámy symetrie, u nichž je použita metoda zrcadlového obrazu spojeného symetricky s tím původním. Tento cyklus také inspiroval název celého projektu, který spojuje různé podoby autorovy hry na pomezí reality a snové představy. Všechny Baňkovy fotografické obrazy mají společnou vlastnost: jsou realistické a imaginativní zároveň. Tím vytvářejí pomyslný chrám, v němž se otevírá prostor pro divákovu vlastní imaginaci, inspirovanou původními díly autora.

Pavel Baňka (1941) jako fotograf, učitel a mentor v České republice, Spojených státech a Velké Británii ovlivnil generace umělců. Založil také několik významných aktivit, které dodnes i bez něj fungují ve světovém měřítku (Pražský dům fotografie – dnes Dům fotografie v rámci GHMP Praha, či mezinárodní časopis Fotograf distribuovaný do třiceti zemí světa). Jeho práce se nacházejí v mnoha sbírkách v České republice (také ve sbírce UPM), Belgii, USA či Francii.

Právě vychází
fv05-24-obalka-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.