Veřejnost má příležitost zhlédnout reprezentativní výběr z dosavadní tvorby fotografa Tona Stana, který je známý především svými aranžovanými figurálními snímky a portréty slavných osobností.
Dosud nejobsáhlejší přehlídka Stanovy tvorby v prostorách GHMP v Městské knihovně se však neomezuje jen na tyto dvě oblasti, ale prezentuje další ukázky mnohovrstevnatého výtvarného projevu stále hledajícího a objevujícího autora. Kurátorky výstavy Magdaléna Juříková a Helena Musilová vybraly z archivu fotografa i méně známé a dosud nepublikované snímky a daly tak výstavě širší rozměr.
Již během studií na Střední umělecko-průmyslové škole v Bratislavě, se Tono Stano pod vlivem významné slovenské fotografky Miloty Havránkové začal zajímat o fotografii. Studium na pražské FAMU dalo základ jeho osobitému stylu a umožnilo mu stát se umělcem na volné noze.
„…ovlivnění Prahou je významný a silný a většina věcí vznikla díky tomu, že jsme tady v Praze. Jsem rád, že jsem tu našel lidi, kteří našli tu odvahu a že tady začalo vznikat nějaké dílo…“, řekl Tono Stano při novinářské prohlídce výstavy.
Původní směřování ke grafice se projevuje v promyšlené kompozici a vizualitě snímků, s prvky ironie a nadsázky. Stanovy kompozice s ženskými těly jsou precizně koncipované a odosobněné – jsou to inscenace, připomínající práci s tvárnou hmotou přesně podle záměru autora. „Lidské tělo mne naplňuje nesmírnou energií. Vidím, že stále je ještě mnoho poloh, ve kterých nebylo lidské tělo z různých důvodů nikdy zachycené. A mám pocit, že je na mně, abych se to pokusil udělat, abych nechal tělo promluvit. Jednoduše výraz těla mě zajímá“, uvádí citát Tona Stana z roku 1997.