Pozná poruchy pomocí AI

Publikováno: 14. dubna 2023 | autor Redakce
Poruchy AI hl

Za pomoci AI umí poznat poruchy na zařízení dříve, než se stanou. Technologická firma Neuron Soundware získala podporu 7 mil. eur z programů EU Horizon a českého programu TAČR.

Firma Neuron soundware pomáhá s využitím umělé inteligence diagnostikovat možné poruchy na výrobních zařízeních a předcházet tak jejich závažnějším selháním. Zároveň optimalizuje výrobní procesy a zvyšuje kvalitu výroby skrze strojové zpracování dat. Společnost se dostala na českém trhu do povědomí už v roce 2016, kdy vyhrála soutěž Vodafone Nápad roku. Nyní ji podpořil jak program EU Horizon, tak Technologická agentura České republiky – a to celkovou částkou 7 mil eur pro další rozvoj.

Poruchy AI 1

Finance byly společnosti poskytnuty na základě vyhodnocení potenciálu IoT výpočetní jednotky a unikátní technologie pro detekci mechanických závad s použitím neuronových sítí pro koncové zákazníky. Firma uspěla jako jediný český projekt mezi 1 092 zájemci v programu EIC Evropské komise, který se zaměřuje na inovativní deep-tech společnosti.

Detekce poruch 2

„Díky této podpoře získá společnost prostředky na další technologický rozvoj jak naší hardwarové jednotky nEdge, kde s využitím nejnovějších čipů s AI akcelerátory očekáváme až tisíckrát větší výpočetní výkon, tak na rozvoj celé analytické platformy nGuard. Investice umožní další vylepšení AI předpovídající strojní závady i další škálování služby po celém světě. Jsme rádi, že náš projekt uspěl v celoevropské konkurenci více než tisíce projektů. Kombinace IoT zařízení a AI je náročná na vývoj, ale bezpochyby změní výrobní procesy po celém světě,“ uvádí Pavel Konečný, CEO a zakladatel společnosti.

Detekce poruch 3

Zvuk nad zlato

Technologie založená na analýze celého akustického spektra zvuku je dnes využívána napříč kontinenty. Díky snadné instalaci a následnému  vyhodnocení dat ji používají zákazníci v USA, Malajsii, Japonsku, dalších asijských státech i po celé Evropě. Zakázky nově přichází také z Latinské Ameriky.

Díky univerzálnosti technologie založené právě na zpracování zvukových dat umělou inteligencí dnes společnost optimalizuje dodávky na značné škále strojů, od energetických zařízení, dopravních systémů, výrobních linek v automobilovém průmyslu až po obráběcí stroje, roboty, svářečky a 3D tiskárny.

Společnost, jež v současnosti rozšiřuje svůj tým, byla již dříve oceněna řadou evropských i světových cen a v několika z nich patří mezi top 5 na světě – jako například Top 5 inovátor na světě v oblasti IoT či Nejlepší evropská inovace v oblasti výroby. Zároveň získala první místo ve startupové soutěži Nápad roku v roce 2016.

Detekce poruch 4

„Neskutečně mě těší sledovat, jak se účastníci Nápadu roku posouvají a jak se jim daří. Neuron soundware patří k projektům, které mají potenciál pomáhat firmám na globální úrovni a mít obrovský dopad na předcházení poruch u klíčových zařízení v průmyslu. Proto jsem rád, že se jim podařilo zajistit si další financování v rámci technologických grantů EU Horizon a Technologické agentury ČR,“ říká Martin Kešner, zakladatel Nápadu roku.

Právě vychází
fv05-24-obalka-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.