Fotografové 400 ASA vystavují na Staroměstském náměstí snímky z Ukrajiny

Publikováno: 21. března 2022 | autor Rudolf Stáhlich
400 ASA

Čeští fotografové Karel Cudlín, Jan Dobrovský a Martin Wágner ze spolku 400 ASA vystavují v prostoru Pražského kreativního centra na Staroměstském náměstí velkoformátové snímky z Ukrajiny z období před současnou ruskou agresí. Vystavené snímky pocházejí z fotografické publikace Lost Europe a jsou doplněny několika dalšími, které v publikaci nejsou. Fotografie i knihu lze na výstavě zakoupit a výtěžek z jejich prodeje autoři věnují na humanitární pomoc pro obyvatele Ukrajiny (knihy jsou k dispozici ve Skautského institutu ve stejné budově). Výstavu doprovází reklamní kampaň v některých médiích, zaměřených především na oblast hlavního města Prahy.

400 ASA

„Zachytili jsme mizející Ukrajinu v posledních desetiletích před válkou. Je to procházka do minulosti, jakýsi hold autentickému žití, po které se nám stýská, ale už bychom se asi neuměli, ani nechtěli k němu vrátit. Tato země má právo na územní celistvost a svobodné rozhodnutí o vlastním směřování. S hlubokým pohnutím sledujeme odhodlání našich přátel bránit svoji vlast. Vidíme jejich nasazení, touhu po svobodě, vzdor proti agresi z Ruska. Proto jsme se rozhodli ve spolupráci s organizací Paměť národa věnovat další výtěžek z naší Knihy Lost Europe na podporu Ukrajiny a jejích hrdinů i obětí války,“ vysvětlují autoři fotografií.

400 ASA

Lost Europe je zatím nejrozsáhlejší publikace vydaná spolkem 400 ASA a obsahuje bezmála 150 černobílých dokumentárních fotografií Karla Cudlína, Jana Dobrovského a Martina Wágnera, kteří fotografovali na Ukrajině od počátku devadesátých let až do současnosti. Zachytili tuto zemi s dramatickou historií jako místo, ze kterého se pomalu, ale nenávratně vytrácí poezie každodenního života. I jako připomínku starých časů před globalizací, jako dokument života ze dne na den, který sami autoři komentují: „Fotografie v této knize zachytily mizející svět. Vlastně jeho konec, který není ani tragický, ale ani se nepodobá happy endu.“ Fotografie v knize doplňuje text novinářky Petry Procházkové.

400 ASA

Výstavu pořádá Pražské kreativní centrum ve spolupráci s Magistrátem hl. města Prahy a pod záštitou radní pro kulturu Hany Třeštíkové a ředitele ústavu Kreativní Praha Petra Peřinky. Je přístupná zdarma, každý den od 9 do 18 hodin, o víkendu od 10 do 18 hodin v podloubí Radničních domů na Staroměstském náměstí.

Další informace o publikaci Lost Europe zde: https://www.400asa.org/product/karel-cudlin-jan-dobrovsky-a-martin-wagner-lost-europe/

400 ASA

400 ASA je fotografický spolek, který v roce 2018 založili fotografové Karel Cudlín, Jan Dobrovský, Alžběta Jungrová, Antonín Kratochvíl, Jan Mihaliček, Tomki Němec a Martin Wágner. Cílem spolku je posilování prestiže dokumentární tvorby. Spolek za dva roky fungování vydal již tři fotografické publikace a zorganizoval mimo jiné i dvě velké kolektivní výstavy.

400 ASA Gallery (Kováků 32, Praha 5) je otevřena od úterka do neděle od 11 do 18 hodin. Mimo pravidelné výstavy členů 400 ASA představuje i věhlasné zahraniční a domácí dokumentární fotografy a dává prostor i mladým talentovaným tvůrcům.

Právě vychází
fv05-24-obalka-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.