Na tenhle objektiv jsem čekal už dlouho a čekání se vyplatilo. Pevný ultraširokáč, se kterým přišel Fujifilm, se drží hesla „čím menší, tím lepší“ a to téměř ve všech parametrech: velikost, hmotnost, ohnisková vzdálenost i průměr filtru. Jen obrazová kvalita je naopak na druhé straně spektra. Aby toho nebylo málo, testoval jsem ho v kombinaci s dalším novým přírůstkem, kompaktní bezzrcadlovkou X-S20, se kterou tvoří vyvážený set.
Nedá mi to a začnu objektivem. U fotek z hor a u sportovní fotografie jsou širokoúhlé záběry mé oblíbené, protože do nich mohu dostat jak aktéry, tak prostředí kolem nich. Doposud jsem v hojné míře a k plné spokojenosti používal zoom Fujinon 10–24 mm f/4, ale přeci jen jsou situace, kdy se pár stupňů navíc hodí a výhody pevných objektivů také nejsou k zahození.
Nový 8mm Fujinon je neuvěřitelně skladný, na délku měří 52,8 mm a váží pouhých 215 gramů. Můžete k němu tak například přibrat další miniaturní objektiv Fujinon 35 mm f/2 a budete v součtu na stejné hmotnosti jako u zmiňovaného zoomu, přitom s výrazně bohatšími kreativními možnostmi.
Další porovnání se nabízí se světelnějším obrem Fujinon 8–16 mm f/2,8, který sice odvede fantastickou práci, ale ta je vykoupená téměř čtyřnásobnou hmotností a více než dvojnásobnou cenou. Navíc se v kombinaci s titěrnějšími těly bude aparát stále překlápět dopředu. Poslední alternativou – a tím už skončím – je volba objektivů od výrobců třetích stran. Například Laowa 9 mm f/2,8 nabízí podobný úhel záběru a ještě kompaktnější rozměry, ale zase nenabízí autofokus (byť to u takto širokého ohniska není zcela zásadní deficit). Sečteno a podtrženo, nový Fujinon 8 mm u mě aktuálně vítězí v praktičnosti i dostupnosti.
Ještě jednu výhodu zmíním, než se dostanu ke zkušenostem z testování. Ačkoliv se jedná o ultraširokoúhlý objektiv, je osazen závitem na filtry o průměru pouhých 62 milimetrů. Mnohé objektivy a v této kategorii možnost předních filtrů nenabízí vůbec nebo se jedná o obrovské (a tudíž dražší) varianty. V tomto směru sklízí nový Fujinon další kladné body.
Vzhledem k tomu, že s tímto typem objektivu máte většinou snahu mít na snímku ostré vše, je podle mého názoru nejdůležitější a nejobtížnější najít správnou kompozici. Fakt, že se vám toho do fotky vejde hodně, není vždy výhoda. Když se od klíčového prvku vzdálíte o nějaký ten metr dál, zbude z něj jen malá tečka.
Naopak stačí chvilka nepozornosti a na fotce následně objevíte kus své nohy, lokte nebo fotobrašny, o vlastním stínu ani nemluvě. Když ale přistoupíte na tuto svéráznou hru, odmění vás netypicky široký záběr fascinující perspektivou. Ideální samozřejmě je nakombinovat sérii se záběry s delšími ohnisky a menší hloubkou ostrosti, aby vznikl vyvážený set a nebylo to všechno na jedno brdo.
Z technického hlediska nemám k objektivu výhrady. Má rychlý, tichý a přesný autofokus, nevinětuje a nabízí dobrou ostrost v celé ploše fotky. V dané kategorii jsem s optickým výkonem spokojen, a to jak na 26 Mpx, tak na 40Mpx snímači. Hlavní použití se nabízí pro zmiňované sporty, ale také pro fotografie architektury, krajiny nebo astrofotografii.
Spolu se širokáčem přichází nově na trh i druhá generace řady X-S. Už předchozí X-S10 mě dost zaujala a dodnes jsem ji doporučoval všem zájemcům o Fujifilm, kteří chtěli dostupnější foťák s pokročilými funkcemi, nepotřebovali nutně extra odolnou konstrukci a zabývali se jak fotkou, tak videem. Nový Fujifilm X-S20 pokračuje v tomto nastolené koncepci a nabízí hned několik vylepšení, která stojí za zmínku. Také zde hrají prim kompaktní rozměry a nízká hmotnost. Váží jen 491 gramů, a to i s baterkou – a není to ledajaká baterka.
Nově v této řadě najdete akumulátor NP-W235, známý z řady X-T, který má kapacitu 2200 mAh. Výrobce slibuje 800 snímků na jedno nabití, osobně si troufám tvrdit, že v běžných teplotách a při používání elektronického hledáčku zvládne mnohem víc. Navzdory malému tělu nabízí X-S20 velký grip, takže se dobře drží i s delšími objektivy. Malíček sice trochu vlaje ve vzduchu, ale příjemně se mi fotilo i s teleobjektivem 50–140 mm.
Uvnitř X-S20 najdete stále snímač s rozlišením 26 Mpx, je ale nově doplněn nejnovějším X-Processorem 5, používaným i ve vyšších řadách. Zvládá tak i díky algoritmu AI skvěle ostřit i na pohybující se předměty a nechybí ani pětiosá stabilizace snímače. Zkrátka vše, co bylo dřív výsadou nejdražších modelů, se dostává i do této třídy.
Jsou tu samozřejmě i nějaká omezení a nevýhody. Tělo X-S20 není tak pevné, odolné a utěsněné, ale pro běžné používání je jeho konstrukce myslím naprosto vyhovující. Za největší rozdíl a subjektivní diskomfort považuji ovládání fotoaparátu. Subjektivní proto, že jsem za 9 let focení na Fujifilm navyklý na samostatná kolečka pro ISO a čas a další rozmístění tlačítek z řady X-T, takže jsem u X-S20 občas tápal.
Najdeme tu klasický volič PASM, který může být naopak příjemnější pro ruce zvyklé i na foťáky jiných značek, a i přes mou výtku celou řadu dalších hardwarových tlačítek, díky nimž se rychle dostanete k důležitému nastavení. Mnohá si můžete přeprogramovat podle vlastní chuti. Na pravém palci nahmatáte joystick pro výběr ostřicího bodu, na křížový volič naopak místo nezbylo, ale našel se prostor pro konektor jak pro sluchátka, tak pro mikrofon, čímž se dostáváme k další důležité kategorii.
Fujifilm X-S20 cílí i na videotvůrce, konkrétně na videobloggery. K mání je speciální režim Vlog, který sám nastaví parametry, pokud si nevíte rady, a k dispozici je i mód priority produktu přeostřující mezi obličejem a objektem v popředí. Musím uznat, že to funguje velmi dobře.
Natáčení pomáhá i plně otočný displej, a pokud byste plánovali rozsáhlejší natáčení, můžete si dokoupit i aktivní větrák, který zabraňuje přehřívání a umožňuje delší nepřetržitý videozáznam. Maximální záznamová kvalita dosahuje 6,2K/30p a 4:2:2 10 bitů interně, ale na výběr jsou samozřejmě i další formáty.
Na závěr to nejlepší. Tento článek není jen náhodným slepencem, který vznikl k příležitosti uvedení dvou produktů od jedné značky. Fujifilm X-S20 tvoří skvělý set právě s objektivem XF 8 mm. Velikostně a hmotnostně k sobě sedí akorát. Samozřejmě uznávám, že širokáč není řešením pro všechny záběry, ale právě pro vlogy a cestovatelskou fotografii je jako dělaný.
Klady a zápory
Fujinon XF 8 mm f/3,5
+ výborný optický výstup a rychlý AF
+ kompaktní velikost s nízkou hmotností
+ možnost použít filtry o průměru 62 mm
– lehce nižší světelnost
Fujifilm X-S20
+ kompaktní a lehké tělo
+ dlouhá výdrž baterie
+ pokročilé videofunkce
– méně ovládacích prvků na těle
– volič PASM (pro někoho naopak výhoda)
Přidejte jeden střední světelný objektiv a máte sestavu, která nezatíží vaši kapsu ani obrazně, ani doslova a nabízí možnosti, o kterých se vám pět let zpátky u fotoaparátu této třídy ani nesnilo.
Třešnička navrch: Fujifilm přišel konečně s novou a funkčnější verzí aplikace pro komunikaci mezi fotoaparáty a mobilními zařízeními. Nová aplikace Fujifilm XApp nabízí ovládání foťáku na dálku, přenos snímků, zálohování a další funkce. Tak hurá do terénu!
Oba produkty jsou již na trhu, samostatně Fujifilm X-S20 za 32 990 Kč a Fujinon XF 8 mm za 21 990 Kč nebo v setech: Fujifilm X-S20 + XF 18–55 mm za 42 990 Kč a Fujifilm X-S20 + XC 15–45 mm za 35 990 Kč.
Doporučujeme také výhodné předplatné s dárkem!