Testujeme stativy britského 3 Legged Thing

Publikováno: 14. července 2023 | autor Redakce
winston-img-4254.jpg

Tentokrát jsem se pustil do Legends Jay DARKNESS a 3 Legged Thing Pro 2.0 Winston s hlavou AirHed Pro DARKNESS. Fotografovat bez stativu je trochu jako malovat bez štětce.

Jistě, nejsme-li níčím vázáni, může nám to otevřít dveře k větší kreativitě, ale existuje řada situací (špatné světelné podmínky, noční fotografie, časosběr, focus stacking atd.), kde je stativ nezbytný.

Výběr správného stativu je v počátečních fázích fotografování často podceňován, přestože hraje zásadní roli pro dosažení kvalitních a profesionálních výsledků. Dobrý stativ je investicí na dlouhou dobu – často vydrží déle než samotná těla fotoaparátů. Je tedy velmi důležité dát si s výběrem trochu práce a hned na začátku se zaměřit na několik klíčových parametrů, jako je váha, nosnost, minimální a maximální pracovní výška, rozměry ve složeném stavu a samozřejmě kvalita zpracování.

winston-img-4254.jpg

Dnes se podrobně zaměříme na dva specifické modely britského 3LT (3 Legged Thing) Winston 2.0 a Jay, oba v edici DARKNESS, která se vyznačuje matně černým designem. Oba testované kusy představují novou generaci stativů a inovativní 3LT na nich technologiemi rozhodně nešetřilo. Abychom řádně otestovali jejich odolnost, vzali jsme je na zasněžené svahy italských Apenin, nořili je do vod Marmorských vodopádů a vystavili je slané vodě během fotografování východu slunce nad mořem. To vše, abyste měli jasno, který z nich je pro vás ten pravý.

Nejprve se podíváme, co mají oba tripody společného

Pro zajištění enormní tuhosti a efektivního tlumení vibrací jsou nohy stativů 3LT vyrobeny z osmi vrstev stoprocentně čistého uhlíkového vlákna, které se vytvrzují tři hodiny při teplotě 150 °C s následnou stabilizací po dobu sedmi dnů při teplotě 37 °C. Tento pečlivý proces zajišťuje maximální výkon a dlouhou životnost při užívání v nejrůznějších podmínkách. Skvělá je možnost jednotlivé nohy kompletně odejmout a následně je použít jako monopody, nebo třeba jako Boom Arm (rameno pro mikrofon, světlo atd.). V rámci příplatkového příslušenství nabízí 3 Legged Thing sadu mini nožiček Vanz, které umožní tripody jednoduše konvertovat na stolní verzi.

ahprodark-12036.jpg

O aretaci jednotlivých segmentů noh stativů se starají otočné zámky s pryžovými výstelkami pro zlepšení gripu (fungovalo perfektně během mrazivých dní i při použití tlustých rukavic). Vnitřní zámky pak využívají technologie prémiových nylonových objímek Chicken Lips pro dodatečné zvýšení pevnosti a zamezení protočení jednotlivých zámků. Kvůli zvýšené nosnosti (až 40 kg) byl u typu Winston 2.0 použit systém paralelních zámků ParaLock, poskytující ještě větší moment a lepší úchop při utahování pro nekompromisní stabilitu. Hlavní rozdíly spočívají především v rozměrech, způsobu vyrovnání a účelu použití. Pojďme se tedy podívat na každý z testovaných modelů trochu detailněji.

3 Legged Thing Pro 2.0 Winston s hlavou AirHed Pro DARKNESS

S nosností až 40 kg (při váze 1,73 kg je poměr zatížení k vlastní hmotnosti fantastických 23:1) a maximální pracovní výškou 185 cm (194 cm s hlavou AirHed Pro) se Winston 2.0 řadí mezi nejvyšší a nejstabilnější stativy na trhu. Můžete na něj bez obav posadit tu nejtěžší zrcadlovku s nasazeným teleobjektivem a vydat se klidně do vánice, podrží vás za všech okolností, bez rizika převrácení nebo ztráty rovnováhy.

winstonkit2dark-11001.jpg

I přes úctyhodnou maximální pracovní výšku zůstává velmi flexibilní a snaží se minimalizovat svoji velikost pro skladování a transport. Trik spočívá v tom, že plně vysunete středový sloupek a nohy přetočíte na druhou stranu směrem k hlavě (ta se mezi otočené nohy následně plně schová). Díky kontra skládatelným třísekčním teleskopickým nohám jej lze složit až na délku 61,2 cm, což ho dělá relativně velmi snadno přenositelným.

winstonkit2dark-11021.jpg

Jednosekční středový sloupek je vyjímatelný, čímž je možné snížit minimální pracovní výšku až na skvělých 14,6 cm. Obecně středové sloupky nemám moc v oblibě (mohou být náchylnější na přenos vibrací při poryvech větru) a rovnou je ze stativů vyndávám, nicméně jak už jsme si řekli v úvodu, 3LT má karbon velmi dobře zpracovaný a i při vytaženém sloupku na cca 60–70 % v polních podmínkách jsem při prohlížení fotografií nezaznamenal žádnou pohybovou neostrost.

winstonkit2dark-12614.jpg

Winston 2.0 je dodáván s patentovanou pracovní deskou Tri-Mount, nabízející jeden 3/8" a šest ¼″ otvorů se šroubovitým závitem pro uchycení široké škály fotoaparátů a kamer. Deska má navíc tři konvexní frézované ostrohy pro připojení dalšího příslušenství, jako jsou popruhy, multiklíč 3LT Toolz atd.

Specifikace:

  • materiál: uhlíkové vlákno
  • výška ve složeném stavu: 61,2 cm
  • hmotnost (bez hlavy): 1,73 kg
  • maximální pracovní výška: 185 cm
  • minimální pracovní výška: 14,6 cm
  • maximální výška monopodu: 193 cm
  • nosnost: až 40 kg (v závislosti na úhlu uzamčení stativových nohou 23° – 40 kg, 55° – 25 kg, 80° – 15 kg)
  • počet sekcí nohou: 3
  • středový sloupek: ano
  • maximální průměr sekce nohou: 29 mm
  • uzamykací úhly nohou: 23° / 55° / 80°

Winston 2.0 se dodává buďto samostatně, nebo v kitu s kulovou hlavou 3LT AirHed Pro, kterou jsme měli k dispozici během testování. AirHed Pro je robustní kulová stativová hlava vyrobená z letecké hořčíkové slitiny navržené pro velmi vysokou zátěž. Při výšce 88 mm a průměru základny 38 mm unese působivých 40 kg (při vlastní váze 323 g), což jí dává výjimečnou stabilitu a uzamykací schopnosti.

ahprodark-12037.jpg

Vhod také přijde integrovaná vodováha pro perfektní zarovnání kompozice. Hlava je dodávána s Arca Swiss kompatibilní QR – Octa deskou (38 × 38 mm) s 1/4"–20 závitem z nerezové oceli. Její pohyb byl po celou dobu testování perfektně hladký, naprosto přesný, nezaznamenali jsme jediný problém s uzamykáním a stabilitou ani při klasicky zvýšené páce způsobené plným vysunutím teleobjektivu.

winstonkit2dark-11780.jpg

3 Legged Thing Legends Jay DARKNESS – zrozen pro cestování

Nejmenší a nejvšestrannější hybridní foto/video stativ z nejvyšší řady Legends, speciálně navržený navržený tak, aby uspokojil potřeby všech cestovatelů a dokumentaristů. Díky pětisekčním teleskopickým nohám lze složit do kompaktní transportní velikosti 40,5 cm, takže jej snadno umístíte do fotobatohu nebo příručního zavazadla.

jaykit-adark-0229.jpg

Navzdory své subtilnější konstrukci (váží 1,41 kg) Jay stále nabízí velmi vysokou úroveň stability a odolnosti. S nosností 14 kg je schopen unést většinu profesionálních kamer a objektivů bez sebemenších problémů. My jsme ho testovali s výše zmíněnou hlavou 3LT AirHed Pro, kdy po většinu času na něm „seděla“ Sony A7 IV s teleobjektivem Tamron 50–400 mm f/4,5–6,3 Di III VC VXD. Přes své kompaktní rozměry dosahuje maximální pracovní výšky 1,11m a díky absenci středového sloupku se s minimální pracovní výškou dostáváme dokonce na centimetrů deset. Toho lze skvěle využít třeba při focení makra nebo při hrátkách s neokoukanými perspektivami.

jaykit-adark-0243.jpg

Specifikace:

  • materiál: uhlíkové vlákno, letecká hořčíková slitina
  • výška ve složeném stavu: 40,5 cm
  • hmotnost (bez hlavy): 1,41 kg
  • maximální pracovní výška: 111 cm
  • minimální pracovní výška: 10 cm
  • maximální výška monopodu: 114 cm
  • nosnost: 14 kg
  • počet sekcí nohou: 5
  • středový sloupek: ne
  • maximální průměr sekce nohou: 26 mm
  • uzamykací úhly nohou: 23° / 55° / 80°

Opravdu nadšení jsme byli ze západek Rapid Latch s automatickým zajištěním, určených pro snadné a pohodlné nastavení úhlů nohou stativu. Polohování a případné rychlé uvolnění nohou bylo naprosto jednoduché i v mrazech při použití zimních rukavic. Nohy mají tři uzamykací úhly 23°, 55° a 80°, umožňující jednoduše nastavit výšku a rozpětí stativu podle terénu a stylu fotografování.

jaydark-11472.jpg

Neuvěřitelně praktickou vlastností stativu 3 Legged Thing Legends Jay DARKNESS (a nutno říct, že také velmi návykovou) je jeho vyrovnávací základna. Tato funkce umožňuje upravit úhel hlavy stativu bez nutnosti měnit polohu jeho nohou. To je nesmírně užitečné pro rychlé a přesné vyrovnání fotoaparátu nezávisle na terénu, ať už natáčíte video nebo snímáte panoramata, bez obav z nerovných horizontů. Vyrovnávací základna má konturovaný design a věstavěnou vodováhu pro přesné zarovnání.

jaydark-11660.jpg

Na jedné straně základny je zajišťovací klička pro uzamčení nebo odemknutí vyrovnávacího prvku. Tření základny je řízeno dvouúčelovým D-kroužkem na spodní straně základny, který lze dále využít jako bod pro připevnění zátěže pro zvýšení stability. Jay se nabízí buďto samostatně, nebo v kitu s fluidními hlavami AirHed Cine Standard a Cine Arca umožňující hladké a přesné pohyby pro tvorbu videa. Pro případ volby alternativy lze použít závitový adaptér, který umožňuje připevnění jakékoliv standardní 1/4" nebo 3/8" hlavy. Nejste tedy nijak omezeni a můžete si bez problému vybrat vlastní hlavu dle potřeb a preferencí.

Suma sumárum

Během dlouhodobého testu oba stativy zažily velmi tvrdé podmínky a i po měsících užívání ve sněhu, mrazech, slané vodě a jemném písku, fungovaly bez problémů, nohy se hladce vysouvaly a zasouvaly a zámky perfektně držely. Je třeba zdůraznit, že jsme zámky stativů po každém ráchání v moři večer rozebrali a důkladně opláchli ve sprše. Slaná voda je silně korozivní a může způsobit oxidaci kovových zámků stativu a poškodit tak jejich závity.

V prvních dnech testování se občas objevila drobná nepříjemnost, kdy se při povolování jednotlivých segmentů nohou pro rozložení stativu povolily nohy celé (jako při konverzi na monopod). Situaci ale vyřešilo pečlivější dotažení horních segmentů noh. Kromě skvělého zpracování potenciální zájemce potěší i doplňky. Jako součást balení obou stativů dodává 3LT ochranný polstrovaný obal s prodlužovacím popruhem pro přenášení a úložnou kapsou, ve které najdete 3LT Toolz, tedy malý multitool s imbusovým klíčem, malým plochým šroubovákem – a to nejlepší nakonec – otvírákem na láhve.

Oba stativy se momentálně prodávají za shodnou cenu 11 590 Kč, přesto jsou však úplně odlišné.

Zatímco Winston 2.0 exceluje v oblasti pevnosti a stability a bude vám věrným společníkem pro krajinářskou, studiovou i architektonickou fotografii (plus za zmíněnou cenu dostanete navrch hlavu AirHed Pro s nosností 40 kg), Jay je navržen tak, aby uspokojil potřeby všech cestovatelů a videotvůrců s kompaktními rozměry a unikátním systémem vyrovnávání. Volba mezi těmito dvěma modely bude nakonec záležet na konkrétním fotografickém stylu a požadavcích na přenositelnost.

Chybu ale neuděláte ani s jedním z nich. Díky jejich robustní konstrukci a odolným materiálům budou spolehlivě fungovat i v těch nejnáročnějších podmínkách po velmi dlouhou dobu.

Tak dobré světlo.

Právě vychází
fv10-24-obalka-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.