Tamron 50–300 mm f/4,5–6,3 Di III VC VXD pro Sony FE

Publikováno: 16. srpna 2024 | autor Redakce
tocnik.jpg

Existují dva typy testů – ty, na které se těším, a pak ty, na které se těším úplně extrémně. Nový Tamron 50–300 mm zapadá do druhé kategorie. S žádným jiným objektivem jsem se takhle dlouho a takhle dobře nevyřádil.

Jako většina krajinářů (možná vlastně všichni) jsem neustále ve střehu, jestli se na trhu neobjeví objektiv, který bude obrazově lepší, třeba i levnější, ale hlavně lehčí než ten, který momentálně mám.

Ne že bych byl až tak „postižený GAS (Gear Acquisition Syndrome)“, ale krajinařina prostě je o „gramaření“ a řezání kartáčků na zuby po vzoru horolezců není úplně samospasitelné. Na dlouhých fotovýpravách je každé ušetřené deko extrémně znát. Koneckonců, je to celkem rozdíl, když se pak kvůli celkové váze výbavy nemusíte rozhodovat, jestli si můžete přibalit i dron, nebo spíš láhev s vodou a neumřít na treku žízní.

tamron.jpg

Nový Tamron 50–300 mm má ambice tohle rozhodování silně zjednodušit a my se teď postupně podíváme proč.

V modelové řadě nahrazuje obrazově skvělou variantu 70–300 mm, která ale měla menší rozsah, byla bez stabilizace, používala krokový RXD pohon, navíc jí chyběl zoom lock, což často vedlo k nechtěnému vysouvání během chůze (nechci ji ale hanit, byla spolehlivá a dalo se toho s ní vykouzlit poměrně hodně).

Tamron všechny „nářky“ vyslyšel a přišel s modelem označeným Tamron 50–300 mm f/4,5–6,3 Di III VC VXD (interní označení – A069S).

horse.jpg

Nejprve si ale vysvětlíme, co všechny ty zkratky znamenají

Di III (Digitally Integrated Design) – skla specificky navržená pro bezzrcadlovky s vyměnitelnými objektivy, v tomhle případě pro Sony full-frame E-mount neboli Sony FE

VC (Vibration Compensation) – patentovaný mechanismus optické stabilizace obrazu.

VXD (Voice-coil Extreme-torque Drive) – mechanismus ostření lineárního motoru pro extrémně rychlý a vysoce přesný pohyb (ve srovnání s konvenčním pohonným systémem lineární motor výrazně snižuje hluk a vibrace pohonu). Momentálně nejlepší autofokusový systém, který Tamron nabízí.

Asi nemusím úplně zdůrazňovat, jak fantastický rozsah tenhle objektiv má a na co všechno s ním můžete „dosáhnout“. Pokud do batohu přihodíte vloni představený Tamron 17–50 mm, máte pokrytý každý milimetr v rozsahu 17–300 mm. O tom se nám ještě nedávno nezdálo ani v těch nejdivočejších snech.

kopretiny.jpg

Díky přidané stabilizaci se nemusíte vůbec bát signifikantně zkrátit časy u fotky a skvěle vás podrží také u videa. Několikrát jsem se přistihl, že zkouším udržet časy, na které bych si z ruky normálně vůbec netroufl, stabilizace u nového Tamronu 50–300 mm funguje naprosto fantasticky.

Dalším místem, kde stabilizaci uvítáte, je makro, neb 50–300 mm umožňuje na širokém konci ostření již od 22 centimetrů a dává nám skvělý maximální poměr zvětšení 1:2! Na druhém konci (300 mm) je to stále úctyhodných 1:1.3, při minimální zaostřovací vzdálenosti 0,9 metru. Užijete si tak nepřeberné množství možných kompozic při hrátkách s hmyzem, květinami a vůbec při lovení jemných detailů.

Konstrukce a ergonomie

Kromě technologických vylepšení se Tamron zaměřil také na uživatelskou přívětivost. Ergonomie byla vylepšena ohledně manipulace a objektiv tak padne perfektně do ruky. Upraven byl také povrch, který je teď lehce lesklejší a odolnější proti poškrábání a otiskům prstů. Chod prstenců pro ostření a zoom jsou krásně plynulé a oproti původnímu modelu 70–300 mm jsou teď i příjemně široké a lépe se ovládají.

lucy.jpg

Na těle dále přibylo programovatelné ovládací tlačítko a zámek zoomu (hurá, sláva!) na 50 mm, čímž se kompletně eliminoval neduh nechtěného vysouvání. Oba ovládací prvky jsou výborně umístěné v blízkosti prstů (tlačítko je u palce a zámek vychází na ukazovák) a lze na ně tak velmi jednoduše dosáhnout.

Pokud patříte mezi „gramaře“, bude vás bavit váha 665 g a délka 150 mm (není tedy problém ho dát jednoduše do menšího batohu i nasazený na těle fotoaparátu). Další nespornou výhodou je, že ho díky odladěné váze a délce jednoduše vyvážíte na gimbalu.

Ochuzeni nezůstaneme ani o (u Tamronu již standardní) port USB-C pro aktualizaci firmwaru či přizpůsobení dostupných funkcí objektivu (metody ostření nelineární/lineární, programování zmíněného tlačítka atd.) a to vše v pohodlí domácího prostředí pomocí bezplatně stažitelného softwaru Tamron Lens Utility. Majitelé mobilních zařízení se systémem Android mohou navíc použít i mobilní verzi a přizpůsobit si tak objektiv svým potřebám a stylu tvorby rovnou v terénu (rozhodně oceníte zejména při natáčení videa).

prague.jpg

Tělo 50–300 je utěsněno proti vniknutí prachu a vlhkosti na všech kritických místech, včetně zmíněného portu USB-C. Pár slov k utěsnění proti vlhkosti: během června jsem s ním schytal několik silných bouřek a krupobití a nestalo se mu vůbec, ale vůbec nic, a to ani ve chvíli, kdy už se mi ledová voda dostávala na místa, kde ji obecně nikdo nechce…

Velmi potěšující zprávou je, že se Tamronu znovu podařilo udržet průměr filtrů na 67 mm, který je společný pro většinu jeho objektivů a sdílení filtrů je tak mimořádně jednoduché.

Pár základních parametrů

  • Modelové označení: A069S
  • Ohnisková vzdálenost: 50–300 mm
  • Světelnost objektivu: f/4,5–6,3
  • Optická konstrukce: 19 členů ve 14 skupinách
  • Počet lamel clony: 9
  • Minimální zaostřovací vzdálenost: 0,22 m (wide) / 0,9 m (tele)
  • Průměr filtrů: 67 mm
  • Stabilizace: ano
  • Váha: 665 g
  • Délka: 150 mm
  • Utěsněný proti vlhkosti a prachu
  • Kompatibilní se softwarem Tamron Lens Utility – aktualizace firmwaru a optimalizace funkcí objektivu

Pro potlačení vnitřních odrazů způsobujících duchy a odlesky (způsobují nízký kontrast a vyblednutí) Tamron použil technologii BBAR-G2 (Broad Band Anti Reflection), tedy vícenásobné nanášení vrstev fluoridu hořečnatého. Na široce otevřené cloně jsou odlesky téměř zanedbatelné ani na vyšších clonových číslech při focení v protisvětle nedochází k ničemu dramatickému. Přední člen je navíc ošetřen fluorovým povlakem odpuzujícím vodu, mastnotu a další nečistoty.

Kvalita obrazu a výkon

Oproti předchůdci zaznamenal nový Tamron 50–300 mm malou revoluci v optické konstrukci a najdeme v něm dnes 19 členů ve 14 skupinách (původní měl jen 15 členů v 10 skupinách), díky čemuž dosahuje skvělé obrazové kvality, nádherného kontrastu a de facto nulové chromatické aberace.

Světelnost se pohybuje mezi f/4,5–6.3:

  • f/4.5 se udrží mezi 50–70 mm
  • f/5 mezi 71–101 mm
  • f/5,6 mezi 102–181 mm
  • f/6,3 mezi 182–300 mm

Na 50 mm je naprosto zanedbatelná soudkovité distorze a velmi jemná vinětace. Střed je na 50 mm f/4,5 brutálně ostrý, akorát v rozích trochu měkne a lehce ubývá kontrastu (nic dramatického). Na dalších ohniskových vzdálenostech už jsou ale rohy příjemně ostré.

rally.jpg

Na 100 mm se začíná lehce objevovat poduškovité zkreslení, kdy zhruba v polovině je jeho projev nejsilnější (nicméně jednoduše odstranitelný korekcí v postprocesu). Vinětace naopak postupně mizí. Na 300mm konci je distorze opět zanedbatelná a stejně tak i vinětace. U zoomu tohoto rozsahu se jedná o fantastický výsledek.

Autofokus funguje naprosto skvěle. Je extrémně rychlý (přeostřuje de facto okamžitě) a přesný díky zmíněnému VXD pohonu. Fotografování zvěře nebo čehokoliv v pohybu se tak stává opravdovou zábavou, protože autofokus okamžitě najde a zamkne se na pohybujícím se objektu (při hrátkách s makrem neměl problém, chytit se třeba i na oko včely).

Majitele A1 a A9 trochu zamrzí, že Sony stále limituje sériové snímání na 15 obr./s pro všechny výrobce třetích stran. Nicméně můžeme předpokládat, že brzy vyjde i varianta pro Nikon Z, kde tahle limitace nebude (majitelé Sony teď zamačkávají slzu).

Plusy:

  • úžasný rozsah
  • makro (na 50 mm ostří již od 22 centimetrů a dává maximální poměr zvětšení 1:2)
  • perfektní podání barev a skvělý kontrast
  • optická stabilizace
  • skvělá kontrola chromatické aberace
  • výborná obrazová kvalita
  • utěsnění proti vlhkosti a prachu
  • silné VXD motory a velmi přesný autofokus
  • port USB-C pro aktualizace firmwaru a uživatelská nastavení
  • ergonomicky tvarované tělo a rozměry
  • váha
  • 67mm filtry
  • cena

Minusy:

  • nelze použít telekonvertor
  • na tělech A1/A9 je limitován 15 snímky za vteřinu
  • víc toho bohužel asi nevymyslím

Závěr

Jak už jste asi odtušili z předchozího textu, nový Tamron 50–300 mm f/4,5–6,3 Di III VC VXD mě naprosto, ale naprosto nadchl a už ho nepustím. Velmi rychle se stal mým nejoblíbenějším teleobjektivem ever.

tocnik.jpg

Jeho fantastický rozsah, obrazová kvalita, stabilizace, BBAR G2, extrémně rychlý a přesný autofokus, makro schopnosti, nulová chromatická aberace… to vše zabalené do 665 g a 150mm délky, při cenovce 22 990 Kč (doporučená MOC distributorem pro ČR a SR, www.penta.cz). Lepší kombinaci jsem ještě nenašel.

Když jsem test začínal, měl jsem v hlavě, že to bude další skvělé sklo pro cestovatele, ale tenhle objektiv mě vyloženě poňoukal pořád si vymýšlet další a další aktivity i mimo můj klasický žánr, tahat ho s sebou na všechny letní akce a neustále objevovat nové kompozice. Úplně mě strhl a focení mě bavilo jako v začátcích. Vím, silná slova, ale takhle dobrý opravdu je.


Celý článek najdete v srpnovém FotoVideo

Doporučujeme také výhodné předplatné s dárkem!


fotovideo-08-2024-stranka-01.jpg

Právě vychází
fv10-24-obalka-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.