Společnost Sony Electronics představuje kompaktní ultraširokoúhlý objektiv s velkou clonou FE 14 mm F1,8 G Master™

Publikováno: 30. dubna 2021 | autor Redakce
Společnost Sony Electronics představuje kompaktní ultraširokoúhlý objektiv s velkou clonou FE 14 mm F1,8 G Master™

Nejnovější přírůstek do řady objektivů Sony s bajonetem typu E nabízí výjimečné rozlišení, pokročilé a tiché automatické ostření, nádherný Bokeh a další funkce.

Společnost Sony uvedením modelu FE 14mm F1.8 GM (model SEL14F18GM) dále rozšiřuje svoje portfolio objektivů s bajonetem typu E – kompaktní, ultraširokoúhlý objektiv s velkou clonou F1.8, který umožňuje uživatelům zachytit svět novými perspektivami, zejména pokud fotografujete krajiny, architekturu, hvězdnou oblohu či interiéry.

Společnost Sony Electronics představuje kompaktní ultraširokoúhlý objektiv s velkou clonou FE 14 mm F1,8 G Master™

„Nejnovější přírůstek do řady G Master společnosti Sony, FE 14mm F1.8 GM, poskytuje mimořádné rozlišení, rychlé a tiché automatické zaostřování a je pozoruhodně kompaktní,“ prohlásil Yann Salmon Legagneur, ředitel produktového marketingu, divize Digital Imaging společnosti Sony Europe. „Neustále inovujeme na základě potřeb našich zákazníků a budeme i nadále vyvíjet ty nejlepší technologie, aby mohli realizovat svou kreativní vizi.“

Mimořádné rozlišení v kompaktním a lehkém provedení

Nový objektiv FE 14mm F1.8 GM má kompaktní optickou konstrukci, jeho rozměry jsou pouhých 83 mm x 99,8 mm a váží jen 460 g. Na trh přichází s pokročilou optickou technologií, která poskytuje vynikající rozlišení a ohromující kontrast. Dva prvky XA (extrémně asférické) zajišťují vynikající rozlišení po celé ploše snímku až do rohů a umožňují kompaktní a lehký design. Dva skleněné prvky ED (Extra-Low Dispersion) a jeden skleněný prvek Super ED vedou ke zdokonalení optiky, potlačují chromatickou aberaci a poskytují vynikající kontrast a přesné vykreslení při všech nastaveních clony.

Společnost Sony Electronics představuje kompaktní ultraširokoúhlý objektiv s velkou clonou FE 14 mm F1,8 G Master™

Díky maximální cloně F1,8 mohou uživatelé věrně vykreslit bodové zdroje světla, což umožňuje pořizovat astrofotografie nebo fotografovat v dalších prostředích se slabým osvětlením, aniž by fotografové museli používat extrémně nízké rychlosti závěrky. Vlastní technologie Sony Nano AR Coating II maximalizuje čistotu a pomáhá potlačit odlesky a tzv. „ghosting“ při fotografování v náročných světelných podmínkách.

Společnost Sony Electronics představuje kompaktní ultraširokoúhlý objektiv s velkou clonou FE 14 mm F1,8 G Master™

Objektiv FE 14 mm F1,8 GM zajistí při cloně F1,8 nádherný bokeh, a to i při ultra široké 14mm ohniskové vzdálenosti. S minimální zaostřovací vzdáleností 25 cm nabízí FE 14 mm F1,8 GM rozšířené možnosti pro fotografování zblízka a natáčení videa a vytváří ohromující bokeh, který je vlastní prémiovým řadám objektivů Sony G Master. Navíc jeho precizní optické členy XA, mechanismus kruhové clony s 9 lamelami a optimálně řízená aberace umožňují modelu FE 14mm F1.8 GM vytvářet vynikající bokeh na pozadí bez nežádoucího efektu tzv. „cibulových kroužků“ (onion-ring effect).

Společnost Sony Electronics představuje kompaktní ultraširokoúhlý objektiv s velkou clonou FE 14 mm F1,8 G Master™

Pokročilý a tichý autofokus

Pomocí dvou lineárních motorů XD (extrémně dynamických) lze přesně zaostřit a udržovat ostření i při fotografování s malou hloubkou ostrosti při F1,8, což profesionálním fotografům poskytuje spolehlivost, kterou potřebují, aby zvládli práci v náročných podmínkách. FE 14mm F1.8 GM navíc nabízí tichý AF s minimálními vibracemi pro plynulé přechody ostření. To je ideální pro tvorbu video obsahu.

Profesionální úroveň ovládání a spolehlivost

Nový objektiv také nabízí několik pokročilých a všestranných možností ovládání, včetně focus hold button, přepínače režimu ostření a zaostřovacího kroužku, které zajišťují plynulý a efektivní chod v celé řadě prostředí. Pokud si potřebujete objektiv ještě více přizpůsobit svým potřebám, můžete focus hold button přiřadit řadu funkcí z nabídky v menu fotoaparátu. Model FE 14mm F1.8 GM je také vybaven funkcí Linear Response MF pro přímé a přesné manuální ostření. Disponuje také clonovým kroužkem, který umožňuje intuitivní ovládání clony. Pro větší tvůrčí svobodu má FE 14mm F1.8 GM zadní držák filtru, do kterého lze vkládat standardní listové ND filtry, filtry pro korekci barev, měkký filtr atd.

Konstrukce odolná proti prachu a vlhkosti[1] zajišťuje spolehlivost potřebnou pro náročné podmínky. Přední část objektivu je opatřena fluorovou vrstvou, která odpuzuje vodu, olej a další nečistoty. Zadní člen je také potažen fluorem, aby zůstal povrch při výměně zadního filtru čistý. Objektiv má také vestavěnou sluneční clonu, která účinně blokuje okolní světlo, jež může způsobit nežádoucí odlesky a ghosting.

Cena a dostupnost

Nový FE 14mm F1.8 GM bude k dispozici v druhé polovině května u řady autorizovaných prodejců Sony za orientační maloobchodní cenu 41 990 CZK.[1] Nezaručuje 100% odolnost proti prachu a vlhkosti.


Už máte květnové rozšíření vydání časopisu FOTOVIDEO FOTOVIDEO?

Mistři fotografické reportáže

Obrovskou radost nám udělali dva skvělí fotoreportéři ověnčení spoustou fotografických ocenění, se kterými se nám poštěstilo udělat (v té době ještě z karantény na dálku…) neobvyklý dvojrozhovor. Michal Růžička a Jan Zátorský patří k naší naprosté novinářské špičce, a přestože ten rozhovor měl onu zvláštní lockdownovou atmosféru, tak se určitě stane jedním ze zlatých materiálů naší časopisecké historie. Doporučujeme!

DOBRODRUŽSTVÍ – PETR JAN JURAČKA NA ISLANDU

Horká láva neměla šanci!

Další, naprostou „bombou“ tohoto květnového vydání je horká fotografická lekce a vyprávění neskutečného Petra Jana Juračky. Tento náš dlouholetý kolega si opět po čase dal laťku ještě trochu výš a vyrazil si povídat s několika drony a dalším fotografickým vybavením s aktuálně velmi žhavým vulkánem na Islandu. Fotografie této nádherné přírodní události jsou sice vidět na sociálních sítích, ale vytištěné na papíře jste je už viděli? A dokonce s neuvěřitelně vtipným textovým doprovodem Petra Jana Juračky? To určitě ne! A na závěr článku ještě jako přídavek najdete jeho skvěle nastříhané video, které si můžete přes QR kód přehrát ve vašem smartphonu.

A ještě jeden skvělý fotoreportér!

Když už byl úvodní rozhovor tohoto vydání s Michalem Růžičkou a Janem Zátorským skoro hotový, dostaly se nám do ruky nádherné velikonoční snímky špičkového fotoreportéra Reuters a Slovenské tlačové agentury, Radovana Stoklasy. To musíme mít, rozhodlo se téměř jednohlasně. A tak se volalo a psalo na Slovensko, Radovan byl velmi vstřícný a na svět přišla další nezapomenutelná radost s neskutečnými fotografiemi.

Fotograf roku má aktuální téma: Zlatá hodinka

Vkládejte do něj své fotografie! Je to úžasně barevné téma. Všichni se společně rádi zaměříme na hru světel a stínů a ikonickou zlatou hodinu – poslední hodinu denního svitu, kdy slunce svým měkkým světlem krásně maluje a stíny se stávají plastickými a vytvářejí neskutečné obrazce, které podněcují fotografovu představivost. Foťte a vkládejte své příspěvky na toto téma do soutěže Fotograf roku průběžně a kdykoli a nejpozději do 30. 5. 2021 na http://fotografroku.ifotovideo.cz

VE VLAKU

Mimochodem! Všimli jste si také této speciální kategorie Fotografa roku! Foťte ve vlaku, vkládejte své snímky na web fotografroku.ifotovideo.cz, vyhrajte kilometrickou banku na 2000 kilometrů a cestujte s Českými drahami, kam se vám zachce!  Více na stranách 102 a 103.

Je toho hodně, co vám v tomto vydání nabízíme.

Přejeme vám s naším květnovým vydáním hezké chvíle a vybíráme z jeho rozšířeného obsahu například následující články:

ROZHOVOR: Michal Růžička a Jan Zátorský

Tyto dvě velké osobnosti české fotožurnalistiky není třeba představovat. Prohlédněte si jejich úžasné snímky!

ROZHOVOR – Michal Růžička a Jan Zátorský

DOBRODRUŽSTVÍ: PETR JAN JURAČKA NA ISLANDU

Davídci a Goliáš, aneb s drony do hrdla vulkánu? Myslíte si, že je to možné? Petr vás přesvědčí, že ano!

PETR JAN JURAČKA NA ISLANDU

RADOVAN STOKLASA: Bolo by to dlhé rozprávanie…

Asi jste si všimli, že dokumentární a reportážní fotografové si v tomto vydání udělali na dálku něco jako přátelské setkání.

RADOVAN STOKLASA – Bolo by to dlhé rozprávanie…

ROZHOVOR: Odpovídá pan Dayong Li

CEO Venus Optics o jeho začátcích, současnosti i o tom, že je to velmi příjemný a chytrý člověk. Krásně jsme si popovídali. Čtěte pozorně.

ROZHOVOR – Odpovídá pan Dayong Li

PRAXE: SVÍCENÍ A FOTOGRAFICKÝ PROJEKT

Stanislav Petera – Jak se fotila Studená válka? Standa má obrovské fotografické projekty a my představujeme jeden z nich.

Stanislav Petera – Studená válka

PRAXE: DALŠÍ VELKÁ VIDEOPORADNA

Akustika a záznam zvuku při tvorbě videa, dvě velmi důležité věci a rady pro videonadšence.

Akustika a záznam zvuku při tvorbě videa

TECHNIKA: Hasselblad 907X 50C

Podívejte se s námi, co umí tato lahůdka, kterou měli někteří členové naší redakce v rukou.

Hasselblad 907X 50C

POZOR, máme nový dárek k vašemu předplatnému, vyberte si ho! Už jste si objednali vaše FotoVideo až domů! Je to stejně jednoduché, jako v jiných e-shopech!

K celoročnímu předplatnému časopisu FotoVideo prostě dárky odjakživa patří. Udělejte si radost (a také vašim blízkým?) na dalších dvanáct měsíců! S naším předplatným opravdu ušetříte. Vybírejte dle chuti, ale rychle, dárků je dost, ale některé jen v omezeném množství! Předplaťte si nás natrvalo, nebo si vyzkoušejte, zda nás chcete odebírat po jednom či dvou či třech či šesti či dvanácti výtiscích. Jak se vám to bude líbit. Ale s delší dobou předplatného výrazně klesá jeho cena a dárek je ZDARME k novému, celoročnímu předplatnému.

Vybírejte si na našem webu:

http://www.ifotovideo.cz/rubriky/predplatne/

Je tu velké květnové FotoVideo

Je tu velké květnové FotoVideo!

 

 

 

 

Právě vychází
fv05-24-obalka-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.