Společnost Panasonic představuje bezzrcadlovky LUMIX S5II a LUMIX S5IIX a objektiv S 14–28 mm F4–5,6 MACRO

Publikováno: 12. ledna 2023 | autor Redakce
mc8223x-z293-kv-02-1115.jpg

Společnost Panasonic hrdě oznamuje dva přelomové přírůstky do řady bezzrcadlovek LUMIX řady S: elegantní matně černý model LUMIX S5IIX a klasický LUMIX S5II a nový cenově dostupný ultraširokoúhlý zoom objektiv pro bajonet L-Mount.

Díky neuvěřitelnému výkonu při pořizování fotografií i videí a úžasně nízké hmotnosti jsou tyto hybridní fotoaparáty s bajonetem L-Mount navrženy tak, aby splňovaly požadavky na fotografie a videa i těch nejambicióznějších tvůrců při výjimečném poměru ceny a výkonu.

mc8223-z293-kv-03-b.jpg

Oba modely využívají nově vyvinutý 24MP 35mm full-frame snímač CMOS a výkonný obrazový procesor. Snímač podporuje automatické ostření s hybridní fázovou detekcí, což je u fotoaparátů LUMIX poprvé, a nový procesor poskytuje vynikající kvalitu obrazu a vysoký datový tok videa na úrovni modelu LUMIX S1H.

Model LUMIX S5IIX bude k dispozici od jara 2023 za doporučenou cenu 2 499 EUR, zatímco model LUMIX S5II bude k dispozici již od ledna 2023 za doporučenou cenu 2 199 EUR. Oba fotoaparáty jsou kompatibilní s celou stávající řadou objektivů LUMIX S a dalšími full-frame systémovými objektivy s bajonetem L-Mount.

Nové standardy v účinnosti automatického ostření řady LUMIX

Díky novému obrazovému procesoru vyvinutému v rámci partnerství L Technology společností LEICA a LUMIX a novému 24MP snímači jsou modely LUMIX S5II a S5IIX prvními fotoaparáty LUMIX, které nabízejí hybridní automatické ostření s podporou fázové detekce (PDAF).

mc8223-z293-kv-02.jpg

Fotoaparáty používají nový systém automatického ostření s hybridní fázovou detekcí kombinující PDAF s DFD automatickým ostřením pomocí detekce kontrastu. Nový rychlý a spolehlivý systém nabízí měření v 779 oblastech, dokáže detekovat cílové objekty v obtížných podmínkách, jako je nízký kontrast nebo silné protisvětlo, a po jejich zaměření je sleduje i při jiných pohybujících se objektech v záběru.

K dispozici je také kontinuální automatické ostření během změn ohniskové vzdálenosti a mikroúprava automatického ostření.

Bohaté funkce videa a možnosti záznamu

Nový procesor poskytuje fotoaparátům LUMIX S5IIX a S5II možnosti záznamu videa včetně interního 10-bit 4:2:0 6K (3:2) a 5,9K (16:9) při 30 snímcích za sekundu a 4:2:2 C4K a 4K až při 60 snímcích za sekundu. Nový systém řízení tepla s aktivním chlazením umožňuje neomezenou dobu záznamu bez nutnosti zvětšení těla fotoaparátu. Fotoaparáty také podporují záznam HFR (vysoká snímková frekvence) rychlostí až 120 snímků za sekundu a snímání Slow motion s rychlostí až 180 snímků za sekundu.

s5ii-body-slant-k.jpg

LUMIX S5IIX zvládá 5,8K Apple ProRes s přímým ukládáním na SSD přes rozhraní HDMI nebo USB a záznam ALL-Intra s masivním datovým tokem až 800Mbps. S5IIX navíc podporuje výstup videa Apple Pro Res RAW do externího rekordéru Atomos. Podporuje také kabelové a bezdrátové IP streamování a USB tethering.

U obou modelů je k dispozici řada obrazových profilů včetně V-Log/V-Gamut s dynamickým rozsahem přesahujícím 14EV a také nová funkce REAL TIME LUT, která umožňuje nahrát tabulky gradací barev LUT na kartu SD a použít ji přímo ve fotoaparátu jako náhled, nikoli až v postprodukci.

s5ii-body-top-k.jpg

Na základě požadavků profesionálních uživatelů byly přidány funkce jako Waveform monitor, Vectorscope a Zebra nebo funkce jako frekvence systému (24,00 Hz) nebo Synchro Scan.

Čistý a realistický 48kHz/24bitový zvuk lze nahrávat pomocí vestavěného nebo externího mikrofonu, zatímco 96kHz/24bitový záznam ve vysokém rozlišení je možný pomocí externích mikrofonů a mikrofonů XLR.

Profesionální fotografování a záznam videí

Díky řadě nových a vylepšených funkcí jsou hybridní fotoaparáty LUMIX S5IIX a S5II schopny poskytovat skutečně ohromující fotografický a video výkon, včetně vysokorychlostního sériového snímání rychlostí až 9 snímků za sekundu s mechanickou závěrkou a 30 snímků za sekundu s elektronickou závěrkou (s možností pořídit až 300 snímků), režimu Extra-vysokého rozlišení 96 megapixelů (JPEG/RAW) a technologie Dual Native ISO, která minimalizuje šum, rozšiřuje dynamický rozsah a umožňuje dosáhnout maximální hodnoty ISO 51200 (204800 při rozšířeném nastavení).

Modely LUMIX S5IIX a S5II se mohou pochlubit také vylepšeným systémem stabilizace obrazu Active IS, který výrazně zlepšuje snímání z ruky v nejrůznějších podmínkách a situacích. Nová stabilizace obrazu Active IS poskytuje vysoce stabilní a plynulý záznam videa díky optimalizaci horizontální, vertikální a rotační korekce.

panasonic-lumix-1-1125.jpg

Kompenzace stabilizace Active IS dosahuje až 200 % ve srovnání s běžnou stabilizací a je obzvláště účinná v tradičně náročných podmínkách při snímání z ruky, jako je použití teleobjektivů nebo natáčení za chůze.

Vynikající obsluha a možnosti práce v „jednočlenném týmu“

LUMIX S5IIX a S5II nabízejí vysoce propracované snímání, které tvůrcům umožňuje dosahovat vynikajících výsledků s minimem práce díky funkcím, jako je zámek AWB, asistent ručního ostření (k dispozici pro natáčení videa i fotografování) a nová funkce maskování, která zaznamenává videozáznamy s využitím celé plochy snímače a umožňuje uživateli následně oříznout snímky v rozlišení 4K a FHD.

Použitelnost dále zvyšuje nový snadno ovladatelný 8směrný joystick, rozšířený otočný ovladač, 3,0palcový vyklápěcí a otočný dotykový monitor a velký hledáček OLED Live View s rozlišením 3 680 000 bodů a velkým zvětšením.

Špičková spolehlivost a možnosti připojení

Fotoaparáty jsou vyrobeny podle náročných standardů pro použití v terénu, mají přední a zadní rám z hořčíkové slitiny a konstrukci odolnou proti stříkající vodě a prachu.

layout-16-9-1115.jpg

Oproti modelu LUMIX S5 byly vylepšeny možnosti připojení – modely LUMIX S5IIX i S5II jsou vybaveny plnohodnotným konektorem HDMI typu A a vysokorychlostním rozhraním USB 3.2 Gen 2 s držákem zámku kabelu, který zabraňuje nechtěnému odpojení. Vylepšeno bylo i bezdrátové připojení, kdy k pásmu Wi-Fi 2,4G Hz přibyla podpora pásma 5 GHz, aby byla zajištěna rychlá a stabilní komunikace s chytrými telefony a tablety.

Dva sloty na karty (oba UHS-II) podporují štafetový záznam, záložní záznam a vyhrazený záznam. Vysokokapacitní baterii s kapacitou 2200 mAh lze dobíjet pomocí síťového adaptéru nebo rozhraní USB.

panasonic-lumix-4-1125.jpg

LUMIX S 14–28 mm F4–5,6 MACRO

Rozsah od 14 mm až 28 mm umožňuje pořizovat vše od rozsáhlých krajinných záběrů až po street fotografie a funkce makro 1:2 zase usnadní fotografie zblízka. Jedná o všestranný objektiv, který vyniká při nejrůznějších video a fotografických úlohách.

panasonic-lumix-s-14-28mm-f4-5.6-featured.jpeg

Objektiv LUMIX S 14–28 mm F4–5,6 MACRO se skládá ze 14 čoček v 10 skupinách, včetně jedné asférické čočky ED (s mimořádně nízkým rozptylem), jedné asférické čočky, tří čoček ED (s mimořádně nízkým rozptylem) a jedné čočky UHR (s velmi vysokým indexem refrakce). Použití asférických čoček umožňuje ostré detaily i úžasný bokeh, zatímco tři čočky ED účinně potlačují chromatickou aberaci.

Navzdory kompaktním rozměrům a nízké hmotnosti (přibližně 345 g) se může objektiv LUMIX S 14–28 mm F4–5,6 MACRO pochlubit režimem makro 0,25× (při 14 mm) až 0,5× (při 28 mm). Díky minimální ostřící vzdálenosti 0,15 m v celém rozsahu jej lze použít pro snímky zblízka s krásným bokehem.

Objektiv LUMIX S 14–28 mm F4–5,6 MACRO má plynulý a tichý chod a spolupracuje s rychlým a přesným systémem automatického ostření fotoaparátu. Při nelineárním nastavení se zaostření posouvá o proměnnou hodnotu v závislosti na rychlosti otáčení ostřícího kroužku; při lineárním nastavení se zaostření posouvá o určenou hodnotu v závislosti na krocích otočení ostřícího kroužku. Citlivost (velikost posunu zaostření na jeden krok otočení) lze nastavit v rozsahu 90º až 360º, což uživateli poskytuje vynikající kontrolu nad výkonem ostření.

1.jpeg

Objektiv LUMIX S 14–28 mm F4–5,6 MACRO vyniká také výkonem při záznamu videa a nabízí funkce na profesionální úrovni, jako je ovládání clony v mikrokrocích pro plynulou změnu expozice a mechanismus pro potlačení dýchání při přeostření – což je u výměnných objektivů určených pro fotografování často velký problém.

Robustní konstrukce objektivu odolná proti prachu a stříkající vodě jej předurčuje k použití v náročných podmínkách, včetně teplot do -10 °C. Fluorová vrstva nanesená na předním členu objektivu pomáhá odpuzovat mastné nečistoty a vodu. Filtry lze připojit pomocí závitu o průměru 77 mm.

Objektivy LUMIX S 14–28 mm F4–5,6 MACRO a LUMIX S 20–60 mm F3,5–5,6 mají společnou celkovou délku a umístění ovládacích prvků, což poskytuje praktické výhody při používání. Hmotnost a těžiště těchto objektivů jsou téměř stejné, což uživatelům umožňuje rychlou výměnu objektivů s minimálním nastavením vyvážení, pokud je fotoaparát nasazen na gimbalu.

Právě vychází
fv02-2023-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.