„Původní fotoaparát Alpha 1 byl v roce 2021 po uvedení na trh průlomovým modelem, nicméně od té doby společnost Sony vyvinula celou řadu nových technologií – toto byla naše příležitost zajistit, aby naše vlajková loď zahrnovala všechny nejnovější inovace,“ řekl při uvedení pokračovatele Yann Salmon Legagneur, vedoucí marketingu IP&S společnosti Sony Europe.
Má to logiku, že? Za více než tři roky technika bezzrcadlovek postoupila kupředu o další mílové kroky.
Přístroj je vybaven nejnovějším procesorem Sony AI. Má snímač s přibližným efektivním rozlišením 50,1 Mpx, kontinuálním snímáním bez blackoutu až 30 snímků za sekundu se sledováním AF/AE, závěrkou proti zkreslení a vylepšenou čistotou obrazu při středních a vysokých citlivostech.
Jednotka zpracování umělé inteligence přináší vysoký výkon a funkce rozpoznávání objektů na základě umělé inteligence, včetně nového režimu Auto, který dokáže rozpoznat širokou škálu objektů.
Kromě toho fotoaparát Alpha 1 II zdědil také inovace z modelu 9 III, včetně funkce Pre-Capture (zachycení snímku až jednu sekundu před stisknutím spouště) a vylepšeného ergonomického designu. Zároveň si ale zachovává nízkou hmotnost přibližně 743 gramů.
Alpha 1 II produkuje snímky s vysokým rozlišením a širokým dynamickým rozsahem díky kombinaci fullframového skládaného snímače Exmor RS CMOS s efektivním rozlišením přibližně 50,1 Mpx a nejnovějšího procesoru pro zpracování obrazu BIONZ XR. Fotoaparát poskytuje snímky s vysokým rozlišením i v režimu APS-C, kdy zachytí přibližně 21 efektivních Mpx.
Nabízí vysokorychlostní sériové snímání bez blackoutu obrazu se sledováním AF/AE rychlostí až 30 snímků za sekundu, které dokáže sledovat složité pohyby pomocí výpočtů AF/AE rychlostí až 120× za sekundu. Také nabízí oblíbenou funkci Pre-Capture, která umožňuje pořizovat snímky až jednu sekundu před stisknutím tlačítka spouště a k tomu i funkci Continuous Shooting Speed Boost, která může dočasně změnit rychlost sériového snímání.
Navíc byla přidána funkce Real-time Recognition AF s rozpoznáváním v reálném čase a jednotka pro zpracování umělé inteligence. Tato technologie zachovává zaměření na objekty, včetně odhadu lidské pózy, okamžitě rozpozná hlavu a trup člověka a také přesně sleduje zvířata, ptáky, hmyz a vozidla. Alpha 1 II představuje nejnovější evoluci automatického zaostřování s rozpoznáváním v reálném čase s nově přidanou funkcí Auto, která umožňuje fotoaparátu automaticky rozpoznat cíl objektu bez zadání režimu objektu.
Tohle je pecka! Pro dosažení vysoké rychlosti, kterou mnoho profesionálů vyžaduje, je přístroj vybaven závěrkou proti zkreslení. Vylepšen byl také výkon fotoaparátu tak, aby bylo dosaženo nízké úrovně šumu při střední a vysoké citlivosti, což je profesionálními fotografy velmi žádáno.
To umožňuje pořizovat snímky s menším šumem a čistým pozadím i při sportu v interiéru, kde se využívá vysoká rychlost závěrky. Kromě toho má Alpha 1 II dále vylepšenou optickou stabilizaci obrazu až o 8,5 kroku (uprostřed) a 7 kroků (periferně) při pořizování statických snímků a také nově podporovaný dynamický aktivní režim pro natáčení videa.
Přístroj je určen pro profesionály, a proto je samozřejmě vybaven LCD monitorem s velmi žádanou funkcí vyklápění ve čtyřech osách, lze jej podle potřeby nastavit do libovolného úhlu. Tělo druhé generace fotoaparátu má oproti původnímu modelu Alpha 1 vylepšenou ergonomii, včetně promyšlených designových aktualizací gripu, polohy tlačítka spouště a vyvinutých vlastních tlačítek.
Součástí modelu Alpha 1 II je nová hluboká polstrovaná očnice (model FDA-EP21), která poskytuje dodatečnou oporu při sledování. Standardní očnice je součástí balení fotoaparátu, ale podle preferencí uživatele ji lze vyměnit za hlubší variantu.
Pro další napájení baterií je fotoaparát Alpha 1 II dodáván s nabíječkou BC-ZD1 Dual-Battery Charger, která rychle a stabilně nabije dvě baterie Z (model NP-FZ100) současně za 155 minut do plného nabití. Vertikální grip kompatibilní s VG-C5 navíc nabízí další ergonomickou podporu s dodatečným výkonem baterií pro rozšíření potřeb fotografování.
Fotografové, kteří hledají rychlé řešení přenosu obrazu v reálném čase, ocení, že Alpha 1 II podporuje 2,5GBASE-T prostřednictvím kabelové sítě LAN. V kombinaci s přenosným datovým vysílačem 5G PDT-FP1 (prodává se samostatně) lze navíc pořízená data přenášet stabilní vysokorychlostní komunikací.
Vysoká úroveň konektivity výrazně zlepšuje pracovní postupy od přenosu dat až po tvorbu a distribuci obsahu. Pořízená data lze navíc automaticky přenášet do aplikace Adobe Lightroom nebo Google Drive prostřednictvím cloudového úložiště Creators' Cloud společnosti Sony. Díky tomu je následná editace ještě pohodlnější.
Alpha 1 II je v prodeji už od prosince 2024 za doporučenou cenu 192 890 Kč u řady autorizovaných prodejců společnosti Sony.
Poznámka redakce:
Společnost Sony 15. ledna ohlásila nové aktualizace firmwaru pro fotoaparáty Alpha 1 II (verze 2.0), Alpha 1 (verze 3.0) a Alpha 9 III (verze 3.0). Přinášejí aktualizace funkcí fotografování, natáčení videa a ovládání a také rozšiřují kompatibilitu s vyvíjeným řešením Sony Camera Authenticity Solution.
Doporučujeme také výhodné předplatné s dárkem!