Saturnův prstenec, nebo Sauronovo oko? Laowa 20 mm f/4 Zero-D Shift + Shift Lens Support V2

Publikováno: 15. října 2023 | autor Redakce
l1000208.jpg

V minulém čísle jsme společně s kolegou fotografem Pavlem Šinaglem představili fenomenální šiftovací objektiv Laowa 20 mm f/4 Zero-D Shift. Ale svět byl k nám milosrdný a pár dní po vydání článku dorazilo ještě speciální příslušenství – Shift Lens Support V2.

Text: Boris Stojanov & Pavel Šinagl

Vzniklo tak technikální monstrum, jehož ovládnutí však dává ještě větší možnosti. Pokud jste cimprlich a chcete rovné svislice a úhly, musíte mít šiftovací sklo, to je po minulém čtení asi všem jasné. Ta diagnóza může mít ale ještě nadstavbu, kterou přináší právě specifická stativová objímka, fungující se šiftovacími objektivy Laowa s ohnisky 15 a 20 mm.

l1000208.jpg

Princip je v jádru jednoduchý, objektiv umístíte do objímky uvnitř pohyblivého prstence, pak pootočíte jednou doprava, podruhé doleva, uvolněním aretační pojistky si srovnáte tělo foťáku zpět do landscape polohy a cvaknete. Zaostřit, jeden roh, přenastavit, zaostřit, druhý roh, pootočit, zase zaostřit, třetí roh, přenastavit, zaostřit a čtvrtý roh… Jak jednoduché, že? Leda prd!

1a-dsc04511.jpg 1b-dsc04511-edit-2.jpg

Pokud nemáte opravdu dobré oko, trpělivost, technické nadšení a obrovskou dávku preciznosti – zešílíte! Tohle není focení telefonem, tohle je setsakra náročná disciplína, kterou využije pouze pečlivý mistr. Díkybohu jednoho takového máme a tím je právě Pavel.

l1000220.jpg

Namísto dlouhých textů dnes přinášíme hlavně obraz, tedy tři dvojice obrazů. Je to vždy stejný pohled, jednou vyfocený jako jedna fotografie s Laowou 20 mm a podruhé s tímtéž objektivem, ale složenina čtyř snímků. Obrázek o této parádičce pro náročné si udělejte sami. A co na to říká Pavel Šinagl?

2a-dsc04519.jpg 2b-dsc04519-edit-2.jpg

„Chytře vymyšlený úchyt objektivu umožňující vysunutí (shift) do krajních poloh ve čtyřech osách se dle výrobce jmenuje Special Designed Lens Support. Funguje přesně tak, jak byl navržen, od uživatele však vyžaduje precizní práci. Je dobré mít na paměti, že mezi jednotlivými snímky vznikne časová prodleva způsobená přenastavováním objektivu z jedné do druhé osy i mezi jednotlivými polohami při přešiftování.

3a-dsc04525.jpg 3b-dsc04525-edit-2.jpg

Pokud fotografujete například interiér ve kterém se nic nehýbe, nemusíte spěchat, ale pokud fotografujete v exteriéru, pak čím delší čas vám zabere změna jednotlivých poloh, tím víc času strávíte při editaci výsledného kompozitního obrázku. Vše, co se hýbe, bude zachyceno ve čtyřech různých polohách – lidi, auta, větve stromů… Pak už záleží na tom, jak dobře ovládáte Photoshop. Samotné spojení fotografií probíhá při postrocesu jednoduše, automaticky pomocí funkce Merge to Panorama (spojit do panoramatického obrázku).

Jedná se o logicky vymyšlený nástroj pro úzkou skupinu specializovaných fotografů, se kterým lze dosáhnout velmi zajímavých výsledků. V praxi bych si ale přál (ještě) robustnější provedení, především místo titěrných aretačních šroubů rychlejší kličky, kdy k uzamknutí stačí jedno pootočení o 90 stupňů.“


Celý článek najdete v říjnovém FotoVideo

Doporučujeme také výhodné předplatné s dárkem!


fv10-23-web3.jpg

Právě vychází
fv06-24-obalka-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.