Rychlá úložiště v roce 2023

Publikováno: 12. června 2023 | autor Redakce
pexels-fernando-arcos-193057.jpg

Paměťová karta je stále ještě nezbytnou součástí fotoaparátu, a ačkoliv se trh v posledních letech značně proměnil, nabídka je pořád více než široká. Pojďme se na karty podívat z obecného i z konkrétního úhlu pohledu.

U filmové fotografie sloužil filmový pás jednak jako citlivé médium pro zachycení obrazu a jednak i jako úložiště originálních obrazových dat. To se však s příchodem digitální fotografie změnilo – záznam obrazu má na starosti snímač fotoaparátu, ovšem jejich ukládání je v režii paměťové karty, která slouží jako dočasné úložiště.

V počátcích digitální fotografie dodával prakticky každý výrobce společně s fotoaparátem i základní paměťovou kartu s minimální kapacitou, která posloužila pro uložení maximálně deseti snímků v maximálním rozlišení a nejlepší obrazové kvalitě. Dnes již kartu v balení digitálu nenajdete a každý fotograf si ji kupuje jako základní příslušenství k fotoaparátu.

pexels-leeloo-thefirst-7610445.jpg

Svého času bylo možné sledovat trend vestavěných pamětí, kdy jste mohli fotit do interní paměti digitálu. Takové řešení bylo z mého pohledu zcela ideální, ovšem jeho rozšíření bránily nižší přenosové rychlosti tehdy používaného USB připojení. V dnešní době rozhraní USB-C by však takové řešení opět dávalo smysl.

Nejen kartou živ je fotograf

Poměrně rychlý vývoj v oblasti flash pamětí v podstatě posunul možnosti fotografování zejména z pohledu rychlosti ukládání pořízených dat. Nezřídka se totiž stávalo, že byli fotografové omezeni např. v rychlosti sériového snímání nebo ukládání objemných souborů RAW nikoliv fotoaparátem, ale paměťovou kartou s pomalejším zápisem a rychlá karta znamenala mnohdy i více než dvojnásobnou investici.

pexels-luis-quintero-2147082.jpg

Naštěstí však společně s vývojem klesala i cena dříve drahých paměťových karet a nejen jich. Značně se tento trend projevil i u SSD disků, které zhusta využívají stejnou technologii jako paměťové karty. Dnes je již na trhu celá řada SSD disků pro různé použití, i ty nejlevnější jsou však mnohem rychlejší než klasické plotnové disky, a pokud máte některý z prvních SSD disků, vězte, že jeho výměna za novější typ již bude také znatelná.

Výměnou jedné součástky tak můžete zařídit vašemu počítači druhý dech anebo značně zrychlit využití datového úložiště při střihu videa či zálohování dat. Ale pojďme zpět ke kartám.

pexels-luis-quintero-1738643.jpg

Standardní formáty

S postupem let a rozvojem digitální fotografie se objevila celá řada formátů paměťových karet, které se používají v digitálních fotoaparátech. Ovšem podobně jako v případě ...


Celý článek najdete v červnovém čísle FotoVideo

Doporučujeme také výhodné předplatné s dárkem!


fv06-23-web3.jpg

Právě vychází
fv07-24-obalka-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.