EIZO ColorEdge CG279X – pro videopostprodukci a tiskovou přípravu

Publikováno: 25. ledna 2019 | autor Redakce
eizo-cg279x-press-03.jpg

27palcový model CG279X je díky svým unikátním vlastnostem univerzálním pomocníkem jak v profesionální tiskové přípravě (softproofing), tak i pro práci při zpracování profesionálního videa. Novinkou jsou rovněž předdefinované průběhy přenosových charakteristik HLG a PQ pro videodata HDR – s vysokým dynamickým rozsahem.

Specialista na postprodukci videa a prepress

Továrně předinstalované předvolby pro log-křivky HLG a PQ vycházejí vstříc stále rozšířenějším materiálům HDR. Ty se v postprodukčním procesu zpracovávají obvykle na monitorech SDR a teprve při gradingu se jejich podoba dolaďuje na plnohodnotných referenčních monitorech HDR jako například ColorEdge PROMINENCE CG3145. Model ColorEdge CG279X se svými četnými předvolbami pro film do tohoto procesu dokonale zapadne. Díky panelu True Black může monitor CG279X nabídnout vysoký kontrast 1300:1 a temně černé odstíny i při bočním pohledu uživatele.

eizo-cg279x-press-01.jpg

Rozlišení 2560 × 1440 pixelů zaručuje modelu CG279X ostrý obraz. Při pokrytí 98 % barevného prostoru DCI P3 a 99 % barevného prostoru Adobe RGB poskytuje tento monitor naprosto přesný a nezkreslený pohled na zpracovávaná data.

První monitor ColorEdge s moderním rozhraním USB-C.

Nový monitor ColorEdge CG279X představuje prvního zástupce řady ColorEdge vybaveného rozhraním USB-C. Toto rozhraní zvládá současný přenos obrazového signálu a dat proudících do rozbočovače USB vestavěného v monitoru. Kromě toho nabízí model CG279X i po jednom konektoru DisplayPort, DVI-D a HDMI a dále poskytuje čtveřici konektorů USB pro downstream.

Spousta drobných vylepšení

Vestavěný kalibrační senzor monitoru CG279X byl oproti předchozím modelům po funkční stránce ještě zdokonalen.

V průběhu kalibrace je možné pokračovat v práci s materiály nevyžadujícími dokonale přesnou reprodukci barev. Pomocí validační funkce lze kdykoliv přeměřit a ověřit přesnost monitoru, což je obzvláště důležité v předtiskové přípravě. Monitor CG279X navíc není osazen vestavěným ventilátorem, takže nebude rušit příjemné ticho panující například v gradingových studiích.

Díky vestavěnému kalibračnímu senzoru, 16bitové tabulce LUT (Look Up Table), mimořádně přesné tovární kalibraci a také díky systému Digital Uniformity Equalizer (DUE) se uživatel může vždy spolehnout, že na monitoru vidí dokonalou a nezkreslenou podobu svých digitálních dat. K tomu přispívá i komplexní regulační algoritmus zohledňující mezi dalšími faktory také okolní a vnitřní teplotu monitoru, takže již po třech minutách je barevné podání obrazovky dokonale stabilní.

Nový kryt

Rámeček monitoru CG279X je přibližně o 46 % tenčí a hloubka přístroje je zhruba o 20 % menší. Nová jsou i osvětlená elektrostatická dotyková tlačítka umožňující bezpečné ovládání funkcí monitoru i ve spoře osvětlených místnostech.

eizo-cg279x-press-03.jpg

ColorNavigator 7

Společně s modelem ColorEdge CG279X představuje EIZO také ColorNavigator 7 – nejnovější 64-bit verzi vlastního kalibračního softwaru. Zcela nově koncipovaný kalibrační software ColorNavigator 7 nahrazuje ColorNavigator 6 i ColorNavigator NX a spojuje funkce obou dosud samostatně distribuovaných programů do jediného programu. S novým softwarem lze nyní všechny barevné předvolby monitorů kalibrovat zároveň. ColorNavigator 7 navíc zvládá i ústřední správu velkého množství monitorů  ColorEdge.

Velmi zajímavou novinkou je také možnost vytváření barevných ICC-profilů monitorů BEZ použití kalibrační sondy! To ocení zejména hobby-fotografové, kteří hledají profesionální monitory bez dalších nákladů spojených např. s kalibrováním monitorů.

Vlastnosti modelu CG279X

  • Rozlišení WQHD 2560 × 1400 bodů
  • 3D Look Up Table (LUT)
  • 10bitové zobrazení (více než miliarda současně zobrazených barev) dle 16bitové tabulky Look Up Table
  • Rozhraní USB-C, DisplayPort, DVI-D a HDMI
  • Předvolby BT.2020, BT709, DCI, PQ_DCI, PQ_BT.2100, HLG_BT.2100 pro vysílání a film
  • Stínítko pro omezení odlesků okolního světla
  • Pětiletá záruka; záruka barev a jasu až po dobu 10 000 hodin

Dostupnost

Monitor bude v prodeji od druhé poloviny ledna 2019. Nezávazná doporučená prodejní cena činí 49.990,- Kč včetně 21% DPH.

Kalibrační software ColorNavigator 7 lze z webových stránek EIZO bezplatně stahovat od listopadu 2018.

Zdroj: EIZO

Podrobnější popis najdete na stránkách výrobce.

Právě vychází
fv06-24-obalka-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.