Asus ZenBook Duo

Publikováno: 26. srpna 2021 | autor Redakce
Asus ZenBook Duo

In Search of Incredible je napsáno na krabici, v níž si ho přinesete domů, a určitě je to také hlavní headline jeho prezentace. Zmínka o neuvěřitelnosti je v tomto případě zcela namístě. Těžko odhadujeme, jaké přístroje v současnosti většina našich čtenářů na práci s fotografií a videem používá, ale i v naší redakci, kde jsou specialisté na leccos zvyklí, vyvolal tento milý pracovní nástroj profesionální poprask. Pojďme se na něj tedy podívat očima tří našich spolupracovníků, jejichž postřehy jsme do tohoto testu zkompilovali.

Text a foto: redakce FotoVideo, www.ifotovideo.cz

Asus ZenBook Duo

Postřehy ohledně toho nejdůležitějšího

Omluvte nás, pokud se budeme věnovat jednotlivým vlastnostem trochu na přeskáčku, ale bylo by to povídání na více stran a my nechceme nudit vyjmenováváním toho, co si přečtete kdekoli a kdykoli na webu. Náš test berte jako sumarizaci bodově sepsaných postřehů.

Asus ZenBook Duo

Perfektní obraz

Jedna z nejdůležitějších vlastností pro foto a video. Patnáctipalcový 4K OLED s velmi tenkým rámečkem nabízí skutečnou barevnou věrnost, prostě zobrazovací fantazie s nádherným pokrytím barevné škály.

Asus ZenBook Duo

Sledujete skutečně živý obraz s výbornými detaily a ostrými barvami při širokém, 100% barevném gamutu DC I-P3. Displej je snadno kalibrovatelný, takže lze notebook se vším všudy doporučit profesionálům v oblasti videa a statické fotografie. Je navíc opravdu jasný (400 nitů) a podle informací výrobce má prý nízkou produkci modrého světla. Je také Pantone Validated díky profesionálnímu podání a přesnosti barev.

 

Asus ZenBook Duo

Co vše získáte?

Byť se tento solidní a materiálově dokonale provedený masivní notebook nehodí až tak na cesty po horských pěšinách, ale spíše na pracovní stůl, nabízí navíc ke svým vynikajícím vlastnostem výborné příslušenství.

Oproti svému čtrnáctipalcovému předchůdci má zcela nový stojánek, výkonný stylus, podložku pod ruce a velmi kvalitní aktovku na přenášení (už její elegantní styl leccos napoví). Mimochodem, zmiňovaný stylus je skvělé pero na kreslení a psaní na spodním displeji, a kdo se s ním naučí (jde to velmi snadno a rychle), určitě neprohloupí. Klasická mechanická klávesnice je velmi pohodlná a určitě při dlouhém psaní výborná, vpravo má podsvícený touchpad s číselníkem – v redakci jsme zvyklí na klasické myši, ale to už necháme na vás… Upozorňujeme na odemykání obličejem pomocí Windows Hello, což je asi nejlepší způsob současnosti. Audio jsme testovat sice nestihli, ale díky spolupráci s experty společnosti Harman Kardon věříme, že je na velmi vysoké úrovni.

Výbava notebooku je skutečně monumentální. Myslíme si, že utáhne zpracování videí a fotografií opravdu bez jakýchkoli problémů. Hodně nám připomíná vybavení těch nejnáročnějších a nejnabitějších herních přístrojů. ZenBook Duo je vybaven procesorem Intel Core i7, grafikou NVIDIA GeForce MX250 a opravdu bleskově rychlým úložištěm SSD. Co více si přát?

Asus ZenBook Duo

Spolehlivost a bezpečnost především

Považujeme za velmi důležité konstatování, že i při obrovském výkonu se nemusíte bát přehřívání. Díky novému stojánku, změněné vnitřní konstrukcí systému chlazení a zvedacímu dolnímu displeji má prostor pro výrazný tok vzduchu a chlazený je výborně. Dobře to páni inženýři od Asusu vymysleli.

HLAVNÍ VLASTNOSTI MONITORU

 • Typ displeje: dotykový, IPS
 • Povrch displeje: lesklý
 • Úhlopříčka: 15,6"
 • Rozlišení: 3840 × 2160 px (UHD 4K)
 • Poměr stran: 16:9
 • Jas: 440 cd/m2
 • Barevná škála: DC I-P3 100 %
 • Grafická karta: NVIDIA GeForce
 • RT X 3070
 • Její druh: dedikovaná
 • Velikost grafické paměti: 8192 MB
 • VR ready: ano
 • Ray-tracing: ano

Asus ZenBook Duo

Přestože je chlazení trochu slyšet, notebook je mimořádně tichý a při práci neruší. Hluku se tedy nebojte ani při poslechu svých oblíbených melodií, doprovázejících mnohahodinová zpracování obrazu.

Ještě ke konektivitě

Je výborná, notebook má Wi-Fi 6, což je výborné, dále dva porty USB-C a jeden USB 2, HDMI 2.1, vstup DC , čtečku mikrokaret a jack pro audio. Jak je psáno v oficiální prezentaci, „superrychlé spojení se světem“.

Asus ZenBook Duo

Zvlášť k sekundárnímu displeji Screenpad plus

Je dotykový, má poměr stran 3840 × 1100 pixelů a vespod zajímavou zámkovou mechaniku aktivující se pří otevírání notebooku, u které lze věřit, že se časem neochodí či nezkratuje.

Menší displej má zajímavý pracovní náklon v dosahu vašich prstů, a tak na něm třeba můžete pracovat levou rukou a pravou využívat ten nahoře či klávesnici. Zajímavé je vysoké 4K rozlišení, je dobře čitelný a jasný (byť na rozdíl od horního displeje matný) i v nepříjemném osvětlení. Velmi nás zaujalo skládání oken, které je téměř libovolné a hodně si s tím užijete. Jen je třeba trochu času věnovat vyzkoušení a najít si pro jednotlivé pracovní procesy vhodné kombinace oken a pak si na ně ještě zvyknout.

Doporučujeme připravit předem a uložit zvlášť konfiguraci pro editaci videa, zvlášť pro úpravy fotografií různých druhů, zvlášť pro psaní atd.

Asus ZenBook Duo

Přenášení mezi dvěma displeji

Tomuto velmi zajímavému pracovnímu nástroji věnujme alespoň několik řádků. Je vynikající a považujeme jej za dokonalý nápad. Přehazování jednotlivých rozpracovaných aplikací využijete při úpravách fotek, o videu nemluvě. Doporučujeme vyzkoušet, jakmile se vám tento milý notebook dostane do rukou.

TEST FOTOVIDEO

Závěrem

Pokud se zamyslíme nad celkovou koncepcí tohoto výborného pomocníka, jen jasné, kam míří. Uvítají ho všichni kolegové, kteří své fotografie a videa nepouští do éteru ani na sociální sítě jen tak, bez kontroly a takových je dnes většina, skoro všichni své digitální výtvory nějak upravujeme.

Pro ty, kteří vytvářejí složitější díla včetně grafiky, je ZenBook Duo naprosto ideální. Ale jak už bylo řečeno, nejen pro ně. Věříme, že bude Asus v nastoupené cestě pokračovat a potěší nás časem dalšími, obdobně vynikajícími notebooky.

Vždyť nápady a úzká spolupráce s těmi, co podobné produkty využívají, jsou známky cíleného vývoje vynikajících produktů. Jsme rádi, že jsme mohli nejlepší a nejvýkonnější verzi ZenBooku otestovat a současně vám ji i doporučit.

Asus ZenBook Duo


 

Tento článek si můžete přečíst rovněž v aktuálním zářijovém vydání časopisu FOTOVIDEO.

Hned na prvních deseti stranách najdete nejlepší produkty roku tak, jak je vybrali a odhlasovali experti světové organizace EISA. Věnujeme se samozřejmě expertní skupině Photography, které jsme členem a jsme rádi, že v celkovém přehledu najdete i vám důvěrně známé značky a produkty.

Následují dva výborní zástupci mladé fotografické generace, shodou okolností oba dlouhodobě pracující v zahraničí. Je nám velkou ctí uvítat na našich stránkách Janu Ašenbrennerovou a Davida Harnga.

FV 09 21

Jako každý rok, tak i letos přinášíme tradiční vyhodnocení soutěže EISA MAESTRO, která díky účasti vysoce kvalitních fotografů ze dvou desítek zemí přinesla nádherné výsledky. Představujeme Willema Kuijperse z Nizozemí, Paulinu Petit z Francie a Barbaru Farkas z Maďarska. Téma Faces (Tváře) zaujalo i řadu našich výborných fotografů a vítěz našeho národního kola se Roman Jaroš, se tentokrát umístil těsně na čtvrtém místě. Kvalita české fotografie se prostě nezapře!

A to už jsme za čtyřicátou stranou, hned poté, co jsme si prohlédli novou FotoEsej Kevina V Tona a upoutávku na nádhernou brněnskou výstavu Otisk cest, kterou připravila manželská dvojice dvou úžasných francouzských fotografů. Za velmi důležitý považujeme investigativní článek JUDr Pavly Nečasové v rubrice FotoPrávo, který se zabývá obranou proti zneužití zdánlivě běžných autorských fotografií, popisuje přístup Policie ČR i našich soudů a nabízí způsob, jak se má postižený fotograf bránit.

V polovině a druhé polovině tohoto vydání jsme si dovolili poblahopřát vítězům největší fotografické soutěže současnosti s názvem CEWE Photo Award, s tím, že se těšíme na celkového vítěze, kterého porota této soutěže vyhlásí v tomto měsíci září. Pokračujeme dalšími inspirativními a praktickými články od Jakuba Cejpka, Lukáše Tycara, Jana Strii a dalších a dalších a samozřejmě nechybí vyhodnocení a nejlepších dvacet snímků z tématu Příroda ve městě, soutěže Fotograf roku.

Nezapomeňte si občas prohlédnout některé z videí, která vám v našich materiálech nabízíme formou QR kódu. Dozvíte se ještě více…

Fotograf roku 21 jde do finále a má nová témata pro 22. ročník

Téma STOPY na vás čeká až do 26. září! Nezapomeňte vložit své nápadité snímky! Píšeme o něm v záhlaví jeho galerie: „Také vám připadá poslední téma symbolické? Každý po sobě zanecháváme stopy a třeba i elektronickou, soutěžní a obrazovou stopu. Otisky nohou či tlapek v písku, blátě, sněhu… nebo jiné otisky činnosti – například bobří hráze, ptačí hnízda, stopy lidské civilizace…“ Více na: http://fotografroku.ifotovideo.cz

FV 09 21

V zářijovém FotoVideo například najdete:

ROZHOVOR: DAVID HARING

Krajina je moje srdcovka, ale objevuji i další fotografické žánry.

ROZHOVOR: DAVID HARING

ROZHOVOR: JANA AŠENBRENNEROVÁ

Focením žiji, lidé jsou pro mě magnety.

ROZHOVOR: JANA AŠENBRENNEROVÁ

FOTOPRÁVO: ZNEUŽITÁ FOTOGRAFIE?

Fotografové, braňme si svá autorská práva!

SOUŤĚŽ: CEWE PHOTO AWARD 2021

Vyhlášení deseti vítězů užšího výběru této největší světové soutěže.

SOUŤĚŽ: CEWE PHOTO AWARD 2021

NEGATIV, NEBO DIAPOZITIV – O TO ZDE BĚŽÍ

Filmová fotografie je krásná z mnoha důvodů. Zkusíte ji?

NEGATIV, NEBO DIAPOZITIV – O TO ZDE BĚŽÍ

MINIATURNÍ SVĚT PŘED OBJEKTIVEM

Makrofotografie je jedním z nejoblíbenějších fotografických žánrů. Už jste jí zkusili a s čím?

MINIATURNÍ SVĚT PŘED OBJEKTIVEM

LAOWA PŘEDSTAVUJE: LUKÁŠ TYCAR

Laowa Argus 33 mm f/0,95 CF APO 52 oceněný EISA.

LAOWA PŘEDSTAVUJE: LUKÁŠ TYCAR

FOTOGRAF ROKU: NOVÁ TÉMATA

Ročník 22 největší naší fotografické soutěže začíná novými tématy, která brzy najdete na našem webu.

FOTOGRAF ROKU: NOVÁ TÉMATA

…a další a další důležité, inspirativní i praktické články

Podzim je pomalu a jistě zde, je čas na nové předplatné! Chcete paměťovou kartu LEXAR, módní tašku či parfém, předplatné ZONER? Vybírejte rychle, jednotlivé dárky jsou v omezených počtech! Objednání předplatného FotoVideo stejně jednoduché, jako v jiných e-shopech!

Vybírejte si na našem webu: http://www.ifotovideo.cz/rubriky/predplatne/

Doporučujeme! Mít doma kvalitně tištěný časopis FotoVideo každý měsíc o den dříve, než se objeví ve volném prodeji na stáncích a v prodejnách, a ještě k tomu levněji za cca 60 % jeho normální, prodejní ceny, to už se fakt vyplatí! Šetříte tak své peníze a ještě vyděláte. Takové je naše předplatné!

V září FotoVideo září

Právě vychází
fv06-24-obalka-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.